Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Rodiny obětí sestřeleného letounu na lince MH17 viní Rusko ze lži

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Příbuzní 298 obětí letu společnosti Malaysian Airlines (MH17) obvinili Rusko ze lži o jeho údajné roli při pádu letadla. V pondělí začali vypovídat v nizozemském procesu se čtyřmi podezřelými, informovala agentura Reuters a AP.

  Mezinárodní vyšetřovatelé dospěli k závěru, že civilní letadlo bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou raketou vypálenou proruskými separatisty. Moskva jakoukoli odpovědnost odmítá.

  „Oni lžou, my víme, že lžou, a oni vědí, že my víme, že lžou,“ pronesla u soudu v ruštině Ria van der Steen, která při tragédii přišla o otce a nevlastní matku, přičemž citovala zesnulého sovětského disidentského spisovatele Alexandra Solženicyna.

  „Chci, aby bylo jasné, že vím, kde leží odpovědnost,“ řekla u soudu. Zároveň dodala, že „lhaní a podvody jsou známou taktikou v této hře na kočku a myš, jejímž prostřednictvím se snažíme odhalit pravdu“.

  Van der Steen byla první z desítek příbuzných, kteří dostanou příležitost promluvit nebo předložit písemná prohlášení během nadcházejících tří týdnů.

  Pozůstalí obětí přiblížili psychické problémy, kterým musí čelit

  Van der Steen celá oblečená v černém v soudní síni na letišti Schiphol poblíž Amsterdamu dlouze hovořila o nočních můrách, z nichž se budila s křikem.

  „Musela jsem se s nimi rozloučit tolikrát,“ vypověděla podle agentury AP. Otázka zní: Kolikrát se můžete rozloučit? A kdy je navždy sbohem?“

  Van der Steen podle svých slov začala mít noční můry brzy poté, co se dozvěděla o smrti svých příbuzných, kteří byli na cestě na dovolenou na Borneo. Ve snech kráčela po polích na Ukrajině a hledala svého otce, aby mu oznámila, že zemřel.

  „Viděla jsem trosky, těla, osobní věci,“ vzpomínala. „Nemohla jsem přestat plakat, dokud jsem se neprobudila s křikem,“ popsala.

  Její otec byl nakonec identifikován prostřednictvím malého úlomku kosti jeho ruky. „Naštěstí jsme brzy poté dostali zprávu, že byl nalezen malý kousek kosti (mé nevlastní matky) Neeltje a že i ona byla identifikována,“ řekl van der Steen.

  Zároveň vzpomínala na to, jaký zažila šok, když jí úřady předložily dvě malé taštičky s kostmi. „Věděla jsem, že to jsou oni, ale citově jsem to nechtěla přijmout,“ řekla soudu.

  Boeing 777 zasáhla raketa Buk

  Podle mezinárodních vyšetřovatelů a prokurátorů let MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru v létě 2014 zasáhla ruská raketa země-vzduch.

  Rusko, které tvrdí, že nefinancovalo ani nepodporovalo povstalce bojující proti ukrajinským vládním jednotkám, podezřelé odmítlo vydat. Tři Rusové a jeden ukrajinský občan, všichni podezřelí, že sehráli klíčové role v separatistických silách, jsou souzeni za vraždu.

  Proces začal v březnu 2020 a prošel dlouhou sérií předběžných slyšení, než právníci v červnu začali diskutovat o opodstatněnosti případu. Odborníci odhadují, že složitý případ bude pokračovat i v příštím roce.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS