Rusko se stalo první zemí na světě, která oficiálně uznala vládu Tálibánu v Afghánistánu. Krok stvrdilo převzetím pověřovacích listin od nového afghánského velvyslance v Moskvě. Informovaly o tom agentura Reuters a AP News.
Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se hodlá s afghánskou vládou zaměřit na bezpečnost, boj proti terorismu a potírání obchodu s drogami. Kromě toho mluví o posílení hospodářských vazeb, konkrétně v energetice, dopravě a zemědělství. Na detaily upozornil server Reuters.
BREAKING:
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) July 3, 2025
Russia becomes first country to officially recognize Taliban government. pic.twitter.com/dkuHDejnCT
Pozitivně reagoval i Kábul. Šéf afghánské diplomacie Amír Chán Muttakí označil ruský krok za „odvážný“ a dodal, že může být příkladem pro ostatní. Formálně však Tálibán zatím neuznala žádná další země. Některé státy, včetně Číny nebo Spojených arabských emirátů, sice v Kábulu mají své diplomaty, oficiální uznání ale stále chybí.
Západu vadí tvrdá politika vůči ženám
Za tímto ruským krokem stál podle AP News prezident Vladimir Putin, který rozhodl na základě doporučení ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Ruský nejvyšší soud přitom letos na jaře zrušil dvacet let starý předpis, podle kterého byla organizace Tálibán vedena jako teroristická.
Moskva se netají tím, že vnímá Tálibán jako nezbytného partnera v regionu. Od roku 2022 s ním obchoduje. Mimo jiné dodává do Afghánistánu plyn, ropu a pšenici. Bezpečnostní hrozby ze strany Islámského státu, zvlášť po letošním březnovém útoku u Moskvy, který měl podle USA na svědomí afghánský ISIS-K, posílily snahu Ruska o stabilní vztahy s Kábulem.
Západ si ale dál drží odstup. Hlavním důvodem jsou tvrdé zákazy, které Tálibán uvalil na ženy a dívky. Školy a univerzity zůstávají pro většinu z nich zavřené, pohyb bez mužského doprovodu je omezený a zaměstnání téměř nedostupné. I to brání většině států udělat podobný krok jako Rusko.