MagazínŠachová velmistryně žaluje Netflix kvůli Queen's Gambit: Je to sexistické a ponižující

Šachová velmistryně žaluje Netflix kvůli Queen’s Gambit: Je to sexistické a ponižující

Fiktivní příběh nadané šachistky Beth Harmon, kterou hraje Anya Taylor-Joy, se stal v loňském roce hitem. Gruzínská šachová šampionka Nona Gaprindashvili nyní podala žalobu pro urážku na cti na Netflix s tím, že byla v minisérii nesprávně zobrazena. Informuje o tom BBC a The Guardian.

Seriál Queen’s Gambit (Dámský Gambit), který vychází z románu Waltera Tevise z roku 1983, se stal v loňském roce velkým hitem. Dle Forbes Netflix oznámil, že se Gambit stal nejsledovanější hranou uzavřenou limitovanou sérií v jeho nabídce. Za 28 dní si ji prý pustilo 62 milionů domácností.

Osmdesátiletá šachová ikona Nona Gaprindashvili ale Netflix kvůli sérii žaluje. Pětadvacetistránkovou žalobu podala ve čtvrtek u federálního okresního soudu v Los Angeles. Odkazuje na závěrečnou epizodu, ve které se objevuje, že Gaprindashvili nikdy nehrála šachy závodně s muži.

Při popisu Harmon, hlavní hrdinky série, v závěrečné epizodě zazní od jedné z postav: „Jediná neobvyklá věc na ní je ve skutečnosti její pohlaví. A ani to není v Rusku ojedinělé. Je tu Nona Gaprindashvili, ale ta je ženskou světovou šampionkou a nikdy nečelila mužům.

Epizoda je zasazena do roku 1968. V té době však Gaprindashvili čelila již nejméně 59 hráčům mužského pohlaví, včetně 10 velmistrů.

Společnost Netflix uvedla, že ke Gaprindashvili a její slavné kariéře má „jen maximální respekt“, ale její tvrzení nemá „žádnou opodstatněnost“.

Podaná žaloba však tvrdí, že to, že Gaprindashvili nikdy nečelila mužům, je zjevně falešné, a navíc je to hrubě sexistické a ponižující.

Netflix bezostyšně a záměrně lhal o úspěších Gaprindashvili za laciným a cynickým účelem ‚umocnit drama‘ tím, že to bude vypadat, že jeho fiktivní hrdinka dokázala to, co žádná jiná žena, včetně Gaprindashvili, nedokázala,“ stálo v textu žaloby.

Již ve 20 letech se stala ženskou světovou šampionkou

Gaprindashvili se narodila v roce 1941 v gruzínském městě Zugdidi. Šachy začala hrát, když jí bylo 13 let. Již ve 20 letech se stala ženskou světovou šampionkou. Byla první ženou, které FIDE v roce 1978 udělila titul mezinárodního velmistra. V současné chvíli stále soutěží v šachových turnajích.

Toto je celý můj život, který byl přeškrtnut, jako by to nebylo důležité, řekla New York Times.

Gaprindashvili usiluje o kompenzaci 5 milionů dolarů a odstranění prohlášení, že nikdy nehrála proti mužům. To podle všeho bylo změněno z knihy, na které je série založena.

Doporučujeme

Snyder představil film, který připravoval téměř dvacet let

Zack Snyder představil první krátkou ukázku ze svého nového filmu The Last Photograph. Temný thriller bude výrazně komornější než jeho předchozí velkofilmy. V hlavních rolích se objeví Stuart Martin a Fra Fee.

Ukrajinec podezřelý z účasti na výbuchu ropovodu Nord Stream byl zadržen v Chorvatsku

Chorvatské úřady zadržely ukrajinského občana podezřelého z účasti na sabotáži plynovodů Nord Stream v Baltském moři. Němečtí vyšetřovatelé ho podezírají, že patřil k potápěčům, kteří v září 2022 umístili na potrubí výbušniny. Německo nyní usiluje o jeho vydání.

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 103 válečných zajatcích

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 103 válečných zajatcích na každé straně, oznámilo dnes ministerstvo obrany v Moskvě. Navrácení ruští vojáci se podle něj nacházejí v Bělorusku, odkud zamíří do Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později výměnu potvrdil, když informoval o návratu 103 ukrajinských vojáků.

Ukrajinec dostal v Německu trest za špionáž pro Rusko

Německý soud uložil ukrajinskému občanovi rok a tři měsíce vězení za špionáž. Muž pomáhal odeslat zásilky s GPS vysílači, které mohly sloužit ke zmapování přepravních tras před plánovanými sabotážemi. Dva další obžalované soud osvobodil.

Zelenskyj po protikorupčním zátahu odvolal náměstkyni šéfa své kanceláře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes odvolal náměstkyni šéfa své kanceláře Irynu Mudrou. Učinil tak po zprávách o tom, že je předmětem vyšetřování protikorupčních úřadů.

USA zpřesňují pravidla pro stablecoiny. Bez licence bude jejich vydávání omezené

Spojené státy připravují další krok k zavedení regulace stablecoinů. Nový návrh má určit, kdy budou jejich emitenti potřebovat licenci a za jakých podmínek se budou moci zahraniční digitální měny nabízet americkým zákazníkům.

Ukrajinský parlament schválil Chmaru a Sybihu do čela resortu obrany a zahraničí

Ukrajinský parlament dnes schválil návrh prezidenta Volodymyra Zelenského na jmenování Jevhenije Chmary ministrem obrany a také opětovné jmenování Andrije Sybihy ministrem zahraničí. Informoval o tom server RBK-Ukrajina, podle něhož pro Sybihu hlasovalo 266 poslanců a pro Chmaru 312.

Britská inflace zrychlila na 2,9 procenta

Meziroční inflace ve Velké Británii v červenci vzrostla na 2,9 procenta. Ještě v červnu dosahovala 2,6 procenta. Hlavní příčinou byly vyšší účty domácností za energie, zejména prudké zdražení plynu.

Čína rozšiřuje využití bytového fondu. Chce podpořit realitní trh

Čína se snaží rozhýbat slábnoucí ekonomiku a sahá přitom do obřího fondu, který dosud sloužil hlavně k financování bydlení. Peking uvolní pravidla pro využívání prostředků v hodnotě 10,9 bilionu jüanů. Lidé budou moci své úspory použít například na rekonstrukce nebo snáze platit nájem.

Ukrajinské protikorupční úřady vyšetřují poslance a členy prezidentské kanceláře

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) a speciální protikorupční prokuratura (SAP) oznámily vyšetřování skupiny, která zahrnuje bývalého a současného poslance a také vysoce postavené osoby z prezidentské kanceláře. Podle vládních agentur jsou podezřelí z vyprání 150 milionů hřiven (70 milionů korun) použitých jako kauce pro obviněné v korupčním případu v energetice. Informovala o tom agentura Reuters.

Asijské duby čelí rostoucímu riziku vyhynutí

Asie má více ohrožených druhů dubů než kterýkoli jiný region na světě. V jihovýchodní a východní Asii přitom rostoucí lidský tlak ohrožuje více než polovinu jejich přirozeného areálu a řada vzácných druhů nemá žádnou záložní populaci v botanických zahradách.

Ve Francii začíná platit zákon o asistované sebevraždě a eutanazii

Ve Francii začíná tento týden platit zákon o asistované sebevraždě a eutanazii. Ve francouzské sbírce zákonů bylo dnes vydáno znění zákona, který schválil francouzský parlament v polovině července. Zákon umožňuje využít asistované sebevraždy pacientům, kteří mají vážnou a neléčitelnou nemoc, jež jim způsobuje nesnesitelnou bolest.

KOMENTÁŘ: Další čínská exploze na burze. Výrobce humanoidních robotů vyskočil o 460 procent

Asijské technologické debuty na burze začínají být podobně sledované jako ty ve Spojených státech. Potvrdil to i snový start společnosti Unitree, která se zabývá výrobou humanoidních robotů. Konkurenci na Západě hledá jen těžko.

Írán zvažuje i útoky na vojenské základny USA v Evropě, řekly FT íránské zdroje

Írán zvažoval a zvažuje i útoky na americké vojenské základny v Evropě, pokud budou Spojené státy eskalovat válku s Teheránem, napsal dnes deník Financial Times (FT) s odvoláním na dva nejmenované íránské režimní zdroje. Íránský režim už od března v odvetě za americké útoky na svou zemi útočí na státy Perského zálivu, kde mají USA základny, a v květnu pohrozil rozšířením války za hranice Blízkého východu.

Ruská obrana v noci zničila 453 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 453 ukrajinských dronů nad dvěma desítkami ruských regionů, nad anektovaným poloostrovem Krym a nad Černým mořem, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. O škodách se nezmiňuje. Podle médií a některých regionálních činitelů ukrajinské drony útočily například na průmyslové objekty v Ufě v Baškortostánu a zřejmě také na závod vyrábějící výbušniny v Dzeržinsku v Nižegorodské oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama