Protext ČTKRoad Classics má za sebou pálavskou premiéru. Divoké počasí náladu nepokazilo

Road Classics má za sebou pálavskou premiéru. Divoké počasí náladu nepokazilo

Praha 26. května 2024 (PROTEXT) – Pálava hostila historicky druhý díl seriálu Road Classics. Hlavní trasa o délce 144 kilometrů účastníky provedla nejmalebnějšími místy vinařského ráje. Z vítězství se v náročných podmínkách radovali Anežka Drahotová a Petr Fiala. Do divokého počasí se vydalo celkem 805 účastníků.

Stejně jako loni na Ještědu měli účastníci možnost si vybrat ze dvou kategorií – závodem a tzv. švihem, na němž se měří čas jen na několika úsecích a účastníci si tak mohou dosyta vychutnat občerstvovací stanice i s kávou v porcelánu. Není divu, že v kulisách Jižní Moravy většina (529) zvolila švih, který bylo možné si zkrátit na 64 kilometrů.

Čelo pelotonu ale usilovně závodilo. První cílovou pásku u kolonády Na Reistně proťal Petr Fiala. Závodníkovi Integray L27 Cycling Teamu nahrávalo, že do rozhodujícího nástupu se dostal s jeho týmovým kolegou Michalem Kollertem. Závodníkům cestu ztížily i dvě silné přeháňky. „Dvě bouřky jsem zažil naposledy v Chorvatsku. Tenkrát jsem měl chuť odbočit k autu, nyní to bylo jednodušší, protože bylo relativně teplo,“ hodnotil vítěz.

Vítězné duo o svém triumfu rozhodlo asi 30 kilometrů před cílem, když se ostatním vzdálilo ve stoupání nad Pavlovem. Však sám Fiala to považoval za nejzajímavější část trasy. Vítěze tak nerozhodila silná přeháňka, která peloton skrápěla v závěrečné části závodu vedoucí po klikatých cestičkách mezi vinicemi.

„Mokro v závěru bylo nepříjemné, naštěstí jsme s Michalem mohli jet na jistotu, protože při posledním průjezdu stoupání na Pavlov jsme si vytvořili už dostatečný náskok“. V samotném cílovém kopečku to už bylo jen kdo s koho a na vítězství Fialy se první dva gentlemansky dohodli. „Minulý rok jsme dojeli společně na závodu Beskyd Tour, kde jsem nechal vyhrát Michala, tak jsme si to teď prohodili“.

Vítěz tak trochu politoval, že se nemůže zúčastnit srpnového závodu na Klínovci, který by mohl pokládat za domácí. „Jsem z Karlovarského kraje, a tak jsem i ambasadorem tamější trasy v knize Srdcem na kole Českem. Bohužel se závod kryje s mistrovstvím republiky v gravelu, které má větší prioritu. Každopádně závod na Ještědu plánuju“, nastínil svůj plán vítěz.

Třetí místo si v souboji skupiny pronásledovatelů vybojoval teprve 18letý Sebastian Pavlas.

Mezi ženami si s nástrahami, které Pálava připravila, poradila nejlépe bývalá elitní chodkyně Anežka Drahotová, která předjela druhou Annu Rinaglovou a třetí Terezii Zelenkovou.

„Byla to pro mě novinka, velké maratony pro veřejnost jsem nikdy nejela, ale Road Classics se mi líbilo už vloni, bohužel mi to minule nevyšlo. Region Pálavy jsem dosud neznala, trasu jsem ale měla možnost si trochu prohlédnout, když jsme na některých místech natáčeli teaser. Jsem ráda, že se jelo tady. Po prvním dešti jsme byli rádi, že jsme uschli, ale pak jsme znova zmokli. Bylo to těžké, jeli jsme i pomaleji, ale jsem ráda, že jsme v závěru to vzali zodpovědně a bezpečně dojeli,“ pověděla spokojeně v cíli vítězka.

Příští zastávka seriálu Road Classics se uskuteční 3. srpna v Krušných horách, přičemž se bude finišovat na vrcholu Klínovce.

 

Zdroj: RAUL

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

 

Doporučujeme

Exministr za CDU Spahn čelí výzvám k rezignaci. Má dítě od náhradní matky, což jeho strana odmítá

Předseda parlamentní frakce německých konzervativců a bývalý ministr zdravotnictví Jens Spahn se ocitl pod silnou kritikou poté, co oznámil, že se společně se svým manželem Danielem Funkem stal rodičem díky náhradní matce ve Spojených státech.

Apple sesadil Nvidii z trůnu. Stal se nejcennější společností na světě

Apple sesadil Nvidii z čela žebříčku nejhodnotnějších firem světa. Tržní hodnota výrobce iPhonů vystoupala na přibližně 4,88 bilionu dolarů, zatímco Nvidia po poklesu akcií zaostala o několik desítek miliard. Investoři tím naznačili, že od umělé inteligence už neočekávají zisky jen u výrobců čipů.

Inflace v eurozóně zpomalila. Největším problémem zůstávají energie

Růst spotřebitelských cen v eurozóně během června zpomalil. Inflace klesla z květnových 3,2 na 2,8 procenta, stále však zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Největší tlak na peněženky obyvatel dál vytvářejí energie.

TikTokerka z Ghany jde na rok do vězení. Šířila dezinformace o prezidentovi

Ghanský soud poslal na jeden rok do vězení uživatelku sociální sítě TikTok Camillu Alhassan. Třiačtyřicetiletá žena byla odsouzena poté, co se přiznala k obvinění z urážlivého chování a šíření nepravdivých informací v souvislosti s videi namířenými proti prezidentovi Johnu Mahamovi.

Sesuv půdy v Čchung-čchingu zasypal budovy, záchranáři vyprostili deset lidí

Sesuv půdy dnes v jihozápadním čínském městě Čchung-čching zasypal několik obytných budov. Podle státních médií zůstává pod troskami neznámý počet lidí, záchranářům se zatím podařilo vyprostit nejméně deset osob. Pátrací a záchranné práce pokračují, informovala agentura AP.

xAI poprvé žaluje vlastního uživatele kvůli zneužití Groku

Společnost xAI Elona Muska podala žalobu na uživatele svého chatbota Grok. Tvrdí, že obcházel jeho bezpečnostní omezení a vytvářel sexuálně explicitní podvrhy dospělých i nezletilých. Firma požaduje náhradu škody a trvalý zákaz používání jejích služeb.

Šedé velryby v Tichém oceánu čelí masivnímu úbytku

Populace tichomořských šedých velryb se během několika let propadla téměř na polovinu. Hlavní příčinou je úbytek potravy způsobený oteplováním Arktidy a rychlým mizením mořského ledu. Ochránci přírody proto žádají, aby byl druh znovu zařazen mezi ohrožené.

Ruské útoky na jihu Ukrajiny zabily pět lidí a další zranily

Dva lidské životy a deset zraněných si vyžádal útok, který Rusko ve čtvrtek pozdě večer podniklo na jihoukrajinskou Oděskou oblast. O obětech a škodách dnes ráno informoval šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper na svém telegramovém účtu. Ráno ruské drony zaútočily na přístav v Mykolajivu a zabily dva lidi. V Chersonu při ruském útoku zemřela žena. Velitel ukrajinských dronových vojsk oznámil zásahy dalších ruských lodí v Černém moři.

Americké údery v Íránu zabily nejméně 38 lidí, tvrdí íránské úřady

Americké údery na Írán od 22. června zabily 38 lidí a zranily na 400 osob. Podle agentury AFP to dnes ráno oznámilo íránské ministerstvo zdravotnictví. Předchozí bilance, kterou úřad zveřejnil ve středu, informovala o 35 mrtvých a 300 zraněných.

Írán oznámil, že zaútočil na základnu na jihu Sýrie údajně používanou USA

Íránské revoluční gardy oznámily, že zaútočily na americké velitelství pro speciální operace na základně At-Tanf na jihu Sýrie. Šlo podle nich o odplatu za zabití íránských vojáků v Íránšáru. Podle agentury Reuters o tom informovala íránská státní média.

USA dokončily šestou vlnu úderů proti Íránu; odvetě čelí Kuvajt, Bahrajn i Katar

Americká armáda dnes brzy ráno SELČ oznámila, že dokončila další rozsáhlou vlnu úderů proti Íránu, v nichž pokračovala již šestou noc v řadě. Podle íránských státních médií při nich bylo zasaženo mimo jiné pět mostů v jižním Íránu, zahynulo při tom sedm lidí. Odvetným vzdušným útokům Teheránu v noci čelily Kuvajt a opakovaně také Bahrajn a Katar, informovaly agentury s odvoláním na tamní úřady.

Lana Del Rey chystá dvě alba. Ke Stove přidá další nahrávku

Lana Del Rey překvapila fanoušky zprávou, že její dlouho očekávané album Stove nebude jedinou připravovanou nahrávkou. Zpěvačka pracuje také na rozsáhlé doprovodné desce, kterou chce během následujícího měsíce dokončit. Datum vydání ani její oficiální název zatím neprozradila.

Osmnáctiletý Ukrajinec podle obvinění páchal v Polsku sabotáže ve prospěch Ruska

Polská prokuratura obvinila osmnáctiletého Ukrajince ze série sabotážních činů, které měl podle vyšetřovatelů páchat ve prospěch ruských tajných služeb. Jeho cílem mělo být vyvolání etnického napětí mezi Polskem a Ukrajinou prostřednictvím útoků na citlivá historická témata i přípravy akcí namířených proti polským představitelům.

Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodla komise

Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom dnes informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

Anglie proti Argentině doplatila na extrémní defenzivu

Anglie sahala po postupu do finále mistrovství světa, ale vedení proti Argentině neudržela. Po gólu Anthonyho Gordona se stáhla hluboko do obrany, čehož jihoamerický tým využil. Obrat dokonaly trefy Enza Fernándeze a Lautara Martíneze, zatímco statistiky po zápase ukázaly, jak výraznou převahu si Argentina po změně skóre vytvořila.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama