-4.6 C
Czech
Sobota 24. ledna 2026
EkonomikaRyanair byl obviněn z vydírání kvůli tomu, že omezil lety ve Španělsku

Ryanair byl obviněn z vydírání kvůli tomu, že omezil lety ve Španělsku

Evropský nízkonákladový gigant a jedna z největších nízkonákladových leteckých společností na světě Ryanair stáhl ze svých letových řádů pro tento rok 800 000 míst na několika španělských letištích. Reakce správy letišť byla nevybíravá. Informovaly o tom servery Euronews nebo The Local.

Celkem na sedmi španělských letištích dojde ke snížení počtu letů společnosti Ryanair. Na některých z nich o pouhých pět procent, jiná letiště nízkonákladové aerolinky opustí úplně.

Celkově Ryanair ze španělského trhu odstraní 800 000 míst, což představuje 18 procent jeho celkového provozu v zemi. Dvanáct linek bude zrušeno úplně.

Výhrůžky, polopravdy, lži… Prezident Aeny si nebral servítky

Důvodem škrtů jsou podle letecké společnosti poplatky, které ukládá španělský provozovatel letišť Aena a které považuje za „nepřiměřené“. Aena však Ryanairu oplatila obviněním z „vydírání“.

„Aena srdečně vyzývá společnost Ryanair, aby se uklidnila a upustila od své dlouhodobé a bohužel dobře známé lživé, agresivní a výhružné obchodní a komunikační strategie,“ uvádí provozovatel letišť, “kterou je velmi obtížné nevykládat jako pokus o vydírání společnosti Aena, regionu, a nakonec i španělské veřejnosti.“

„Bohužel, toto je modus operandi Ryanairu,“ říká Maurici Lucena, prezident společnosti Aena. „V mnoha evropských zemích jsme toho svědky už léta: výhrůžky, polopravdy, lži… Ale v případě Španělska jsem upřímně přesvědčen, že dnes překročili Rubikon respektu, dobré vůle a nejzákladnější obchodní a institucionální zdvořilosti.“

Ředitel Ryanairu se pustil do ministra

Ve středu se roztržka podle Euronews vyostřila poté, co generální ředitel Ryanairu Michael O’Leary vytáhl další sporný incident.

V listopadu 2024 uložila španělská vláda pokutu pěti leteckým společnostem za „nekalé praktiky“, včetně účtování poplatků cestujícím za příruční zavazadla. Největší pokutu ve výši 107,8 milionu eur dostal Ryanair.

Během tiskové konference v Bruselu O’Leary pranýřoval španělského ministra pro práva spotřebitelů Pabla Bustinduy a označil ho za „komunistického ministra“, který pokutuje letecké společnosti, které „nemají jinou možnost než omezit příruční zavazadla“.

Bustinduy opáčil, že „žádný nátlak, žádné vydírání a žádná urážka mě nezastaví“ v jeho povinnosti hájit spotřebitele v zemi před nadnárodními korporáty a magnáty, „ať už jsou jakkoli mocní“, píše zpravodajský web The Local.

Která letiště přicházejí o lety společnosti Ryanair

Ve Španělsku jsou to především regionální letiště, která přicházejí o část nebo o všechny služby Ryanairu. Nejvíce postiženy jsou Jerez a Valladolid, ze kterých se nízkonákladová letecká společnost stáhne úplně.

Podle agentury Aena zůstane Valladolid po odchodu Ryanairu pouze s jedním komerčním provozovatelem, společností Binter Canarias, která dvakrát týdně létá na ostrov Gran Canaria.

Jerez na tom bude lépe, protože stávající linky společností Binter, Air Nostrum a Vueling jej spojují s Madridem, Barcelonou, Mallorkou, Tenerife a Gran Canarií.

Z ostatních letišť ztratí nejvíce kapacity letiště Vigo, kde Ryanair omezí 61 procent letů.

Na letišti v Santiagu zruší Ryanair jedno letadlo ze své základny, což povede ke snížení kapacity o 28 procent. Zaragoza, Asturias a Santander také přijdou o několik letů.

Reklama

Doporučujeme

Ruské drony zaútočily Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.

Vojáci NATO v Afghánistánu se vyhýbali boji, blouznil Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že jednotky Severoatlantické aliance (NATO) v Afghánistánu se držely za frontovou linií, a nezúčastnily se tedy bojů. Opět zpochybnil efektivitu aliance a to, zda by přišla Spojeným státům v případě nouze na pomoc. Vyvolal tím ostré reakce.

Ukrajinské drony zasáhly sklad paliv v hloubi Ruska

Ukrajinské drony během noci zasáhly sklad pohonných hmot ve městě Penza, ležícím asi 700 kilometrů východně od Moskvy. Ve skladu vypukl požár, ale nálet se podle předběžných údajů obešel bez mrtvých a raněných, informoval gubernátor Penzenské oblasti Oleg Melničenko. Ukrajinský Kryvyj Rih ve čtvrtek zažil nejdelší útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, trval skoro celý den.

Trump stáhl pozvánku Kanady do své Rady míru

Americký prezident Donald Trump zrušil Kanadě pozvánku do svého nového projektu „Board of Peace“, který má podle něj pomáhat řešit globální konflikty. Otočil přitom během pár dní. Ještě minulý týden kanadská strana tvrdila, že pozvání přišlo a premiér Mark Carney ho plánuje přijmout.

Íránské revoluční gardy varují USA a Izrael, že jsou připraveny jednat

Šéf íránských revolučních gard Mohammad Pakpúr dnes varoval Washington, že jeho bezpečnostní složky mají po několika týdnech protestů a represí v Íránu "prst na spoušti" a jsou připraveny vykonat rozkazy íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Podle agentury AFP tím jen Írán přilévá olej do ohně v době, kdy americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Teherán je otevřený vyjednávání s Washingtonem.

Územní otázky zůstávají nevyřešeny, řekl Zelenskyj před ohlášeným jednáním v SAE

Nadcházejících trojstranných jednání ve Spojených arabských emirátech (SAE) se zúčastní diplomatičtí a vojenští představitelé, přičemž ukrajinskou delegaci povede hlavní vyjednavač Rustem Umerov. Novinářům to ve švýcarském Davosu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jen o něco dříve konání schůzky mezi zástupci USA, Ukrajiny a Ruska oznámil. Zelenskyj se dnes v Davosu asi na hodinu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama