Reklama
6.3 C
Czech
Pondělí 9. března 2026
ZprávyRusko-americká baletka dostala v Rusku 12 let vězení kvůli tomu, že poslala...

Rusko-americká baletka dostala v Rusku 12 let vězení kvůli tomu, že poslala 50 dolarů na pomoc Ukrajině

Ruský soud odsoudil amatérskou baletku Ksenii Karelinu na 12 let vězení za vlastizradu, protože darovala 51 dolarů (1200 korun) charitativní organizaci na podporu Ukrajiny. Informuje o tom BBC, CBS News a další servery.

Karelina, která má americké a ruské občanství, prohlásila minulý týden u soudu, že se cítí vinna. Proces se konal za zavřenými dveřmi.

Baletka žije dlouhodobě v Los Angeles a v roce 2021 získala americké občanství. Zatčena byla loni v lednu během rodinné návštěvy v Jekatěrinburgu, asi 1600 kilometrů východně od Moskvy. Prokuratura pro ni požadovala 15 let vězení, píše BBC. Soud v Jekatěrinburgu ji shledal vinnou z vlastizrady a odsoudil ji k trestu odnětí svobody v trestanecké kolonii všeobecného režimu.

Karelina byla ruskou bezpečnostní službou FSB obviněna ze shromažďování peněz pro ukrajinskou organizaci dodávající zbraně ukrajinské armádě.

Ruští aktivisté za lidská práva uvedli, že v době, kdy žila v USA, provedla jediný převod ve výši 51,80 dolarů v první den ruské invaze na Ukrajinu 22. února 2022. Předpokládá se, že FSB tuto transakci objevila v jejím telefonu.

Charita je zděšena

Její právník Michail Mušajlov uvedl, že Karelina věřila, že prostředky pomohou obětem na obou stranách. Ruským médiím řekl, že se proti rozsudku odvolá.

Charitativní organizace Razom pro Ukrajinu na začátku roku uvedla, že je „zděšena“ zprávou o zatčení amatérské baletky. Popřela, že by shromažďovala peníze na zbraně nebo munici. Uvedla, že jde o charitativní organizaci založenou v USA, která se zaměřuje na humanitární pomoc a pomoc při katastrofách.

Karelina stanula v červnu před stejným soudem jako Evan Gerškovič, reportér listu Wall Street Journal, který byl uvězněn za špionáž, ale začátkem tohoto měsíce byl propuštěn v rámci rozsáhlé výměny vězňů s USA a dalšími západními zeměmi. Případy v Jekatěrinburgu projednával stejný soudce Andrej Minejev.

Přítel Ksenie Kareliny, boxer Chris van Heerden, ve čtvrtek uvedl, že je situací velmi rozzloben.

Ráno jsem se probudil, a dostala se ke mně tato zpráva. Stále tu sedím a zpracovávám, co se děje,“ řekl CBS News. „Před dvěma týdny proběhla výměna vězňů a Ksenia na tom seznamu nebyla,“ řekl s tím, že na její poslání domů tlačil posledních osm měsíců. „Ksenia by měla být doma a já jsem naštvaný a snažím se zachovat klid,“ dodal.

Reklama

Doporučujeme

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama