Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Razie u novinářů a aktivistů v Bělorusku stále pokračují

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Běloruské úřady v pátek provedly razie v domech a kancelářích nezávislých novinářů a občanských aktivistů.

  Běloruské sdružení novinářů a centrum pro lidská práva Viasna informovalo, že prohlídky proběhly přinejmenším u 31 žurnalistů a aktivistů v Minsku a sedmi dalších městech. Je to další krok ve stupňujících se represích proti odpůrcům prezidenta Alexandra Lukašenka.

  Razie pokračují

  Úřady používají celý arzenál represí proti novinářům – zastrašování, prohlídky a zatýkání,“ vyjádřil se předseda novinářského sdružení Andrej Bastunec.

  Běloruský výbor pro státní bezpečnost (KGB) uvedl, že osoby, u kterých byly provedeny prohlídky, jsou podezřelé z účasti na „extremistických aktivitách„. Běloruský vyšetřovací výbor zase informoval, že razie byly součástí vyšetřování údajných daňových úniků a porušování finančních předpisů ze strany nevládních organizací a médií.

  Páteční razie se dotkly 22 novinářů, kteří pracují pro televizi Belsat financovanou Polskem a pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE / RL), kterou financují Spojené státy. Úřady rozbily dveře kanceláře rádia v Minsku a po prohlídce domu zadržely novináře Aleha Hruzdziloviča, informuje agentura AP.

  Viasna uvedla, že úřady provedly razie u šéfky Unie běloruského jazyka Aleny Anisimové a aktivistů nevládní organizace Právní Iniciativa.

  Ve vazbě je dalších 32 novinářů

  Dříve během tohoto týdne úřady provedly razie v domech 10 pracovníků Viasny a její kancelářích v Minsku a dalších městech. Také prohledaly domy a kanceláře dalších běloruských novinářů.

  Režim zničí každé médium, které se odváží říci pravdu o situaci v Bělorusku,“ uvedla na Twitteru opoziční vůdkyně Sviatlana Cichanovská.

  V současnosti je ve vazbě podle Běloruského sdružení novinářů 32 běloruských žurnalistů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS