0.6 C
Czech
Úterý 30. prosince 2025
Válka na UkrajiněRutte: Silnější podpora Ukrajiny posílí její pozici u vyjednávacího stolu

Rutte: Silnější podpora Ukrajiny posílí její pozici u vyjednávacího stolu

Členské státy Severoatlantické aliance by měly zvýšit podporu Ukrajiny, aby posílily pozici Kyjeva pro případná jednání s Moskvou o ukončení války. V Bruselu to dnes uvedl generální tajemník aliance Mark Rutte. Právě dnes odpoledne začíná v sídle NATO dvoudenní jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance, Česko bude zastupovat šéf diplomacie Jan Lipavský.

„Všichni toho budeme muset udělat více. Čím silnější bude nyní naše vojenská podpora Ukrajiny, tím silnější budou mít pozici u vyjednávacího stolu,“ řekl nový šéf NATO novinářům. „Putin nemá zájem o mír. Tlačí dál na Ukrajinu, snaží se zabrat další území, protože si myslí, že může zlomit odhodlání Ukrajiny i naše. Ale to se mýlí,“ dodal Rutte. Jak doplnil, Ukrajina má právo se bránit a „naší povinností je jí pomoci“.

Ukrajinu čeká podle Rutteho další velmi obtížná zima, potřebuje zejména protivzdušnou obranu, ale i další vojenskou pomoc. „Ruská agrese neustupuje, právě naopak. Putin vyostřuje svou rétoriku a bezohledné chování a využívá Ukrajinu pro testování experimentálních raket,“ uvedl generální tajemník NATO. Zmínil rovněž hrozbu, kterou znamená nasazení severokorejských vojáků v řadách ruské armády, a kritizoval vojenskou pomoc, kterou Moskvě poskytují Čína a Írán.

Spojené státy, Ukrajina a Jižní Korea odhadují, že KLDR poslala do Ruska více než 10.000 vojáků a že někteří z nich už jsou nasazeni v bojích na frontě. Severní Korea podle Washingtonu a Soulu dodala Rusku také dělostřelecké systémy, rakety a další zbraně, aby Moskvě pomohla doplnit zásoby.

Kromě Ukrajiny, která už téměř tři roky čelí ruské agresi, bude tématem dnešního jednání i dění na Blízkém východě, schůzky v Bruselu se osobně zúčastní jordánský král Abdalláh II. Společně se budou podle Rutteho zabývat hlavně dopady konfliktu v regionu Blízkého východu na bezpečnost euroatlantického prostoru. NATO by v nejbližší době mělo otevřít svou styčnou kancelář právě v jordánské metropoli Ammánu.

Jednání aliančních šéfů diplomacií je poslední podobnou akcí pro amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena. Nově zvolený prezident Donald Trump, který do funkce nastoupí v lednu, si za svého šéfa diplomacie vybral dosavadního floridského senátora Marka Rubia.

Schůzky ministrů zemí NATO se zúčastní také ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha a nová šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Mezi spojenci z NATO panuje v posledních týdnech nejistota ohledně další americké pomoci válkou zmítané zemi.

Reklama

Doporučujeme

Ukrajina podle Lavrova zaútočila na Putinovu rezidenci

Ukrajina v noci na dnešek zaútočila 91 bezpilotními letouny na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti, všechny drony byly zničeny, prohlásil podle státní agentury TASS ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie dodal, že Moskva reviduje svou vyjednávací pozici, a že útok nenechá bez odpovědi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzápětí podle agentury Reuters označil tvrzení Moskvy o ukrajinském útoku na Putinovo sídlo za lež. Rusko chce podle něho podkopat pokroky v jednání a připravuje si půdu k útoku na vládní budovy v Kyjevě.

EU zpřísní kontroly dovozu plastů, recyklační firmy ale varují před dalším propadem

Recyklace plastů v Evropě naráží na problémy. Levné dovozy a nízké ceny primárních plastů tlačí podniky do ztrát a část kapacit zůstává nevyužitá. Evropská komise slibuje přísnější kontroly dovozu a nový balíček opatření, zároveň ale otevírá prostor chemické recyklaci, která budí spory.

Chevy Chase byl během pandemie osm dní v kómatu

Nový dokument odhaluje, že Chevy Chase v roce 2021 doslova bojoval o přežití a jeho rodina slyšela varování, že se má připravit na nejhorší. Selhání srdce ho poslalo do nemocnice na dlouhé týdny a lékaři ho uvedli do umělého spánku. Chase přiznává, že následky zdravotních problémů pociťuje dodnes.

Indonéští záchranáři při pátrání po španělském fotbalovém trenérovi a třech dětech nalezli tělo

Indonéské záchranné týmy našly při pátrání po španělském fotbalovém trenérovi a jeho dětech tělo ženy. K lodnímu neštěstí došlo u turisticky vyhledávané oblasti poblíž Komodského národního parku, kde se loď převrátila v bouřlivém počasí.

Pohyblivý chodník zabil v Japonsku pětiletého chlapce. Zasekla se mu v něm ruka

Pětiletý chlapec Hinata Goto zemřel poté, co se mu při vystupování z pohyblivého chodníku (travelátoru) v lyžařském středisku na ostrově Hokkaidó v Japonsku zachytila ruka v jeho mechanismu. Incident nyní vyšetřuje policie.

Trump a Netanjahu budou na Floridě jednat o Gaze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes bude jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, přičemž hlavním bodem jejich schůzky bude situace v Pásmu Gazy a otázka přechodu do druhé fáze tamního příměří. Dalšími tématy jejich jednání by měly být také záležitosti týkající se Íránu, Sýrie a libanonského militantního hnutí Hizballáh, napsala agentura AFP. Dnešní schůzka obou státníků bude již pátou ve Spojených státech od Trumpova návratu do Bílého domu letos v lednu. Trump se s Netanjahuem setkal také při říjnové návštěvě Izraele, kdy promluvil v Knesetu.

Thajsko obvinilo Kambodžu z porušení nedávno uzavřeného příměří

Thajsko dnes obvinilo Kambodžu z porušení příměří, které obě země uzavřely v sobotu. Informuje o tom agentura AFP. Podle Bangkoku totiž přeletělo nad thajským územím více než 250 dronů. Přeshraniční boje, které nanovo propukly v prosinci, si vyžádaly přes 40 obětí.

KOMENTÁŘ: Zlato a Nvidia? Na seznamu nejlepších investic roku 2025 najdete jiné dravce

Investiční trhy nám letos ukázaly, že pod oním zprofanovaným svícnem opravdu bývá tma. Hodně se mluvilo o Nvidii, Googlu nebo Amazonu, z AI boomu ale ve skutečnosti nejvíc těžil někdo jiný. Stejně tak ostře sledovanému zlatu nakonec ukázal záda jeho stříbrný bratr.

Čína zahájila vojenské cvičení u Tchaj-wanu a varuje před vnějším zásahem

Čína dnes varovala spojence Tchaj-wanu před vměšováním v souvislosti s vojenským cvičením, které zahájila u ostrova, jejž považuje za svou vzbouřenou provincii. Informovala o tom agentura AFP. Tchajwanský premiér Čuo Žung-taj cvičení s ostrými náboji podle agentury Reuters odsoudil a vyzval Peking k jeho ukončení.

Drahé kovy po rekordech zlevňují, stříbro spadlo pod 80 dolarů

Drahé kovy v pondělí ustoupily z extrémních hodnot. Stříbro se po krátkém průlomu nad 80 dolarů za unci propadlo výrazně níž a zlato kleslo od pátečních rekordů, protože investoři začali vybírat zisky.

Mírový plán počítá s bezpečnostními zárukami USA na dobu 15 let, uvedl Zelenskyj

Chystaný mírový plán podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počítá s americkými bezpečnostními zárukami pro Ukrajinu na dobu 15 let. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž Zelenskyj amerického prezidenta Donalda Trumpa požádal o bezpečnostní záruky až na 50 let. Ukrajinský prezident v online rozhovoru s novináři také vyjádřil názor, že mírový plán by měly podepsat Ukrajina, USA, Rusko i Evropa.

Tóthova MMA premiéra v Oktagonu trvala 79 vteřin

Pavel Tóth vstoupil do profesionálního MMA před zaplněnou O2 arenou a okamžitě narazil. Ondřej Raška ho ukončil tvrdou sérií úderů v prvním kole, přesto Tóth po zápase mluvil o vítězném pocitu a zážitku, na který jen tak nezapomene.

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama