SportRarita pro squashistku Serme. Hrála na nádraží v New Yorku, oslňovaly ji...

Rarita pro squashistku Serme. Hrála na nádraží v New Yorku, oslňovaly ji lustry

Na newyorském nádraží Grand Central v centru metropole vyrostl v květnu skleněný kurt, který v rámci J.P. Morgan Tournament of Champions 2022 přivítal elitní hráče z celého světa. Mezi nimi nechyběla ani česká mistryně republiky Anna Serme, která aktuálně žije v Praze. Hned v prvním kole však podlehla Kanaďance Danielle Letourneau. Turnaj ovládli Egypťané Ali Farag, aktuálně druhý hráč světa a Nouran Gohar, první hráčka světa.

V úvodním kole turnaje se Serme utkala s Danielle Letourneau, která je na 26. místě světového žebříčku. Oproti tomu je česká hráčka na 41. místě. „S Danielle jsem hrála nedávno v Malajsii, takže jsem věděla, jaký má herní styl. Měla jsem radost, že se mi podařilo jí více vzdorovat než minule, a dokonce vyhrát set,“ komentuje česká squashistka. Kvůli zranění lokte to pro ni bylo ještě o něco těžší, protože nemohla trénovat tolik, kolik by chtěla, tudíž příprava nebyla stoprocentní. Zápas byl ale i tak vyrovnaný a česká squashistka Kanaďanku potrápila ve čtyřech setech, ten druhý se jí podařilo vyhrát. V těch dalších měla Danielle navrch a díky své rychlé hře a přesným míčkům zápas skončil 3:1 na sety pro ni (11:5, 9:11, 11:5, 11:4).

Turnaj je proslavený hlavně svou lokalitou. Tímto je squash velmi atraktivním sportem, protože skleněný kurt se dá postavit na různých místech, jako například před pyramidami v Egyptě, nebo právě na nádraží Grand Central. „To místo je nádherné. Jedinou nevýhodou je, že lustry nad a před kurtem člověka dost oslní při odehrávání vysokých míčků. Ale i za tento mírný nekomfort to rozhodně stojí. Hrát na tomto kurtu je asi největším zážitkem mé kariéry,“ popisuje Serme. Squash se díky tomu dá lehce zviditelnit. Nádražím denně projde několik stovek tisíc lidí a za kurtem během zápasů pokaždé postávali kolemjdoucí a zajímali se o to, co se tam děje. Nemuseli si ani kupovat lístek a celý zápas mohli díky skleněným stěnám pozorovat.

Za poslední dva roky se česká squashistka posunula na světovém žebříčku o více než 20 míst výš. To ji umožnilo jezdit na velké turnaje, kde se utkává s nejlepšími hráči světa. „Prestižní turnaje jsou úplně jiné. Pavouky jsou větší, je tady více hráčů a s některými se během turnaje ani nepotkám. Z těch nejlepších hráčů jde rozhodně trochu respekt, ale myslím, že atmosféra je přátelská. Oproti tomu ty menší turnaje jsou komornější a všichni se znají,“ ujasňuje hráčka. „Je skvělé hrát s těmi nejlepšími, je to pro mě v podstatě trénink, v Česku se takhle pod tlak s holkama často nedostanu, a i když jsou třeba tréninky s klukama těžké, je to přece jen něco jiného,“ popisuje. Právě díky těmto zkušenostem jde její úroveň nahoru a její hra se zlepšuje.

Na turnaje jezdí s manželem

Další turnaj, kterého zúčastnila, bylo mistrovství světa v Káhiře. Tam si zahrála opět s Danielle Letourneau. „Chci se použit z pár věcí z minulého zápasu a víc stavět na tom, co fungovalo. Ale uvidím, co mi ruka dovolí. Kdybych byla stoprocentně zdravá, tak se určitě těším. To zranění je ale faktor, který mě trochu znervózňuje, nikdy dopředu nevím, jak moc bude ruka ten den bolet,“ plánovala Serme. Bohužel hráčce opět podlehla, zápas skončil 3:0 na sety pro squashistku z Kanady.

Na turnaje jezdí společně se svým manželem Lucasem Serme, který je na 40. místě světového žebříčku. „Je skvělé jezdit s Lucasem. Většinou jsou turnaje hodně daleko a trávit deset hodin na cestě sama není příjemné a občas to může být i stresující. Záleží, do jaké země jedu,“ doplňuje na závěr.

Doporučujeme

Tchaj-wan zlehčuje dopad čínských sankcí na evropské zbrojařské společnosti

Sankce, které vůči sedmi evropským společnostem a subjektům působícím v odvětví vyzbrojování a obrany zavedla Čína, nenaruší schopnost Tchaj-wanu získávat zbraně. Dnes to podle agentury Reuters uvedl tchajwanský ministr obrany Wellington Koo. Čína omezení, které se týkají i českých zbrojařských společností Excalibur Army a Omnipol, české pobočky americké společnosti zaměřené na satelitní snímkování SpaceKnow a českého národního centra pro letectví a vesmír VZLU Aerospace, zavedla zejména kvůli prodeji zbraní nebo tajným dohodám s Tchaj-wanem.

Trump o střelbě: Nebál jsem se, chtěl jsem zůstat

Incident na galavečeru ve Washingtonu vyvolal šok i otázky o bezpečnosti. Ozbrojený muž se pokusil proniknout přes kontrolu do hotelu, kde se sešlo více než dva tisíce hostů, včetně prezidenta Donalda Trumpa, první dámy, viceprezidenta J. D.Vance a členů kabinetu. Po výstřelech byl prezident evakuován.

Írán podle Axiosu předložil USA nový návrh na ukončení války a otevření průlivu

Írán předložil Spojeným státům nový návrh na otevření Hormuzského průlivu a ukončení války s tím, že jaderné rozhovory by se odložily až na pozdější fázi vyjednávání. V noci na dnešek o tom informoval portál Axios s odvoláním na své zdroje. Spojené státy s Izraelem na konci února zaútočily na Írán, což vyvolalo regionální válku. Mezi Íránem a USA nyní platí příměří.

Japonsko zasáhlo další silné zemětřesení

Japonský ostrov Hokkaidó dnes zasáhlo silné zemětřesení o síle 6,2 stupně. Informovala o tom agentura AFP. Otřesy nastaly v době, kdy japonské úřady vydaly pro sever země varování před velkým zemětřesením, které by mohlo přesáhnout i sílu osmi stupňů.

Návštěva krále Karla v USA se uskuteční i po střelbě ve Washingtonu

Bezpečnostní incident ve Washingtonu vyvolal otázky, ale na britské královské návštěvě se nic nemění. Král Karel a královna Camilla dorazí do Spojených států podle plánu. Úřady ujišťují o jejich bezpečnosti.

Na slavnostní večeři v hotelu Washington Hilton střílel učitel a herní vývojář. Podle policie chtěl zabít Trumpa

Policie zveřejnila identitu muže zadrženého po sobotní střelbě v hotelu Washington Hilton, kde se konala tradiční večeře korespondentů Bílého domu. Je jím Cole Tomas Allen (31) z kalifornského Torrance.

Herzog zatím Netanjahua neomilostní

Izraelský prezident Jicchak Herzog se zatím nechystá omilostnit premiéra Benjamina Netanjahua v jeho korupční kauze. Místo rychlého rozhodnutí chce otevřít cestu k jednání o možné dohodě o vině a trestu. Spor je v Izraeli mimořádně citlivý a silně rozděluje veřejnost.

Trump hájil kryptoměnový zákon na soukromé akci v Mar-a-Lagu

Americký prezident Donald Trump znovu podpořil kryptoměnový průmysl. Na soukromé akci ve svém floridském klubu Mar-a-Lago vystoupil před největšími držiteli memecoinu $TRUMP a varoval banky, aby neblokovaly dlouho odkládanou kryptoměnovou legislativu.

Ozbrojené skupiny podnikly koordinované útoky po celém Mali. Ministr obrany je po smrti

Koordinované útoky ozbrojených skupin otřásly Mali a zasáhly i oblasti kolem metropole Bamako. Násilí patří k největším za poslední roky a situace zůstává nepřehledná. Podle dostupných zpráv byl při jednom z útoků zabit ministr obrany Mali. Informuje o tom agentura Reuters či server BBC.

EU odkládá velký zákaz toxických chemikálií

Evropská unie chtěla spustit největší zákaz toxických chemikálií ve své historii. Plán měl z trhu postupně vytlačit celé skupiny nebezpečných látek, které se objevují v běžných výrobcích i v životním prostředí. Po čtyřech letech ale ekologické organizace upozorňují, že se velká část opatření zasekla.

Trump v březnu nakoupil dluhopisy za nejméně 51 milionů dolarů

Americký prezident Donald Trump v březnu provedl rozsáhlé nákupy dluhopisů. Podle zveřejněných majetkových přiznání investoval nejméně 51 milionů dolarů, tedy zhruba 1,2 miliardy korun. Transakce zahrnovaly komunální dluhopisy, americké státní dluhopisy i firemní emise z několika odvětví.

Abbásův Fatah se prohlásil za jasného vítěze místních voleb na Západním břehu

Palestinská nacionalistická sekulární strana Fatah, jejímž lídrem je šéf Palestinské autonomie Mahmúd Abbás, dnes oznámila jasné vítězství v sobotních místních volbách na Izraelem okupovaném Západním břehu. Informovala o tom agentura WAFA. Mnozí Palestinci jsou ale podle katarské televize Al-Džazíra k volbám skeptičtí, ve většině okrsků totiž mohli hlasovat jen o jedné společné kandidátce, uvedla katarská televize. Volební účast činila nicméně 53 procent, což je podle agentury AP na tento region účast relativně vysoká.

Střelba přerušila galavečeři novinářů ve Washingtonu. Trump musel být evakuován

Střelba během slavnostní večeře novinářů ve Washingtonu vyvolala chaos a okamžitý zásah ochranky. Prezident Donald Trump i další hosté vyvázli bez zranění, útočník skončil v rukou policie.

Maroko chce díky slunci snížit závislost na fosilních palivech

Maroko vsadilo na slunce ve velkém. Na okraji Sahary vznikl jeden z největších solárních komplexů světa. Ambice jsou obrovské, realita složitější. Země chce snížit závislost na dovozu fosilních paliv a stát se lídrem regionu.

Diamantová liga výrazně zvyšuje prémie pro atlety

Atletická Diamantová liga vstupuje do nové éry. Organizátoři oznámili výrazné navýšení finančních odměn. Od roku 2025 se mezi sportovce rozdělí celkem 9,24 milionu dolarů. Jde o nejvyšší částku od vzniku seriálu v roce 2010.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama