2.1 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
Válka na UkrajiněRusko tvrdí, že sestřelilo 12 ukrajinských dronů, a hlásí škody ve Voroněži

Rusko tvrdí, že sestřelilo 12 ukrajinských dronů, a hlásí škody ve Voroněži

Rusko v noci odrazilo nálet ukrajinských dronů na dvě oblasti, které hraničí s Ukrajinou. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo obrany. Podle gubernátora Voroněžské oblasti bylo při útoku na oblastní centrum zraněno jedno dítě a poškozeno 35 bytů. Ukrajinské úřady hlásí pět raněných civilistů na jihu země po ruském ostřelování.

Protivzdušná obrana zničila osm dronů nad Voroněžskou oblastí a čtyři drony nad Belgorodskou oblastí, uvedlo ruské ministerstvo na platformě Telegram.

Jedno dítě utrpělo lehké zranění, když úlomky jednoho sestřeleného dronu zasáhly byt ve Voroněži, uvedl gubernátor Alexandr Gusev. Dívka narozená v roce 2013 podle něj má řezné rány na rukou, nohou a krku. V zasaženém bytě podle listu Kommersant vypukl požár. Záběry ohořelého bytu se objevily na sociální síti.

„Podle předběžných údajů bylo poškozeno 35 bytů ve třech desetipodlažních domech. Nyní odborníci instalují prozatímní zasklení,“ uvedl Gusev podle agentury Interfax. Pro obyvatele poškozených bytů radnice zařídila dočasné ubytováni ve škole, kde se mohli ohřát.

Ve Voroněži bylo v noci slyšet zhruba 16 výbuchů, uvedl ukrajinský server TSN. „Požár balkonu v jednom bytovém domě byl uhašen. V dalších dvou bytových domech a řadě soukromých domů byla rozbitá okna,“ napsal Gusev na telegramu.

U voroněžské čtvrti, na kterou se zřítil dron, se nachází vojenské letiště Baltimor používané podle ukrajinských zdrojů k útokům proti Ukrajině, poznamenala ruská redakce BBC na svém webu.

Připomněla, že Voroněž se podle ruských úřadů stala naposledy terčem ukrajinského náletu loni v červenci, kdy ale protivzdušná obrana podle gubernátora sestřelila tři drony ještě několik kilometrů od města a útok se obešel bez raněných a škod.

Ukrajina se téměř dva roky brání ruské agresi. Velitelství severního uskupení ukrajinských sil podle agentury Interfax-Ukrajina uvedlo, že nepřítel během uplynulého dne ostřeloval osm obcí v Sumské a Černihivské oblasti, nikdo nebyl zabit. Terčem ostřelování se staly i dvě desítky obcí v Charkovské oblasti, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov s tím, že ani tady nejsou oběti hlášeny. Dva raněné si vyžádalo ostřelování Chersonské oblasti na jihu země, oznámil šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin. Žena a dvě děti utrpěly zranění při pondělním ostřelování vsi Dniprovske v Mykolajivské oblasti, napsal na sociální síti šéf oblastní správy Vitalij Kim; jednu zraněnou dívku bylo nutné hospitalizovat, ostatním, které záchranáři vyprostili z trosek zničeného domu, stačilo ošetření na místě.

Reklama

Doporučujeme

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.

Putin shodil americký návrh ze stolu a prohlásil, že Rusko je na válku s Evropou připraveno

Jednání v Kremlu mezi americkou a ruskou delegací skončilo bez výsledku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl americký mírový návrh upravený v Ženevě s tím, že některé body jsou nepřijatelné, na jiných se ale dá pracovat. Také prohlásil, že pokud Evropa zaútočí na Rusko, možná už ani nebude s kým vyjednávat.

Rada EU se dohodla s europarlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska

Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy, se dohodla s Evropským parlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska do podzimu 2027. Rada to oznámila v dnešním prohlášení. Dohoda musí být ještě formálně potvrzena Evropským parlamentem a členskými státy Rady EU.

Pozůstatky předané v úterý nepatří rukojmímu, uvedl úřad izraelského premiéra

Pozůstatky předané Izraeli v úterý z Pásma Gazy nepatří rukojmímu. Podle agentury Reuters a médií to dnes ráno uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na základě výsledků forenzní analýzy. Skupina spřízněná s teroristickým hnutím Hamás později uvedla, že tělo rukojmího hledá s pomocí týmu Červeného kříže. Izrael stále čeká na předání těl dvou rukojmích - jednoho izraelského a jednoho thajského občana.

Hadjar nahradí Cunodu v Red Bullu

Max Verstappen zná svého nového týmového kolegu. Od příští sezóny se k němu v Red Bullu připojí Francouz Isack Hadjar, který nahradí Yukiho Tsunodu. Japonský jezdec přijde o místo v závodním týmu , ale zůstane v hlavním týmu jako testovací a rezervní jezdec.

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama