Válka na UkrajiněRus, jehož dcera nakreslila protiválečný obrázek, byl odsouzen ke dvěma rokům vězení....

Rus, jehož dcera nakreslila protiválečný obrázek, byl odsouzen ke dvěma rokům vězení. Vypadá to ale, že uprchl

Ruský svobodný otec, jehož dcera byla nahlášena školou za to, že nakreslila protiválečný obrázek, dostal dva roky vězení za diskreditaci armády. K soudu se nedostavil, nejspíše uprchl z domácího vězení. Dívka skončila v dětském domově. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

53letý Alexej Moskalev u soudu v Jefremově při vynesení rozsudku nebyl. Tiskový tajemník soudu uvedl, že unikl z domácího vězení. „Nevím, kde je,“ řekl BBC jeho právník Vladimir Bilijenko.

Moskalyov byl odloučen od své 13leté dcery Máši poté, co byl začátkem tohoto měsíce umístěn do domácího vězení a ona přemístěna do dětského domova v jejich rodném městě Jefremov jižně od Moskvy. Moskalev byl obviněn z opakované kritiky ruské armády na sociálních sítích.

Je dalším Rusem, který dostal trest vězení za diskreditaci armády, ale jeho případ, který se odehrál 320 km jižně od Moskvy, přitáhl mezinárodní pozornost. Úřady totiž začátkem března rozhodly o odebrání dcery z jeho péče.

Radní města je v šoku

Sociální služby v Jefremově oficiálně dostaly za úkol se o dívku postarat. Místní komise pro záležitosti mladistvých již podnikla právní kroky k omezení rodičovských práv jejího otce. Minulý týden mu nebylo dovoleno opustit domácí vězení, aby se zúčastnil předběžného jednání.

„Jsem v šoku,“ řekla radní města Jefremov Olga Podolskaja. „Trest odnětí svobody za vyjádření svého názoru je hrozná věc. Dvouletý trest je noční můra. Když jsem slyšela, že Alexej utekl, byl to druhý šok. Doufáme, že je v pořádku a že se mu nic nestalo.“

Problémy rodiny začaly loni v dubnu, když škola Máši Moskalevové nahlásila na policii, že dívka nakreslila ukrajinskou vlajku s nápisem „Sláva Ukrajině“, raketami a ruskou vlajkou s frází „Ne válce!“

Alexej Moskalev loni kontaktoval paní Podolskou, aby jí řekl o tlaku, kterému jsou on a jeho dcera vystaveni. Máši matka nežije v oblasti a je odcizena od rodiny. Moskalev byl původně pokutován za loňský komentář o válce na sociální síti. Po prosincové prohlídce bytu byl ale obviněn podle trestního zákoníku, protože už byl za obdobný čin odsouzen.

Prigožin hájí odsouzeného otce

Jevgenij Prigožin, zakladatel Wagner Group, ruské žoldnéřské skupiny zapojené do některých z nejkrutějších bojů na Ukrajině, označil podle agentury Reuters verdikt za „nespravedlivý“ a požádal, aby byl přezkoumán. „Zejména s ohledem na skutečnost, že jeho dcera Máša bude nucena vyrůstat v sirotčinci,“ napsal Prigožin v dopise žalobci případu, zveřejněném na platformě Telegram.

Moskalev byl uznán za politického vězně lidskoprávní skupinou Memorial, která sama byla zakázána ruskými úřady.

Obrázky a vzkaz pro tátu

Před úterním verdiktem navštívil Vladimir Bilijenko dětský domov, kam byla Máša umístěna. Ředitelka mu řekla, že dívka šla na dětský kuchařský festival a předala mu dvě kresby a vzkaz, který Máša napsala pro svého otce. Podle slov právníka napsala slova: „Tati, jsi můj hrdina.“ Později u soudu kresby rozložil na stůl.

Přestože se Moskalev předchozí den u soudu objevil, tisková mluvčí soudu Olga Djačuk řekla, že přes noc unikl z domácího vězení. Po vynesení rozsudku měl být vzat do vazby.

„Říct, že jsem překvapen, by bylo slabé slovo,“ řekl Bilijenko BBC. „Nikdy jsem nic podobného neviděl. Žádný můj klient se takhle nikdy neztratil. Nevím, kdy utekl, nebo jestli utekl.“

Doporučujeme

Krym, jenž se potýká s nedostatkem pohonných hmot, vyhlásil nouzový stav

Moskvou dosazený šéf anektovaného Krymu Sergej Aksjonov vyhlásil na poloostrově nouzový režim, který má podle něj pomoci řešit otázky ekonomického charakteru. Konkrétní důvody nesdělil. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajina se už pátým rokem brání ruské vojenské invazi, v poslední době zintenzivnila své vzdušné útoky na ruské cíle.

Jihokorejská bývalá první dáma Kim Kon-hi dostala sedm let za úplatkářství

Jihokorejský soud dnes uložil bývalé první dámě Kim Kon-hi sedm let vězení za přijímání drahých darů výměnou za zprostředkování pracovních míst a obchodních výhod, informovala agentura Jonhap. Podle agentury Reuters má také zaplatit pokutu 64,8 milionů wonů (přes 896.000 Kč) a přijít o všechny přijaté dary. Třiapadesátiletá Kim si už odpykává čtyřletý trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel, exprezident Jun Sok-jol, zase dostal doživotí za předloňské vyhlášení stanného práva.

Král Karel III. nebude bydlet v Buckinghamském paláci

Král Karel III. se po dokončení rozsáhlé rekonstrukce Buckinghamského paláce nepřestěhuje do jeho obytných prostor. S královnou Camillou zůstane v nedalekém Clarence House, zatímco palác má dál sloužit hlavně jako ceremoniální a pracovní centrum monarchie a více se otevřít veřejnosti.

Počet utonulých při vlně veder ve Francii vzrostl na 55

Počet utonulých ve Francii, kteří se v současné vlně veder chtěli osvěžit koupáním, vzrostl na 55, uvedla dnes podle agentury AFP ministryně sportu Marina Ferrariová. Pařížská policie dnes vyzvala organizátory hudebního festivalu Solidays, pochodu hrdosti na podporu komunity LGBT+ a sportovních akcí, aby je kvůli panujícím vedrům zrušily. Organizátoři pochodu Paris Pride posléze oznámili, že jej odkládají.

Ceny ropy se dočasně vrátily na předválečnou úroveň. Ohrožuje je přetrvávající nejistota

Ceny ropy klesly na předálečnou úroveň, než zase mírně vzrostly. Celkově však ceny pokračují v poklesu. Hormuzským průlivem proplouvá stále více lodí. Jednání o finální mírové dohodě pokračují, ale provází je napětí a neshody. Kromě toho došlo k útoku na plavidlo nedaleko ománského pobřeží, což přimělo Mezinárodní námořní organizaci (IMO) dočasně pozastavit evakuační plán v Hormuzském průlivu.

Japonsko kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů

Japonsko dnes kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů a desítky vlakových spojení a doporučilo lidem evakuovat se z některých oblastí, kde hrozí povodně a sesuvy půdy. Nevlídné počasí zasáhlo také Tchaj-wan, kde byly evakuovány stovky lidí a nejezdí některé vlaky, napsaly agentury AFP a Reuters.

Včelí královny nevznikají jen díky mateří kašičce

Včely medonosné patří mezi nejvýznamnější opylovače na světě a jejich role je zásadní pro fungování přírodních ekosystémů i zemědělské krajiny. Nový výzkum nyní odhalil, že vznik včelí královny je mnohem složitější proces, než se dosud předpokládalo. O její budoucnosti nerozhoduje pouze potrava, ale také prostředí, které pro ni vytváří celé včelstvo.

Soud uložil doživotní trest muži, který zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku

 Na doživotí poslal dnes německý soud do vězení saúdskoarabského lékaře, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku. Jednapadesátiletý Tálib Abdalmuhsin zabil při zběsilé jízdě po magdeburském hlavním náměstí šest lidí a přes 300 dalších zranil.

Soud nařídil odtajnit další Epsteinovy spisy, včetně výpovědi proti Trumpovi

Federální soud ve Washingtonu nařídil americkému ministerstvu spravedlnosti, aby buď zveřejnilo dosud začerněné části spisů týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, nebo vysvětlilo, proč tak nemůže učinit. Okresní soudce Emmet Sullivan tak reagoval na žalobu nezávislé novinářky Katie Phang, která se kauzou dlouhodobě zabývá.

OSN pozastavila evakuaci v Hormuzském průlivu poté, co byla jedna nákladní loď napadena

OSN pozastavila evakuaci lodí z Hormuzského průlivu poté, co jedna nákladní loď hlásila zásah projektilem u pobřeží Ománu. Incident znovu vyvolal obavy o bezpečnost klíčové námořní trasy i o křehkou dohodu, která má ukončit válku mezi USA a Íránem.

Stovky lidí uvězněných v troskách. Venezuelu zasáhlo nejsilnější zemětřesení za více než sto let

Silné zemětřesení ve Venezuele si vyžádalo nejméně 188 obětí a přes 1 500 zraněných. Záchranáři dál pátrají po stovkách lidí uvězněných pod troskami a úřady očekávají, že počet mrtvých ještě poroste.

Nejvyšší soud USA umožnil zrušit ochranu migrantů z Haiti a Sýrie

Americký nejvyšší soud umožnil administrativě Donalda Trumpa ukončit dočasnou právní ochranu pro migranty z Haiti a Sýrie. Rozhodnutí se může dotknout stovek tisíc lidí, kteří do Spojených států odešli kvůli násilí, přírodním katastrofám nebo válce. Bez zvláštního statusu jim může hrozit deportace.

Britská influencerka obviněná z vraždy přítele v Dubaji. Hrozí jí zastřelení popravčí četou

Třiadvacetiletá britská influencerka Brooke George čelí ve Spojených arabských emirátech obvinění z vraždy svého partnera. V případě odsouzení jí podle tamních zákonů hrozí trest smrti. Na případ upozornila lidskoprávní organizace Detained in Dubai, která tvrdí, že žena jednala v sebeobraně během údajného domácího násilí.

Trump si řekl o 87 miliard dolarů. Nejvíce peněz dostane Pentagon

Bílý dům požádal Kongres o schválení balíčku ve výši 87,6 miliardy dolarů (asi 1,8 bilionu korun). Většina peněz bude použita na „naléhavé potřeby“ spojené s válkou s Íránem. Žádost přišla den poté, co Senát hlasoval pro symbolickou rezoluci o válečných pravomocích prezidenta USA coby vyjádření nesouhlasu s konfliktem na Blízkém východě.

Evropa se dusí. Současná vlna veder přitom jen tak neskončí

Velkou část Evropy od 19. června svírá úmorná vlna veder. Meteorologové přitom varují, že následující dny úlevu nepřinesou, napsal server Phys. Nejdramatičtější situace je ve Francii, kde musely školy upravit vyučování a domácnosti postihují výpadky proudu kvůli přetíženému elektrickému vedení. Ve Velké Británii i Francii se tento týden očekávají teploty kolem 40 stupňů Celsia.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama