Více
  11 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.

  Šperky v roce 1989 odcizil thajský uklízeč, který pracoval pro saúdskoarabského prince. Vzácný padesátikarátový modrý diamant, který byl mezi ukradenými předměty, nebyl nikdy nalezen. Po krádeži byli navíc v Bangkoku zastřeleni tři saúdskoarabští diplomaté.

  Obnovení diplomatických vztahů opět umožní občanům Thajska pracovat v Saúdské Arábii, která tvrdí, že potřebuje miliony zahraničních pracovníků. Navázání vztahů zároveň otevře dveře spolupráci v odvětvích, jako jsou cestovní ruch a petrochemie. Saúdskoarabské aerolinie oznámily, že přímé lety do Thajska obnoví v květnu.

  K rozpadu vztahů došlo poté, co thajský uklízeč Kriangkraj Tečamong ukradl šperky svému zaměstnavateli princi Fajsalovi, který byl nejstarším synem krále Fahda ibn Abdala Azíze. Uklízeč pak šperky prodal v Thajsku, aniž věděl, jakou mají hodnotu. Thajská policie nakonec část šperků, údajně v hodnotě 20 milionů dolarů, vrátila. Podle Saúdské Arábie však z většiny šlo o padělky.

  Rok po krádeži byli v Thajsku zastřeleni tři saúdskoarabští diplomaté a zmizel i vyšetřovatel, který tam byl vyslán, aby ztracené šperky vypátral. Dva Thajci, kteří byli se skandálem spojováni, také přišli o život za nevyjasněných okolností. Za mřížemi v souvislosti s touto aférou skončili pouze thajský uklízeč a policista.

  Saúdská Arábie thajskou policii nařkla ze zpackaného vyšetřování. Zároveň se objevily zprávy, že šperky získali vysoce postavení představitelé thajské policie. Saúdskoarabský chargé d’affaires v roce 1994 prohlásil, že zavraždění diplomaté byli „umlčeni“.

  Thajský premiér nyní zavítal do Saúdské Arábie poprvé od bizarního skandálu a v prohlášení vyjádřil „upřímnou lítost nad tragickými událostmi v Thajsku mezi lety 1989 a 1990“.

  Roztržka podle expertů způsobila obchodní ztráty v hodnotě miliard dolarů a připravila desítky tisíc Thajců o práci. Před kauzou v Saúdské Arábie pracovalo zhruba 300.000 thajských občanů.

  Většina z ukradených šperků se nikdy nenašla. Modré diamanty patří k nejvzácnějším a nejcennějším. Jejich modré zabarvení způsobují stopové příměsi boru. Původ ukradeného saúdskoarabského modrého diamantu je nejasný a neví se o žádných jeho fotografiích.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS