3 C
Czech
Sobota 7. února 2026
ZprávyBritský soud se rozhodl zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange nevydat do USA

Britský soud se rozhodl zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange nevydat do USA

Britský soud se v pondělí rozhodl nevydat zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států, kde měl čelit obviněním ze špionáže za zveřejnění tajných amerických dokumentů. Soud tak rozhodl na základě toho, že je zde kvůli jeho duševnímu zdraví riziko sebevraždy. Informovala o tom agentura Reuters.

Devětačtyřicetiletý Australan Julian Assange čelí obvinění ze zveřejnění obrovského množství důvěrných vojenských záznamů a diplomatických zpráv.

Do širšího povědomí se dostal portál WikiLeaks, který založil, v roce 2010. Tehdy zveřejnil tajné video americké armády, které zachycuje útok vrtulníků Apache v Bagdádu v roce 2007, při kterém zahynulo několik lidí včetně dvou zpravodajců agentury Reuters.

Američtí prokurátoři a bezpečnostní činitelé považují Assange za nebezpečného nepřítele státu. Jeho jednání totiž dle nich ohrozilo životy agentů, jelikož jejich jména byla v materiálech uvedena.

Někteří ho ovšem považují za hrdinu. Dle svých příznivců odhalil provinění Ameriky ve válkách v Iráku a Afghánistánu a jeho stíhání je útokem na žurnalistiku a svobodu projevu.

Jeho právníci uvedli, že pokud by byl vydán a shledán vinným ze špionáže, mohl by být poslán do vězení na 30 až 40 let. Státní zástupci ale tvrdí, že nebude čelit více než 63 měsícům vězení.

Britský soud ale rozhodl, že Julian Assange by neměl být vydán do Spojených států. Soudkyně Vanessa Baraitser odmítla žádost o vydání z rizika, že Australan spáchá sebevraždu, pokud by byl držen ve vězení v USA s maximální ostrahou. Podle ní trpí střední až těžkou klinickou depresí.

USA uvedla, že o vydání bude nadále usilovat a odvolá se k londýnskému vrchnímu soudu. Konečný výsledek tak bude nejspíše ještě vzdálený. Existuje také možnost, že by Joe Biden rozhodnutí stíhat Assangeho mohl zvrátit.

O Assangeovo vydání z Británie usilovalo nejprve Švédsko kvůli obvinění ze sexuálních zločinů. Tento případ v roce 2012 prohrál a uprchl na ekvádorské velvyslanectví v Londýně, kde strávil sedm let. Po odebrání azylu byl uvězněn. Americké ministerstvo spravedlnosti formálně požádalo Británii o vydání loni v červnu.

Právníci Assangea tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná a ovlivněná americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Právní tým zastupující Spojené státy ovšem toto tvrzení zpochybnil a uvedl, že federálním státním zástupcům USA je při rozhodování zakázáno brát v úvahu politický názor.

Reklama

Doporučujeme

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.

Zemřela Jana Brejchová, jedna z největších hvězd českého filmu

Patřila k nejvýraznějším tvářím českého filmu a vysloužila si přezdívku česká Bardotka. Jana Brejchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 86 let. Za sebou zanechala desítky výrazných rolí, které formovaly několik filmových generací.

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.

Evropská komise shledala TikTok návykovým designem v rozporu s nařízením DSA

Evropská komise (EK) předběžně shledala čínskou sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok návykovým designem v rozporu s unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, o tom dnes informovala v tiskovém sdělení.

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama