ZprávyRepublikáni kritizují Bidena za stažení amerických sil z Afghánistánu

Republikáni kritizují Bidena za stažení amerických sil z Afghánistánu

Republikáni zkritizovali administrativu prezidenta Joa Bidena za stažení amerických vojáků z Afghánistánu v srpnu 2021. Informují o tom DW a France 24. V neděli vydaná zpráva zmiňuje důsledky tohoto rozhodnutí. Demokraté dokument odsuzují kvůli načasování jeho zveřejnění i vyznění.

Zprávu včera zveřejnil výbor Sněmovny zahraničních věcí. Kritizuje v ní Bidena a jeho administrativu za prosazení dohody o stažení amerických sil z Afghánistánu, aniž by radikální hnutí Tálibán dodrželo její podmínky.

„Rozhodnutí Bidena stáhnout všechny americké jednotky nebylo založeno na bezpečnostní situaci, dohodě z Dauhá ani na radách poradců pro národní bezpečnost nebo našich spojenců,“ cituje znění zprávy server DW.

Výbor dále napsal, že rozhodnutí stáhnout americké síly z Afghánistánu pramenilo z dlouhodobého a neústupného názoru demokratů proti americké přítomnosti v zemi. Podle republikánů poškodilo důvěryhodnost USA.

Rychlá evakuace vojenského personálu z kábulského letiště v srpnu 2021 podle zprávy vyvolala chaos, jenž vedl ke smrti 13 členů amerického vojenského personálu při sebevražedném atentátu radikálního hnutí Islámský stát (IS).

Republikáni také obviňují Bidenovu administrativu z rychlého obsazení celého Afghánistánu včetně hlavního města Kábul Tálibánem a ze systematického odvetného zabíjení amerických spojenců, které se Spojené státy zavázaly ochraňovat.

„Násilné znovudobytí Kábulu ze strany Tálibánu navíc zvýšilo ohrožení ze strany naší vnitřní bezpečnosti, pošpinilo postavení v zahraničí na nadcházející roky a posílilo nepřátele po celém světě,“ píše se dále v dokumentu.

Trumpova práce

Mluvčí Bílého domu Sharon Yang prohlásila, že republikáni založili zprávu na nepřesných údajích a předsudcích. Yang i demokratická menšina ve Sněmovně se shodují, že dokument zcela ignoruje roli exprezidenta Donalda Trumpa v dohodě s Tálibánem.

Dohodu z katarského Dauhá podepsal Trump s hnutím v roce 2020 a připravil tak cestu ke stažení amerických sil z Afghánistánu, a to bez účasti afghánské vlády. Dohoda počítala s příměřím mezi Tálibánem a vládou. Ten však svou část nedodržel.

„Kvůli špatné dohodě, kterou bývalý prezident Trump uzavřel s Tálibánem, aby americké vojáky dostal z Afghánistánu do května 2021, zdědil prezident Biden neudržitelnou pozici,“ upozornila Yang – ukončit válku, nebo ji naopak rozpoutat.

Demokraté rovněž upozorňují na zveřejnění zprávy před listopadovými prezidentskými volbami. Podezírají republikány ze snahy stranu poškodit. Demokraté podle televize France 24 trvají na tom, že veškerá vina za srpen 2021 patří Trumpovi.

Tálibán porušil ještě jeden slib, a sice mírnější vládu. Od svého nástupu k moci prakticky vyřadil ženy a dívky ze společnosti a zavedl drakonická mravnostní opatření vymáhaná mravnostní policií. Některá se pak týkají i mužů.

Doporučujeme

Herzog zatím Netanjahua neomilostní

Izraelský prezident Jicchak Herzog se zatím nechystá omilostnit premiéra Benjamina Netanjahua v jeho korupční kauze. Místo rychlého rozhodnutí chce otevřít cestu k jednání o možné dohodě o vině a trestu. Spor je v Izraeli mimořádně citlivý a silně rozděluje veřejnost.

Trump hájil kryptoměnový zákon na soukromé akci v Mar-a-Lagu

Americký prezident Donald Trump znovu podpořil kryptoměnový průmysl. Na soukromé akci ve svém floridském klubu Mar-a-Lago vystoupil před největšími držiteli memecoinu $TRUMP a varoval banky, aby neblokovaly dlouho odkládanou kryptoměnovou legislativu.

Ozbrojené skupiny podnikly koordinované útoky po celém Mali. Ministr obrany je po smrti

Koordinované útoky ozbrojených skupin otřásly Mali a zasáhly i oblasti kolem metropole Bamako. Násilí patří k největším za poslední roky a situace zůstává nepřehledná. Podle dostupných zpráv byl při jednom z útoků zabit ministr obrany Mali. Informuje o tom agentura Reuters či server BBC.

EU odkládá velký zákaz toxických chemikálií

Evropská unie chtěla spustit největší zákaz toxických chemikálií ve své historii. Plán měl z trhu postupně vytlačit celé skupiny nebezpečných látek, které se objevují v běžných výrobcích i v životním prostředí. Po čtyřech letech ale ekologické organizace upozorňují, že se velká část opatření zasekla.

Trump v březnu nakoupil dluhopisy za nejméně 51 milionů dolarů

Americký prezident Donald Trump v březnu provedl rozsáhlé nákupy dluhopisů. Podle zveřejněných majetkových přiznání investoval nejméně 51 milionů dolarů, tedy zhruba 1,2 miliardy korun. Transakce zahrnovaly komunální dluhopisy, americké státní dluhopisy i firemní emise z několika odvětví.

Abbásův Fatah se prohlásil za jasného vítěze místních voleb na Západním břehu

Palestinská nacionalistická sekulární strana Fatah, jejímž lídrem je šéf Palestinské autonomie Mahmúd Abbás, dnes oznámila jasné vítězství v sobotních místních volbách na Izraelem okupovaném Západním břehu. Informovala o tom agentura WAFA. Mnozí Palestinci jsou ale podle katarské televize Al-Džazíra k volbám skeptičtí, ve většině okrsků totiž mohli hlasovat jen o jedné společné kandidátce, uvedla katarská televize. Volební účast činila nicméně 53 procent, což je podle agentury AP na tento region účast relativně vysoká.

Střelba přerušila galavečeři novinářů ve Washingtonu. Trump musel být evakuován

Střelba během slavnostní večeře novinářů ve Washingtonu vyvolala chaos a okamžitý zásah ochranky. Prezident Donald Trump i další hosté vyvázli bez zranění, útočník skončil v rukou policie.

Maroko chce díky slunci snížit závislost na fosilních palivech

Maroko vsadilo na slunce ve velkém. Na okraji Sahary vznikl jeden z největších solárních komplexů světa. Ambice jsou obrovské, realita složitější. Země chce snížit závislost na dovozu fosilních paliv a stát se lídrem regionu.

Diamantová liga výrazně zvyšuje prémie pro atlety

Atletická Diamantová liga vstupuje do nové éry. Organizátoři oznámili výrazné navýšení finančních odměn. Od roku 2025 se mezi sportovce rozdělí celkem 9,24 milionu dolarů. Jde o nejvyšší částku od vzniku seriálu v roce 2010.

Desítky lesních požárů sužují Floridu a Georgii, tam už živel zničil 120 domů

Dva rozsáhlé lesní požáry, které zuří v americkém státě Georgia sužovaném suchem, zničily přes 120 domů a ohrožují zhruba tisícovku dalších. Mrtví ani zranění zatím hlášeni nejsou, napsala dnes agentura AP. Hasiči v Georgii ve čtvrtek zasahovali u 31 nových a poměrně malých požárů a na sousední Floridě dnes také u více než 120 lesních požárů.

Letiště v Teheránu poprvé od začátku války obnovilo mezinárodní spoje

Letiště Imáma Chomejního v Teheránu dnes ráno obnovilo provoz pro komerční mezinárodní linky, informoval server BBC. Je to poprvé od 28. února, kdy americko-izraelské útoky na Írán spustily válku v regionu. Předminulý týden v ní začalo platit příměří.

Nejméně čtyři mrtví po nočních ruských útocích na Ukrajinu, přes 30 zraněných

Ukrajina v noci čelila rozsáhlému útoku 619 ruských dronů a 47 řízených střel a raket, oznámilo ukrajinské letectvo. Z toho 580 donů a 30 střel bylo sestřeleno nebo zneškodněno. Útok zabil čtyři lidi a dalších více než 30 osob utrpělo zranění, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně 14 lidí bylo zraněno při ruském útoku na Dnipro, ranění jsou také v Charkovské, Černihivské či Oděské oblasti, dodal Zelenskyj. Kvůli ruskému útoku vyslalo Polsko preventivně do vzduchu stíhačky. Trosky dronu dopadly ve městě Galati na východě Rumunska, uvedlo rumunské ministerstvo obrany.

USA a Írán obnovují cestu k jednání

Spojené státy a Írán se znovu pokoušejí rozhýbat mírová jednání. Do Pákistánu míří zvláštní vyslanec Steve Witkoff a Jared Kushner, zatímco íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí už dorazil do Islámábádu. Přímé setkání s americkou stranou ale Írán veřejně odmítá.

Bořil dostal stop na sedm zápasů sezona pro něj skončila

Kapitán Slavie Jan Bořil dohrál sezonu předčasně. Disciplinární komise mu po víkendovém zápase v Hradci Králové udělila trest na sedm soutěžních utkání. Obránce tak přijde o závěr ligy i nadstavbu a zasáhne až do dalšího ročníku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama