Rusko v noci na dnešek podniklo vzdušný útok na ukrajinskou železniční infrastrukturu v různých částech země. S odvoláním na místopředsedu ukrajinské vlády Oleksije Kulebu to napsal server Ukrajinska pravda. Při útoku na depo v Oděse podle něj Rusové zranili strojvůdce, na severu země se zpozdily některé spoje.
Kromě Oděsy útočili Rusové také na železniční infrastrukturu v příhraničních regionech na severu Ukrajiny, včetně města Konotop, uvedl Kuleba, který vedle vicepremiérské funkce řídí ministerstvo pro regionální rozvoj. Některé spoje v Černihivské a Sumské oblasti mají podle něj kvůli ruským útokům zpoždění.
Росіяни уночі били по залізничній інфраструктурі: поранено машиніста, зупинялись потяги https://t.co/nQ5LYG0vI4 pic.twitter.com/U27R3vb0Mv
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) October 2, 2025
Ukrajinské letectvo mezitím informovalo o likvidaci 53 ruských dronů z celkem 86, které podle něj invazní armáda v noci na dnešek na zemi vyslala. Vzdušné síly dodaly, že evidují zásahy 31 dronů na šesti blíže neupřesněných místech a že několik bezpilotních letounů zůstávalo v době hlášení ještě ve vzduchu.
Ruské ministerstvo obrany ráno oznámilo, že jeho protivzdušná obrana v noci zničila 85 ukrajinských dronů nad šesti ruskými regiony a anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym. Nejvíce – celkem 38 – sestřelených strojů hlásilo z Voroněžské oblasti. „Nejsou žádné oběti,“ uvedl podle ruské služby BBC voroněžský gubernátor Alexandr Gusev na telegramu a dodal, že poškozeny byl dva domy.
Moskva obvykle neinformuje o celkovém rozsahu ukrajinského útoku, ale pouze o sestřelených dronech. Ruský resort obrany nehlásí ani případné škody, o těch informují regionální činitelé. BBC dnes brzy ráno s odkazem na telegramové kanály uvedla, že ukrajinské drony v noci zaútočily na cíle v ruském Saratovu a Engelsu, kde proti nim zasahovala protivzdušná obrana, ale o následcích nejsou informace.
Ukrajina se brání celoplošné ruské invazi od 24. února 2022, součástí bojů jsou i vzdušné útoky, které nyní podnikají obě země. Ukrajina v posledních měsících stále častěji cílí své dronové a jiné údery na ruský ropný průmysl. Deklarovaným cílem je přerušit zásobování ruské armády palivem a ztížit Moskvě financování války prostřednictvím vývozu ropných produktů.