Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 355 dronů a devět střel, uvedlo dopoledne ukrajinské letectvo. Podle jeho mluvčího je to největší dronový útok na napadenou zemi za dobu ruské invaze, napsaly agentury Reuters a AFP. Ruské ministerstvo obrany mezitím informovalo o sestřelu více než stovky ukrajinských dronů v noci a také nad ránem.
Ukrajinská protivzdušná obrana podle předběžných údajů zlikvidovala všech devět střel s plochou dráhou letu Ch-101 a zneškodnila 288 nepřátelských bezpilotních letounů, oznámilo ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Upřesnilo, že ukrajinské jednotky 233 dronů sestřelily palebnými zbraněmi, dalších 55 strojů zneškodnily elektronickým bojem nebo stroje zmizely z radarů. O osudu zbylých dronů se vzdušné síly nezmiňují.
⚡️ Russia launches 9 missiles, record 355 drones at Ukraine overnight, Air Force says.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) May 26, 2025
Ukraine shot down nine cruise missiles and 233 drones, and 55 drones were neutralized by electronic warfare or disappeared from radars, according to the Air Force.https://t.co/bd9bxWrNsJ
Rusko tak pokračuje v rozsáhlých vzdušných úderech na Ukrajinu. V noci na neděli ruské síly na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vypálily podle ukrajinského letectva 69 balistických střel a vyslaly 298 bezpilotních letounů, kvůli kterým zemřelo 12 lidí a bylo zraněno asi 80 dalších. V noci na sobotu Rusko na ukrajinské území vyslalo 14 raket a 250 dronů. Od pátku do soboty zemřelo na Ukrajině nejméně 13 civilistů, napsal už dříve web BBC.
Po posledním ruském úderu úřady ale informují o raněných.
Letecký poplach kvůli hrozbě ruských dronů a raket platil v noci na celé Ukrajině. Šest hodin trval poplach v Kyjevě, informovaly ráno úřady v ukrajinském hlavním městě. Ruský útok na metropoli se obešel bez zraněných, poškodil však několik civilních objektů. Podle místních úřadů Rusové podnikli kombinovaný útok, to znamená, že invazní armáda udeřila na město pomocí dronů a také střel, v tomto případě s plochou dráhou letu.
Zranění jsou po útoku hlášení ze Záporožské oblasti a škody z několika dalších ukrajinských regionů, například z Oděské nebo Dněpropetrovské oblasti. Terčem úderu se stal i Charkov, v tomto druhém největším ukrajinském městě se ozvalo nejméně 13 výbuchů. Informace o následcích útoků se upřesňují, píše Ukrajinska pravda.
„Rusko druhou noc v řadě útočí na Chmelnyckou oblast. Tuto noc pokračuje kombinovaný útok,“ informoval podle serveru Ukrajinska pravda během noci šéf regionální vojenské správy Serhij Ťurin. Úřady evidují škody na obytných domech a budovách patřícím podnikům. V noci na neděli ruské útoky v tomto regionu zabily čtyři civilisty a pět lidí zranily.
Kvůli ruským útokům vzlétly preventivně stíhačky Polska a jeho spojenců. „Je to druhá noc v řadě, kdy měl celý systém protivzdušné obrany v Polsku napilno,“ informovalo velení polské armády na sociální síti X. Vysvětlilo, že se to dělo kvůli opětovné aktivitě ruského letectva dalekého dosahu, které podnikalo raketové útoky na ukrajinském území.
Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už více než tři roky a součástí bojů jsou i vzdušné údery, které podnikají obě země.
Ruské ministerstvo obrany dnes na telegramu informovalo, že jeho protivzdušná obrana v noci zničila 96 ukrajinských dronů nad 12 ruskými regiony, z toho šest nad Moskevskou oblastí. O něco později resort doplnil, že ráno armáda zneškodnila dalších sedm ukrajinských bezpilotních letounů – pět nad Tulskou a dva nad Kalužskou oblastí. Moskva obvykle nesděluje celkový rozsah ukrajinských vzdušných útoků a hlásí pouze sestřelené drony.
Nezávislý server Meduza ale s odvoláním na různé telegramové kanály informuje o dronových útocích na průmyslové podniky v Tatarstánu a Ivanovské či Tulské oblasti. Protivzdušná obrana podle portálů Mash, Baza a Astra zasahovala například v Jelabuze v Tatarstánu, kde se mimo jiné nacházejí závody na montáž dronů. Podle Astry drony zaútočily také na chemický závod ve městě Kinešma v Ivanovské oblasti. Kvůli útokům dronů dočasně omezila provoz letiště v řadě ruských regionů, včetně moskevských letišť Domodědovo a Žukovskij, píše Meduza.