Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Rwanda: Když se daří gorilám, prosperuje i místní komunita. Díky turismu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ohrožené gorily horské zažívají v posledních letech lepší časy. Jejich počet pomalu vzrůstá a ochranáři začínají doufat v záchranu druhu, který je nám v mnohém tak podobný.

  I když se jejich počet kdysi dramaticky snížil v důsledku pytláctví, válek a ztráty přirozeného prostředí, rwandský národní park Volcanoes je nyní svědkem toho, jak populace goril opět peosperuje. Velké zásluhy na tom má rwandské úsilí o ochranu přírody, stejně jako turistický průmysl. Ten díky existenci goril přináší do země potřebné finance.

  Čtěte dále a zjistěte, proč je vztah mezi Rwandou a jejími horskými gorilami jedinečnou formou vzájemné závislosti.

  Horské gorily jsou nejoblíbenější turistickou atrakcí Rwandy

  I když je toho ve Rwandě hodně k vidění, většinu turistů přivádějí do země slavné gorily. Mnoho luxusních lodží je postaveno na základě samotného konceptu cestování souvisejícího s gorilami. Od růstu hotelů po celé zemi až po desítky nových turistických společností, restaurací a butiků, gorily nepochybně hodně přispěly k mezinárodní popularitě Rwandy.

  Rwanda nyní bojuje proti odlesňování

  Na světě žije přibližně 1000 horských goril, asi polovina z nich v pohoří Virunga. Územně se vyskytují ve třech státech: Rwandě, Demokratické republice Kongo a Ugandě. Jednou z největších hrozeb pro horské gorily je ztráta přirozeného prostředí. Rwanda vynaložila veškeré úsilí, aby zachovala rozlohu parku a zajistila, že populace goril je náležitě chráněna. Možná v důsledku toho více než 60 % goril v pohoří Virunga žije na území Rwandy.

  Celostátní mír a prosperita vedou k růstu populace goril

  Bohužel, jen pár let po usilovné práci Dian Fosseyové na ochraně goril horských, zasadila těmto ohroženým primátům ránu genocida ve Rwandě, jež se odehrála v roce 1994. Ozbrojené potyčky na území přirozených stanovišť goril si vybraly svou daň. Nicméně od toho roku se Rwanda snaží o obnovu. A spolu s obrodou měst, obcí a komunit se začala rozrůstat i gorilí populace. Od roku 1994 zažívá Rwanda mír, politickou stabilitu, a tudíž i méně lidských hrozeb pro gorily.

  Omezené turistické interakce udržují gorily zdravé

  Gorily sdílejí 98 % své DNA s lidmi. Důsledkem je, že mají notoricky slabý imunitní systém, pokud jde o interakci s lidmi. Rwanda dělá vše, co může, aby zabránila šíření nemocí, virů a bakterií. Turistům není dovoleno chodit na túry za horskými gorilami, pokud jsou nachlazení. Při setkání s nimi se nesmějí přiblížit na menší vzdálenost než 10 metrů. A délka návštěvy gorilí tlupy je omezena na jednu hodinu.

  Ceny povolenek přímo financují udržitelný rozvoj komunity a další ochranu goril

  V roce 2017 Rwanda zvýšila cenu povolení na gorilí trekking ze 750 USD na 1 500 USD. Přestože se toto rozhodnutí setkalo s velkým odporem, bylo učiněno s cílem získat více finančních prostředků na úsilí o ochranu přírody a okolní komunity. Spolu se zvedáním cen připadá také větší podíl na školy, nemocnice, zdroje čisté vody a rozvoj podnikání místních lidí.

  Před vznikem těchto institucionalizovaných fondů byly místní obyvatelé jednou z největších hrozeb pro gorily. Chudé rodiny je pytlačily, náhodně zabíjely při lovu jiné zvěře, kácely stromy a připravovaly gorily o potravu. Nyní, když dolary z cestovního ruchu přímo ovlivňují tytéž komunity, motivace k ochraně je větší a reformovaní pytláci se nyní často nacházejí v roli strážců parku, stopařů goril, nosičů a ochránců přírody.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS