Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Ruským zpěvákem Ševčukem se zabývá policie. Řekl, že Rusko není Putinova řiť

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Lídr populární ruské rockové skupiny DDT Jurij Ševčuk se dostal do problémů kvůli svým slovům, že „vlast není Putinova řiť, kterou je potřeba líbat“. Výrok o Rusku a prezidentovi země Vladimiru Putinovi pronesl na středečním koncertu v Ufě. Hned po koncertu přišla do zákulisí sálu za zpěvákem policie a sepsala s ním protokol o přestupku, uvedl zpravodajský web stanice Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.

  „Vlast, přátelé, není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat. Vlast je chudá babička na nádraží, která prosí o brambory,“ zadeklamoval zpěvák. Lidé v sále na slova reagovali souhlasnými pokřiky a ovacemi.

  Ředitel produkční společnosti Radius Radmir Usajev na sociálních sítích uvedl, že policie po koncertu mluvila se zpěvákem asi hodinu a ptala se ho na jeho výroky o „válce a vlasti“.

  Ševčuk při výslechu odmítl vypovídat, a to s odvoláním na článek ruské ústavy, který dává právo nevypovídat sám proti sobě, uvedl server BBC na svém ruskojazyčném webu s odkazem na snímek protokolu ze sociálních sítí.

  Ševčuka podle BBC čeká soud v Petrohradu a zpěvákovi hrozí pokuta až 50.000 rublů (asi 18.900 Kč).

  Od doby, kdy na Putinův příkaz začala na konci února ruská invaze na Ukrajinu, se úřady v Rusku snaží mezi lidmi potlačit projevy nesouhlasu s touto válkou. Nedlouho po zahájení invaze například Rusko přijalo zákon, který zakazuje výroky vrhající špatné světlo na ruskou armádu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS