ZprávyRusko odstupuje od smlouvy o zákazu jaderných testů

Rusko odstupuje od smlouvy o zákazu jaderných testů

Ruský parlament ve středu dokončil schválení zákona, který stahuje ratifikaci celosvětové smlouvy zakazující testy jaderných zbraní. Informovala o tom agentura Reuters či Al-Jazeera.

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov řekl, že Rusko není připraveno znovu diskutovat o jaderných otázkách s USA, pokud Washington neupustí od své „nepřátelské“ politiky.

Moskva 6. října oznámila svůj záměr od smlouvy odstoupit, aby „zrcadlila“ pozici Spojených států. Ty samy Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) v roce 1996 podepsaly, ale nikdy neratifikovaly. Ačkoli CTBT nikdy formálně nevstoupila v platnost, učinila jaderné testování tabu – žádná země kromě Severní Koreje neprovedla v tomto století test zahrnující jaderný výbuch.

Návrh zákona o deratifikaci CTBT byl v horní komoře schválen 156 hlasy proti nule, uvádí agentura Reuters. Již dříve ho jednomyslně ve zrychleném hlasování schválila i dolní komora. Legislativa nyní ke vstupu v platnost potřebuje pouze podpis prezidenta Vladimira Putina.

Putin podle serveru Al-Jazeera 5. října řekl: „Slyším výzvy k zahájení testování jaderných zbraní. Nejsem připraven říci, zda opravdu potřebujeme provést testy, nebo ne.“

Rusko tvrdí, že by jaderné testy zahájilo jen jako reakci na testování v USA

Rusko říká, že neobnoví testování, pokud tak neučiní Washington. Nicméně experti na kontrolu zbrojení tvrdí, že test buď Ruska, nebo Spojených států by mohl spustit nové závody ve zbrojení – a další testování ze strany dalších zemí. A to v okamžiku silného napětí a probíhajících válek na Ukrajině a Blízkém východě.

CNN minulý měsíc zveřejnila satelitní snímky ukazující, že Rusko, Spojené státy a Čína v posledních letech rozšířily svá jaderná testovací místa. Americké ministerstvo energetiky minulý týden uvedlo, že provedlo chemický výbuch na svém testovacím místě v Nevadě.

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov v projevu k ruským zákonodárcům před středečním hlasováním řekl, že výbuch v Nevadě byl „nepochybně politickým signálem“. „Jak řekl náš prezident, musíme být ve střehu. Pokud Spojené státy přistoupí k zahájení jaderných testů, budeme muset reagovat stejným způsobem,“ řekl.

Hrozí absence jakékoliv smlouvy o jaderných zbraních

Rusko tvrdí, že jeho monitorovací stanice budou nadále dodávat data do globální sítě, která detekuje jaderné výbuchy.

Po opuštění CTBT je poslední zbývající bilaterální dohodou o jaderných zbraních mezi Washingtonem a Moskvou New START, podle níž si dvojice států navzájem pravidelně kontrolovala svá jaderná zařízení a omezovala počet strategických hlavic, které mohou Rusko a USA rozmístit.

Absence jaderného dialogu osud smlouvy New START zpochybnila. Rusko letos v únoru smlouvu pozastavilo. Její platnost má vypršet v roce 2026, takže obě země zůstanou bez jakékoli zbývající dvoustranné dohody o jaderných zbraních.

Doporučujeme

Ukrajina podle Putina útočí na civilisty, k setkání se Zelenským nevidí důvod

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Ukrajina útočí na civilisty a že kvůli těmto úderům nevidí důvod k přímým rozhovorům s hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura Reuters, podle které šéf Kremlu míní, že cílem ukrajinských dronových útoků je destabilizace ruské společnosti. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí obrany jsou i údery v hloubi ruského území.

Teherán neumožní inspektorům MAAE návštěvu jaderných zařízení poničených údery

Teherán nepovolí inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) návštěvu jaderných zařízení poškozených americko-izraelskými údery. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury AFP řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí. Podle mluvčího pro takové inspekce neexistuje žádný protokol a Teherán se bude nadále řídit svými závazky vyplývajícími ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jejímž je signatářem, a také dohodou o uplatňování záruk MAAE.

Společnost Oracle loni propustila tisíce zaměstnanců. Místa ruší i letos

Společnost Oracle v loňském roce po celém světě propustila přibližně 21 000 zaměstnanců v rámci zavádění umělé inteligence (AI) do pracovních procesů. Firma očekává rušení pracovních míst i v tomto roce. Za potřebnou infrastrukturu hodlá utratit miliardy dolarů.

Extrémní horko v Británii je budíček. Už nemačkejme odložení, varují odborníci

Části světa sevřely extrémní teploty. V posledních dnech překračují 30 stupňů Celsia. Met Office ve Velké Británii vydal teprve podruhé v historii červený, tedy nejvyšší stupeň varování. Tento týden mohou podle meteorologů teploty v zemi překonat 40 stupňů Celsia. Odborníci upozorňují na letargii v řešení klimatických změn.

Tchaj-wan zahájil pětidenní vojenské cvičení, v ulicích hlídkují tanky

Tchaj-wan v pondělí zahájil pětidenní sérii vojenských cvičení, jejichž cílem je posílit bojovou připravenost ostrova pro případ čínského vojenského útoku. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve městě Tchao-jüan, kde se nachází největší mezinárodní letiště na ostrově, projížděly ulicemi a po dálnicích tanky.

Myanmarská armáda během loňských voleb zabila přes 700 civilistů

Myanmarská armáda je za šestiměsíční období během voleb v loňském roce zodpovědná za smrt více než 700 civilistů, uvádí ve zprávě Organizace spojených národů (OSN). Důvěryhodné zdroje jí potvrdily zabití 224 žen a 143 dětí v období mezi srpnem a lednem. Samotné volby byly považovány za podvod, armáda z nich totiž vyloučila opoziční strany. K převratu v zemi došlo před pěti lety. Od té doby trvá v Myanmaru občanská válka. Postup povstalců se však zastavil s tím, jak junta změnila strategii.

KLDR bude nadále jaderným státem, světová bezpečnostní situace to žádá, řekl Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude nadále využívat svou pozici jaderného státu, protože v současné komplikované světové bezpečnostní situaci nemá jinou možnost. Kim během jednání vedení Dělnické strany KLDR také hovořil o dalším vyzbrojování armády, napsala dnes agentura Reuters s odkazem na oficiální severokorejskou tiskovou agenturu KCNA.

Madonna vysvětlila, proč nevyšel film o jejím životě

Madonna se znovu vrátila k filmu o vlastním životě, který měl vzniknout u studia Universal Pictures. Projekt s Julií Garner v hlavní roli se nakonec nerozjel a podle zpěvačky byly důvodem hlavně peníze.

Írán a USA dohodly rozmrazení některých fondů a linku o průlivu, zní z Teheránu

Spojené státy a Írán se dohodly při jednáních ve Švýcarsku na rozmrazení 12 miliard dolarů (254 miliard korun) íránských fondů, řekl dnes večer podle agentury Reuters íránský hlavní vyjednávač Mohammad Bágher Ghálíbáf. Při víkendovém jednání ve Švýcarsku se podle něj USA a Írán také dohodly na vytvoření přímé komunikační linky ohledně Hormuzského průlivu, což by mělo pomoci předejít konfliktům.

Výbuch v katarském plynárenském komplexu zabil 13 lidí

Katarský průmyslový komplex Ras Laffan zasáhl silný výbuch, při kterém zemřelo nejméně 13 lidí a dalších 66 utrpělo zranění. Neštěstí se odehrálo v zařízení Barzan, které zásobuje místní průmysl a elektrárny zemním plynem. Úřady mluví o technické havárii a vylučují sabotáž.

Magyar oznámil, že jeho vláda spustí odvolání hlavy státu ústavním dodatkem

Maďarský premiér Péter Magyar dnes v parlamentu oznámil, že jeho vláda se rozhodla dosáhnout odchodu prezidenta Tamáse Sulyoka z funkce ústavním dodatkem. Uvedl také, že v září začne příprava komplexní reformy ústavy, do které se má podle představ nové vlády zapojit celá společnost. Následně bude návrh ústavy předložen občanům ke schválení v referendu, uvedl podle agentur.

Tříletý chlapec, vhozený do krokodýlího výběhu v britské zoo, je z nejhoršího venku

Tříletý chlapec, který ve čtvrtek utrpěl vážná zranění po incidentu ve výběhu s krokodýly v zoologickém areálu Johnsons of Old Hurst v britském hrabství Cambridgeshire, již není v kritickém stavu. Policie oznámila, že jeho zdravotní stav se stabilizoval.

Andy Burnham uvedl, že bude usilovat o post šéfa labouristů a britského premiéra

Bývalý starosta Manchesteru a nynější poslanec Andy Burnham dnes oznámil, že se bude ucházet o post lídra Labouristické strany a tím i předsedy britské vlády. Učinil tak podle všeobecného očekávání krátce poté, co na funkci vůdce labouristů pod sílícím tlakem vlastních spolustraníků rezignoval premiér Keir Starmer. Burnham mu poděkoval za jeho působení v roli předsedy vlády.

Chalamet a Gomez propůjčí hlasy nové animované dvojici

Timothée Chalamet a Selena Gomez se potkají v novém animovaném filmu Not Alone. Chystá ho studio Illumination, které stojí za značkami jako Já, padouch, Mimoni nebo Super Mario Bros. ve filmu.

Írán souhlasil s návratem inspektorů jaderné agentury, řekl J. D. Vance

Teherán souhlasil s návratem inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do Íránu. Na tiskové konferenci to dnes uvedl americký viceprezident J. D. Vance poté, co v noci na dnešek skončilo ve švýcarském Bürgenstocku první kolo americko-íránských rozhovorů na vysoké úrovni. Jednání o působení inspektorů začne již tento týden, dodal Vance s tím, že půjde o první krok k trvalému ukončení íránského programu vývoje jaderných zbraní. Teherán opakovaně popírá, že by o atomovou zbraň usiloval.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama