-9.4 C
Czech
Středa 21. ledna 2026
Válka na UkrajiněRusko už druhou noc v řadě útočí po celé Ukrajině drony i...

Rusko už druhou noc v řadě útočí po celé Ukrajině drony i raketami

Rusko v noci na dnešek zaútočilo drony a raketami na jižní a východní část Ukrajiny, téměř celou zemí zněl během noci protiletecký poplach. Protivzdušná obrana odrazila útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa, píše Reuters. Ukrajinské zpravodajské kanály na telegramu hlásí výbuchy v Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Informovala o tom ruskojazyčná verze stanice BBC. Zpravodaj Reuters hlásí výbuchy poblíž Kyjeva.

Krátce po půlnoci místního času byl vyhlášený letecký poplach v Kyjevě a celé řadě oblastí. Letectvo varovalo před pravděpodobným odpálením řízených střel z bombardérů Tu-22M3 i před možnými útoky bezpilotních letounů. Zhruba po hodině byl poplach v Kyjevě zrušen, později byl zase obnoven, uvedl server Ukrajinska pravda. Informace o následcích náletu zatím nejsou k dispozici.

Vzápětí po první vlně útoku Ukrajinci ohlásili, že zaznamenali odpálení řízených střel Kalibr z Černého moře. Letecký poplach byl vyhlášen v Chersonské, Mykolajivské a Oděské oblasti, dodává ruskojazyční verze BBC.

„V Kyjevě jsou slyšet zvuky výbuchů. Protivzdušná obrana funguje. Zasahuje také jinde v oblasti,“ uvedl na telegramu kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Ukrajinské letectvo později oznámilo, že protivzdušná obrana sestřelila 37 z celkem 63 cílů. Ve 13 případech šlo o řízené střely Kalibr, v jednom o raketu vzduch-země Ch-59 a sestřeleno bylo také 23 dronů íránské výroby Šáhed. Uvedlo také, že hlavním ohniskem ruských útoků byla Oděská oblast. O jejich následcích budou podle letectva informovat oblastní vojenské správy.

Nad ránem se spustil poplach i na severozápadě Ukrajiny v Čerkaské, Žytomyrské, Chmelnycké a Rivnenské oblasti. Ukrajinská protivzdušná obrana tam „loví“ drony íránské výroby, které měly po kontaktu se zemí vybuchnout. Výbuchy se ozývaly i v Oděse, kde vzplál sklad ohňostrojů, píše ruskojazyčná BBC. Spojitost s bombardováním přístavního města ale stanice nepotvrdila. Na telegramu zpravodajského serveru z Oděsy se objevilo i krátké video s ohňostrojem uprostřed černého dýmu.

Ruské vzdušné útoky na jihu Ukrajiny přichází poté, co Moskva v pondělí definitivně potvrdila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty. Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla mimo jiné také ochrana nákladních lodí připlouvajících a vyplouvajících z tří ukrajinských přístavů – Oděsy, Čornomorsku a Južneho. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska.

Reklama

Doporučujeme

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu, řekl Lavrov

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Oznámenou dohodu o prodeji ruského podílu v srbském ropném podniku NIS do maďarských rukou označil za výhodnou.

Kopřiva vyhrál pětisetovou bitvu a Macháč prošel do druhého kola Australian Open

Vít Kopřiva v Melbourne otočil tříhodinový maraton s Janem Lennardem Struffem a poprvé v kariéře postoupil do druhého kola Australian Open. Tomáš Macháč naopak zvítězil hladce nad Grigorem Dimitrovem ve třech setech. V ženské části turnaje se při návratu po dlouhé pauze prosadila i Karolína Plíšková.

Trump označil za projev slabosti plán Británie předat Mauriciu Čagoské ostrovy

Americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social označil za projev totální slabosti plán Británie předat Mauriciu suverenitu nad ostrovem Diego García, který je součástí Čagoských ostrovů. Podle šéfa Bílého domu se jedná o další důvod, proč USA musejí získat Grónsko pro svou národní bezpečnost. Na ostrově Diego García se nachází vojenská základna, kterou využívají britské a americké síly. Británie loni v květnu podepsala dohodu o předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu, s níž USA v té době souhlasily.

Trump pohrozil Francii 200procentním clem na víno

Buď vstoupíte do Rady míru, nebo uvalím na francouzská vína a šampaňské clo ve výši 200 procent, pohrozil americký prezident Donald Trump svému protějšku Emmanuelu Macronovi. A to je krátce po oznámení desetiprocentní sazby na dovoz osmi zemí, které poslaly do Grónska vojáky.

Ukrajina podle Kyjeva potřebuje pomoc, po ruském útoku nemají tisíce domů teplo

Ukrajina potřebuje naléhavou energetickou pomoc a protivzdušnou obranu, uvedl dnes ráno ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha po dalším ruském leteckém útoku, který podle ukrajinských úřadů opět na řadě míst způsobil výpadky elektřiny a narušil dodávky tepla. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klička je v metropoli po nočním útoku bez tepla 5635 výškových budov a část města ležící na východním břehu řeky Dněpr nemá dodávky vody.

Grónsko zůstane Grónskem, řekl Trumpův bývalý poradce

Donald Trump nepřiměje Grónsko ke změně vlastnictví. Sdělil to jeho bývalý vysoce postavený poradce Gary Cohn. Kongres podle něj počítá s tím, že „Grónsko zůstane Grónskem" a možnost vojenské intervence označil za „přehnanou". Lidé z Trumpova okolí přistupují k otázce Grónska opatrně.

Bulharský prezident Radev rezignoval. Chce se stát předsedou vlády

Bulharský prezident Rumen Radev oznámil, že odchází z funkce hlavy státu. Rezignaci chce formálně podat v úterý, jen dva měsíce před předčasnými parlamentními volbami, které mají zemi vyvést z dlouhé politické krize.

Tennessee vyhlásilo Den Dolly Parton k jejím 80. narozeninám

Americká zpěvačka Dolly Parton se dočkala pocty, která přesahuje běžné oslavy narozenin. Její domovský stát Tennessee jí věnoval vlastní sváteční den. Symbolické gesto připomíná nejen hudební kariéru jedné z největších ikon country, ale i její hluboký vliv na kulturu, vzdělávání a charitu.

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama