Rusko zveřejnilo seznam mobilních aplikací, jejichž fungování prý bude zajištěno i při výpadcích datového signálu, na které si Rusové zvykli v době útoků ukrajinských dronů. Mají mezi nimi být ruská internetová tržiště, elektronické platební služby či komunikační platformy, nikoli však nejpoužívanější aplikace jako WhatsApp, YouTube či Telegram, napsala dnes agentura Reuters.
Ruské úřady v poslední době stále častěji sahají k vypínání mobilních datových sítí, čímž chtějí zkomplikovat navigaci útočících ukrajinských dronů. Ruské ministerstvo digitálního rozvoje dnes uvedlo, že některé aplikace budou fungovat i při těchto výpadcích, které jsou nutné pro zachování bezpečnosti. O dronech ani Ukrajině se nezmínilo, gubernátoři oblastí hraničících se zemí, která se čtvrtým rokem brání ruské agresi, však výpadky mobilního signálu zdůvodňují právě snahou překazit útoky dronů.
🇷🇺 Russia published a list of locally developed social media, ride-hailing and other apps that it said would keep working during its mobile internet shutdowns – blackouts that have often been ordered to disrupt Ukrainian drone attacks.https://t.co/37FxQuiN0N#Censorship
— Russia-Ukraine Daily News (@rvps2001) September 5, 2025
Na seznamu jsou podle ministerstva „nejoblíbenější a společensky nejdůležitější ruské služby a webové stránky“. Jejich fungování má zajistit „zvláštní technické řešení“, uvedl úřad bez bližších podrobností.
Vůbec nejpoužívanější aplikací v Rusku byla v červenci komunikační služba WhatsApp, kterou podle údajů společnosti Mediascope používalo 97,6 milionu Rusů. Na seznamu však nefiguruje, stejně jako druhá nejpoužívanější platforma Telegram založená ruským rodákem s francouzským občanstvím Pavlem Durovem, kterou využívalo 90,9 milionů obyvatel 143milionové země. Naproti tomu weby úřadů, platební systém Mir či státem kontrolovaná nová komunikační aplikace MAX by měly fungovat bez výpadků.
Rusko se snaží dále posilovat kontrolu nad internetovým prostorem a nařídilo povinnou instalaci aplikace MAX do všech v zemi prodávaných chytrých telefonů či tabletů. Ve snaze podpořit její využívaní také v srpnu začalo omezovat volání prostřednictvím aplikací WhatsApp a Telegram. Ruská státní média popírají obvinění, že úřady pomocí aplikace špehují obyvatele.