3.1 C
Czech
Středa 3. prosince 2025
MagazínRapper Kanye West oznámil kandidaturu na prezidenta. Čelí však několika skandálům

Rapper Kanye West oznámil kandidaturu na prezidenta. Čelí však několika skandálům

O prezidentský úřad se ve Spojených státech amerických bude roku 2024 ucházet také rapper Kanye West. V pátek na svých sociálních sítích sdílel první video své kampaně. Tvrdí v něm rovněž, že poprosil exprezidenta Donalda Trumpa o to, aby do voleb kandidoval spolu s ním. West, známý nyní také jako Ye, však v současnosti čelí několika skandálům spojených především s jeho antisemitskými komentáři. Informoval o tom server BBC a The Guardian.

Známý zpěvák a rapper Kanye West si zopakuje svoji kandidaturu na prezidenta. O úřad se totiž ucházel v posledních amerických volbách roku 2020. Tehdy však jeho kampaň selhala. Mimo jiné také proto, že se do voleb nestihl zapsat v 29 státech. Volilo ho proto tehdy asi jen 70 tisíc lidí. Nyní má však do začátku voleb ještě dva roky. Svoji kandidaturu oznámil rapper podle serveru BBC na svých sociální sítích, na kterých sdílel video s logem kampaně a nápisem Ye24.

Zpěvák si totiž nechal nedávno legálně změnit jméno z Kanye na Ye. V pátek pak veřejnost nepřekvapil pouze svou kandidaturou, ale také prohlášením o Donaldu Trumpovi. Rapper totiž uvedl, že exprezidenta požádal o společnou kandidaturu. Začátkem tohoto týdne přitom média reportovala o tom, že Trumpa navštívil v jeho floridském sídle Mar-a-Lago. Bývalý americký prezident však neměl reagovat příliš radostně. „V podstatě na mě začal křičet a říkat mi, že prohraju. Že se něco takového nikomu nikdy nepodařilo,“ popsal Ye.

Rapper se měl ovšem vůči takovému komentáři podle serveru The Guardian ohradit. „Počkat, počkat, ale teď hovoříš s Ye,“ odpověděl totiž Trumpovi dle svých slov známý rapper. Kandidovat má zpěvák také s podporou několika veřejně známých osobností z amerických anti-demokratických a nacionalistických hnutí. V současnosti navíc Ye čelí několika skandálům. S nimi je spojený kvůli svým komentářům, které jsou často diskriminující nebo antisemitské.

Kritizovaný je rapper Kanye také kvůli nevhodnému chování vůči svým zaměstnancům

Americký rapper nedávno sklidil kritiku například kvůli své módní prohlídce na Pařížském týdnu módy. Oblékl si na ní totiž tričko s nápisem „White Lives Matter“. Jedná se však o frázi, kterou posměšně používají určitá rasistická hnutí. Původní slogan „Black Lives Matter“ totiž začala používat uskupení snažící se ve Spojených státech amerických narovnat práva lidí s tmavší barvou pleti. Své kritiky pak Ye osočil z toho, že jsou placení utajovaným bohatým židovským hnutím. Jedná se přitom o známý antisemitský stereotyp.

Kvůli jeho výrokům tak s rapperem v posledních měsících ukončily spolupráci některé známé značky. Ye proto musel ukončit smlouvu například s obchodem Gap, Balenciaga nebo Adidas. Sám poté přiznal, že kvůli jejich ochodu ztratil asi „dva miliardy dolarů za jeden den“.

Dříve tento týden navíc magazín Rolling Stone reportoval o tom, že měl zpěvák využívat „porno, šikanu a psychologickou manipulaci“ k vytvoření „toxického prostředí“ mezi svými zaměstnanci pracujícími na jeho kolekci bot Yeezy pod značkou Adidas. Společnost pak ve čtvrtek uvedla, že ohledně zmíněných obvinění zahájí investigaci.

Reklama

Doporučujeme

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.

Putin shodil americký návrh ze stolu a prohlásil, že Rusko je na válku s Evropou připraveno

Jednání v Kremlu mezi americkou a ruskou delegací skončilo bez výsledku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl americký mírový návrh upravený v Ženevě s tím, že některé body jsou nepřijatelné, na jiných se ale dá pracovat. Také prohlásil, že pokud Evropa zaútočí na Rusko, možná už ani nebude s kým vyjednávat.

Rada EU se dohodla s europarlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska

Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy, se dohodla s Evropským parlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska do podzimu 2027. Rada to oznámila v dnešním prohlášení. Dohoda musí být ještě formálně potvrzena Evropským parlamentem a členskými státy Rady EU.

Pozůstatky předané v úterý nepatří rukojmímu, uvedl úřad izraelského premiéra

Pozůstatky předané Izraeli v úterý z Pásma Gazy nepatří rukojmímu. Podle agentury Reuters a médií to dnes ráno uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na základě výsledků forenzní analýzy. Skupina spřízněná s teroristickým hnutím Hamás později uvedla, že tělo rukojmího hledá s pomocí týmu Červeného kříže. Izrael stále čeká na předání těl dvou rukojmích - jednoho izraelského a jednoho thajského občana.

Hadjar nahradí Cunodu v Red Bullu

Max Verstappen zná svého nového týmového kolegu. Od příští sezóny se k němu v Red Bullu připojí Francouz Isack Hadjar, který nahradí Yukiho Tsunodu. Japonský jezdec přijde o místo v závodním týmu , ale zůstane v hlavním týmu jako testovací a rezervní jezdec.

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama