Válka na UkrajiněRuské jednotky se zmocnily vesnice Vyšneve na východě Ukrajiny, tvrdí Moskva

Ruské jednotky se zmocnily vesnice Vyšneve na východě Ukrajiny, tvrdí Moskva

Ruské jednotky se zmocnily další ukrajinské vsi. Jde o vesnici Vyšneve na východě Doněcké oblasti, kterou Moskva nazývá Doněckou lidovou republikou. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom informují tiskové agentury. Úřady v ruské Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, hlásí jednoho mrtvého a čtyři zraněné po ukrajinských útocích a ostřelování. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět apeloval na svět, aby podnikl kroky a přijal taková rozhodnutí, která by zajistila Ukrajině bezpečnost a zlomila odhodlání Moskvy dál vést válku.

„Jednotky uskupení vojsk ‚Střed‘ v důsledku aktivních útočných akcí osvobodily osadu Višněvoje v Doněcké lidové republice,“ uvedlo ministerstvo, které přepisuje název vesnice do ruštiny. Osvobozením Rusové nazývají dobytí ukrajinských sídel.

Obec Višneve je součástí aglomerace města Selydove, které už je také v ruských rukou. Jeho takzvané osvobození ruská strana oznámila 29. října. Město se nachází asi 40 kilometrů severozápadně od Doněcku a má důležitý strategický význam.

Ruské drony v noci na dnešek znovu útočily na Kyjev. Poškodily budovy, silnice a několik elektrických rozvodů. Útok nezpůsobil žádný požár a nikdo při něm nebyl zraněn, napsal na platformě Telegram šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko.

Z 96 dronů, které Rusové vypustili proti Ukrajině, se podařilo sestřelit 66, uvedlo ukrajinské letectvo. Dalších 27 dronů se zřítilo a jeden odletěl do Běloruska. Ukrajinská obrana také sestřelila jednu leteckou raketu Ch-59, dodává letectvo.

Rusko za týden proti ukrajinským regionům vypustilo více než 900 leteckých bomb, zhruba 30 raket a téměř 500 dronů, přičemž většina útoků mířila proti civilním objektům a kritické infrastruktuře, napsal Zelenskyj.

„Ne většina, ale všechny tyto útoky by nebyly možné, pokud bychom měli dostatečnou podporu ze světa v samozřejmých věcech,“ napsal Zelenskyj a opět apeloval na souhlas západních spojenců s použitím zbraní dalekého dosahu proti cílům v Rusku a na zavedení skutečně účinných sankcí, které by nedovolily, aby Rusko dováželo důležité součástky pro výrobu dronů a raket.

Při bombardování osady Kiseljov z ukrajinského dronu přišel o život jeden muž, který podlehl zraněním ještě před příjezdem sanitky, napsal na sociální síti gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Ještě dříve gubernátor informoval o čtyřech zraněných při ostřelování vesnice Okťabrskij. Terčem náletu ukrajinských dronů se stal podle Gladkova i nejmenovaný podnik ve městě Šebekino.

Doporučujeme

Nawrocki poděkoval Trumpovi za oznámené vyslání vojáků do Polska

Polský prezident Karol Nawrocki poděkoval svému americkému protějšku DonalduTrumpovi za vyslání dalších vojáků do Polska, které Trump oznámil ve čtvrtek. Krok potvrzuje pevnost vztahů Polska s USA, uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Washington v minulých dnech hovořil o odkladu vyslání nových jednotek do Polska, což vzbudilo obavy v zemi usilující o co největší americkou vojenskou přítomnost v době ruské agrese na Ukrajině.

Ropa zdražuje. Írán odmítl klíčový požadavek USA

Ceny ropy se vrátily k růstu poté, co íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Modžtabá Chámeneí vydal pokyn, aby vysoce obohacený uran nebyl posílán do zahraničí. Nařízení by mohlo dále frustrovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, zkomplikovat rozhovory o ukončení americko-izraelské války proti Íránu a vést k obnovení útoků.

Rusko a Ukrajina informují o desítkách raněných po vzájemných útocích

Nejméně 35 lidí bylo zraněno při náletu ukrajinských dronů, který zasáhl internát ve Starobilsku v okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedly ruské úřady. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina.

Češi se znovu vracejí k hypotékám

Český hypoteční trh se po delším útlumu opět probouzí. Banky hlásí výrazný vyšší zájem o úvěry na bydlení a tuzemské domácnosti se po období opatrnosti vracejí k plánům na koupi vlastního bytu či domu. Naděje na levnější bydlení je však v nedohlednu, protože ceny nemovitostí začínají opět stoupat.

Rubio označil Kubu za hrozbu pro USA. Havana hovoří o lžích a agresi

Kuba představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA, prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez označil jeho výroky za lživé. Stalo se tak den poté, co americká administrativa obvinila bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra ze sestřelení dvou civilních letadel v roce 1996, při němž zahynuli američtí občané.

Otevření nové americké ambasády v Grónsku provázely protesty

Ve grónském Nuuku ve čtvrtek protestovaly stovky lidí proti otevření nové americké diplomatické mise. Demonstranti reagovali hlavně na výroky prezidenta Donalda Trumpa a dalších amerických představitelů o větším vlivu USA v Grónsku.

OSN podpořila historické klimatické rozhodnutí

Valné shromáždění OSN podpořilo rezoluci navazující na stanovisko světového soudu, podle kterého mají státy právní povinnost řešit změnu klimatu. Proti se postavilo jen několik zemí včetně Spojených států.

Českou ekonomiku přibrzdí dražší energie

Česká ekonomika letos dál poroste, ale pomaleji, než se ještě nedávno čekalo. Domácnostem má pomáhat růst mezd, část zlepšení však mohou spolknout dražší energie a nejistota kolem dalšího vývoje v zahraničí.

Kanada vydřela výhru nad Norskem po prodloužení

Kanadští hokejisté poprvé na mistrovství světa ztratili bod. Ve Fribourgu dlouho tahali za kratší konec proti bojovnému Norsku, které ještě dvě minuty před koncem vedlo 5:4. Favorit nakonec zachránil Ryan O’Reilly a po 29 sekundách prodloužení rozhodl hattrickem Mark Scheifele. Kanada vyhrála 6:5, ale k senzaci chyběl Norům jen malý krok.

Při útocích v Hondurasu zemřelo nejméně 25 lidí

Honduras zažil jeden z nejkrvavějších dnů poslední doby. Ozbrojenci při dvou oddělených útocích na pobřeží zabili nejméně 25 lidí, mezi oběťmi je i šest policistů. Úřady do zasažených oblastí vyslaly vyšetřovatele, státní zástupce a specializované týmy.

Air France a Airbus prohrály spor kvůli pádu letu AF447

Pařížský odvolací soud uznal společnosti Air France a Airbus vinnými z neúmyslného zabití v souvislosti s pádem letu AF447 z roku 2009. Při jedné z nejhorších leteckých tragédií ve francouzské historii zemřelo všech 228 lidí na palubě.

Stephen Colbert se rozloučil s The Late Show

Stephen Colbert po jedenácti sezonách končí v čele The Late Show. Jeho odchod uzavírá výraznou kapitolu americké noční televizní zábavy a zároveň otevírá otázky o tom, jak silně dnes do televizního průmyslu zasahuje politika.

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Uvedla to v dokumentu, který předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli plánovanému vstupu na burzu. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.

Lotyšsko opět hlásí průnik dronu do svého vzdušného prostoru

Vzdušný prostor Lotyšska narušil nejméně jeden dron, uvedla dnes dopoledne lotyšská armáda. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Ukrajinu, aby byla přesnější při využívání dronů, jimiž v reakci na ruskou agresi útočí na ruské cíle.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama