13.6 C
Czech
Pátek 1. března 2024

Matka Navalného odolává tlaku na „tajný pohřeb“, tvrdí opozice

Ruské úřady sdělily matce Alexeje Navalného, že její syn bude pohřben v arktické trestanecké kolonii, kde zemřel, pokud nebude do tří hodin souhlasit s tajným pohřbem. Informaci přinesla mluvčí zesnulého opozičníka.

Do Kyjeva na výročí dorazili von der Leyenová, Meloniová, De Croo a Trudeau

Do Kyjeva dnes dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, italská premiérka Giorgia Meloniová a ministerští předsedové Belgie a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau, aby vyjádřili solidaritu Ukrajině při příležitosti druhého výročí ruské invaze, která zemi stála desítky tisíc životů a zpustošila ukrajinskou ekonomiku. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na italskou vládu, podle níž vrcholní politici přes noc cestovali vlakem z Polska.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním v Čechách. Pravidelné preventivní prohlídky přitom ignoruje 74 % Čechů – vyplývá to z průzkumu lékárny Pilulka.

Sledujte nás na sítích

Praha 23. listopadu 2023 (PROTEXT) – Rakovina tlustého střeva a konečníku je ročně diagnostikována 7700 Čechům a téměř 3400 z nich na toto onemocnění ročně umírá. Dle WHO patří rakovina tlustého střeva a konečníku mezi 2. nejčastěji diagnostikované onkologické onemocnění v České republice, a to hned za rakovinou prostaty (u mužů) a rakovinou prsu (u žen).

„Jedná se o vážné onemocnění, které může být na začátku zcela bezpříznakové, a proto bývá často objeveno příliš pozdě. Díky včasnému nálezu je ve spoustě případů možné zabránit vzniku pokročilého stádia rakoviny a vyhnout se tak další náročné léčbě,“ říká Oldřich Kašpar z aplikace Plus Care, která svým klientům poskytuje přehled všech preventivních prohlídek placených zdravotními pojišťovnami.

V České republice je od roku 2000 zaveden Národní program screeningu kolorektálního karcinomu pro osoby starší 50 let. Přitom pravidelné a bezplatné preventivní vyšetření ignoruje 74 % Čechů ve věku 55–64 let a 66 % Čechů ve věku 65+ let. Tvrdí to nejnovější data z rozsáhlého průzkumu nadnárodní lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio, který byl realizovaný v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku na reprezentativním vzorku 1000 lidí z každé země, a to metodou dotazování CAWI.

ŠOKUJÍCÍ ČÍSLA

Detailnější pohled na data odhalil, že zájem Čechů o preventivní vyšetření s věkem sice stoupá, ale čísla jsou stále vysoká. Vyšetření se úplně vyhýbá 62 % Čechů ve věku 45–54 let, 48 % ve věku 55–64 let a 41 % ve věku 65+ let. (pozn. redakce: preventivní program je určen pro věkovou skupinu 50+)

„Díky screeningovému programu jsou ročně detekovány a odstraněny desítky tisíc adenomů (benigní kolorektální léze, ze kterých se mohou vyvinout zhoubné nádory) a sledujeme od zavedení screeningu (od roku 2000) pokles nově diagnostikovaných onemocnění (incidence) o 30 % a úmrtnosti (mortalita) na toto onemocnění o více než 40 %,“ upřesňuje PhDr. Karel Hejduk, vedoucí Národního screeningového centra.

Přínos preventivního programu přináší měřitelné výsledky. „V případě, že již došlo u pacienta k vývoji zhoubného nádoru a je díky screeningu nalezeno onemocnění v časném stadiu, tak sledujeme 5leté relativní přežití zhruba 90 %,“ dodává PhDr. Karel Hejduk.

Důvodů, proč Češi ignorují preventivní prohlídky tlustého střeva, může být hned několik: „Část populace možná nedostatečně chápe, jaký přínos a diagnostické možnosti tyto prohlídky přinášejí, a nemá dostatek informací o tom, jak předcházet střevním problémům. U další části populace je tento nedostatek způsoben neflexibilitou systému. Mnoho lidí nemůže navštívit lékaře během standardní pracovní doby kvůli zaměstnavatelům nebo je obtížné sehnat vhodný termín,“ upřesňuje MUDr. Radovan Hnatič z Healthy Longevity Clinic, která se zaměřuje na personalizovanou medicínu.

MUDr. Radovan Hnatič dodává: “Základem je zvýšení informovanosti pacientů a zjednodušení přístupu k prevenci. To může zahrnovat větší a efektivnější zapojení pojišťoven, praktických lékařů a zaměstnavatelů, stejně jako různé mediální kampaně a jiné formy osvěty. Mohou být také zavedeny různé druhy bonusů pro pacienty, zaměstnavatele a poskytovatele zdravotní péče, jako jsou např. daňové úlevy, hrazení absence zaměstnance zaměstnavateli, finanční motivace poskytovatelů. Z dlouhodobého hlediska je však důležité také vzdělávání dětí. Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že jsou hlavně sami zodpovědní za své zdraví a že mnohým zdravotním problémům lze předcházet nebo je odhalit včas. Jedná se především o nádorové onemocnění střeva, ale taky o různá zánětlivá onemocnění střeva atd.”

NÁVRH ŘEŠENÍ OD LÉKAŘE

Rakovinu tlustého střeva způsobují nejen špatné stravovací návyky, ale i skutečnost, že většina lidí neví, že od určitého věku mají nárok na test okultního krvácení do stolice, které může pomoci odhalit rané stádium nádorového onemocnění.

Od věku 50 let má každý občan České republiky test okultního krvácení a preventivní kolonoskopii zahrnuté ve zdravotním pojištění. Doporučení k těmto vyšetřením získají od svého praktického lékaře. V případě potíží, rizikové anamnézy nebo obav je možné a vhodné tyto prohlídky absolvovat i dříve. Cílem tohoto vyšetření je hlavně časné odhalení nádoru střeva.

MUDr. Radovan Hnatič lidem bez ohledu na věk doporučuje úpravu svých stravovacích návyků: „Obecně je vhodné omezit konzumaci zpracovaných a zejména ultrazpracovaných potravin. Ty můžete poznat podle obsahu různých chemických látek, jakými jsou aroma, konzervanty, barviva apod., anebo podle dlouhé trvanlivosti u potraviny, která ji standardně dlouhou nemá. Dále je důležité zvýšit příjem vlákniny. Významný nedostatek vlákniny ve stravě má většina české populace. Vláknina se nachází v celozrnných produktech a jiných rostlinných potravinách – jsou to např. luštěniny, semínka a klíčky, ořechy, některé typy ovoce. V jídelníčku by mělo být taky hodně zeleniny, v ideálním případě by zelenina měla tvořit alespoň jednu třetinu talíře. Mimo jiné je důležité omezit kouření a konzumaci alkoholu.“

 

Na jaké preventivní prohlídky mají Češi nárok

Věk Typ ošetření
Děti a dorost do 18 let

Preventivní prohlídka u obvodního lékaře:

Děti do 1 roku 8× ročně a dále v 18. měsíci

Děti od 3 let 1× za 2 roky

Zubní lékař 2× ročně

Gynekolog (dívky) od 15 let 1× ročně

Ženy 18–35 let

Preventivní prohlídka u obvodního lékaře 1× za 2 roky

Zubní lékař 2× ročně

Gynekolog 1× ročně

Klinické vyšetření prsu (při rodinné anamnéze)

Ženy 35–50 let

k vyšetřením uvedeným výše

Vyšetření EKG od 40 let každé 4 roky

Mamograf od 45 let každé 2 roky

Ženy 50+

k vyšetřením uvedeným výše

Test okultního krvácení ve stolici 1× ročně a od 55 let 2× ročně

Endoskopické vyšetření střev 1× za 10 let

Muži 18–35 let

Preventivní prohlídka u obvodního lékaře 1× za 2 roky

Zubní lékař 2× ročně

Muži 35–50 let

k vyšetřením uvedeným výše

Vyšetření EKG od 40 let každé 4 roky

Muži 50+

k vyšetřením uvedeným výše

Test okultního krvácení ve stolici 1× ročně a od 55 let 2× ročně

Endoskopické vyšetření střev 1× za 10 let

Zdroj Plus Care

 

Více dat ohledně prevence k jednotlivým skupinám obyvatelstva najdete na Pilulka.cz

Pilulka se alarmující statistice preventivních prohlídek bude věnovat i nadále, například v podcastu ŽIVOTOZPRÁVY. Už teď si můžete pustit díl o důležitosti střevního mikrobiomu nebo o potravinách s klinickou dietoložkou Terezou Vágnerovou.

* https://www.kolorektum.cz/cs/lekari/epidemiologie-a-vysledky-screeningu/ 

* https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/203-czechia-fact-sheets.pdf 

O Pilulce:

Pilulka je jednou z největších online lékáren v České republice a na Slovensku. Založili ji bratři Kasové s cílem modernizovat a digitalizovat lékárenství v 21. století. Zákazníci na Pilulce najdou vše pro zdraví a zdravý životní styl, a to s rychlým doručením pomocí vlastní kurýrní služby Pilulka Expres nebo výdejních Pilulka Boxů. Díky široké nabídce a mobilní aplikaci Pilulka je nákup jednoduchý a pohodlný. Zákazníci mohou také sledovat své zdraví pomocí mobilní aplikace Plus Care, která poskytuje přehled preventivních prohlídek hrazených zdravotními pojišťovnami.

 

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indická ekonomika raketově roste, nezastavila ji pandemie ani klimatické změny

Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc.

Střelec, údajně voják bundeswehru, zabil na severu Německa čtyři lidi

Střelec, kterým byl podle médií pravděpodobně voják bundeswehru, zabil v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa čtyři lidi, včetně jednoho dítěte. Podezřelý se vzdal úřadům, informovaly dnes státní zastupitelství v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Biden i Trump navštívili hranici s Mexikem a navzájem se obvinili z migrační krize

Americký prezident Joe Biden a jeho soupeř v listopadových volbách Donald Trump ve čtvrtek dorazili na americko-mexickou hranici. Jejich návštěvy se pozoruhodně podobaly. Oba se přitom vzájemně obvinili z nefunkčního imigračního systému a tvrdili, že právě oni jsou schopni tento problém, který rezonuje americkou společností, vyřešit.

Policisté postavili ohrazení u kostela, kde má být rozloučení s Navalným

Ruští policisté postavili ohrazení na cestě od stanice moskevského metra ke kostelu, kde se má dnes konat poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným, který v únoru zemřel ve vězení. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino už také přijíždějí vozy pro přepravu zatčených, píše server Mediazona.

Rakušanku, jež věznila svého syna v boxu pro psa, soud potrestal 20 lety vězení

Soud v dolnorakouské Křemži (Krems) ve čtvrtek pozdě večer poslal na 20 let do vězení se zvláštním režimem matku, která svého nyní 13letého syna věznila v přepravce pro psy, týrala ho hlady nebo ho v nevytopeném pokoji u otevřeného okna polévala studenou vodou. Informovala o tom agentura APA. Soud o tomto případu, kterému se v Rakousku dostalo velké pozornosti, ve čtvrtek jednal celý den. Čtrnáctiletý trest soud udělil spolupachatelce matky. Rozsudky nejsou pravomocné, lze se proti nim odvolat.

Princ William při návštěvě londýnské synagogy vyjádřil znepokojení nad rostoucím antisemitismem

Princ William, vévoda z Cambridge, navštívil ve čtvrtek londýnskou synagogu, kde vedl upřímný rozhovor s přeživší holocaustu o rostoucím antisemitismu ve Spojeném království. Návštěva se uskutečnila uprostřed obav o jeho manželku Kate, která se v současné době zotavuje z operace.

DOPORUČUJEME

YOFC představuje špičkové inovace na veletrhu MWC 2024 v Barceloně

Barcelona (Španělsko) 1. března 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Yangtze Optical Fibre and Cable Joint Stock Limited Company (YOFC), lídr světového trhu s optickými vlákny...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indická ekonomika raketově roste, nezastavila ji pandemie ani klimatické změny

Indický hrubý domácí produkt (HDP) loňské čtvrté čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,4 procenta a mezičtvrtletně o 10,1 procenta. Uvedl to statistický úřad tamní vlády. Tyto výsledky překvapily analytiky, jsou totiž nejlepší za posledních šest kvartálů. Indie dospěla ve světovou ekonomickou velmoc.

Střelec, údajně voják bundeswehru, zabil na severu Německa čtyři lidi

Střelec, kterým byl podle médií pravděpodobně voják bundeswehru, zabil v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa čtyři lidi, včetně jednoho dítěte. Podezřelý se vzdal úřadům, informovaly dnes státní zastupitelství v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Biden i Trump navštívili hranici s Mexikem a navzájem se obvinili z migrační krize

Americký prezident Joe Biden a jeho soupeř v listopadových volbách Donald Trump ve čtvrtek dorazili na americko-mexickou hranici. Jejich návštěvy se pozoruhodně podobaly. Oba se přitom vzájemně obvinili z nefunkčního imigračního systému a tvrdili, že právě oni jsou schopni tento problém, který rezonuje americkou společností, vyřešit.

Policisté postavili ohrazení u kostela, kde má být rozloučení s Navalným

Ruští policisté postavili ohrazení na cestě od stanice moskevského metra ke kostelu, kde se má dnes konat poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným, který v únoru zemřel ve vězení. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino už také přijíždějí vozy pro přepravu zatčených, píše server Mediazona.

Rakušanku, jež věznila svého syna v boxu pro psa, soud potrestal 20 lety vězení

Soud v dolnorakouské Křemži (Krems) ve čtvrtek pozdě večer poslal na 20 let do vězení se zvláštním režimem matku, která svého nyní 13letého syna věznila v přepravce pro psy, týrala ho hlady nebo ho v nevytopeném pokoji u otevřeného okna polévala studenou vodou. Informovala o tom agentura APA. Soud o tomto případu, kterému se v Rakousku dostalo velké pozornosti, ve čtvrtek jednal celý den. Čtrnáctiletý trest soud udělil spolupachatelce matky. Rozsudky nejsou pravomocné, lze se proti nim odvolat.

Princ William při návštěvě londýnské synagogy vyjádřil znepokojení nad rostoucím antisemitismem

Princ William, vévoda z Cambridge, navštívil ve čtvrtek londýnskou synagogu, kde vedl upřímný rozhovor s přeživší holocaustu o rostoucím antisemitismu ve Spojeném království. Návštěva se uskutečnila uprostřed obav o jeho manželku Kate, která se v současné době zotavuje z operace.

Christian Horner je po úniku údajných zpráv z WhatsApp opět zpochybňován

Christian Horner, šéf týmu Red Bull, je po úniku údajných zpráv mezi ním a jeho kolegyní, opět pod drobnohledem. Stalo se tak pouhý den poté, co byl Horner díky internímu vyšetřování společnosti očištěn od stížnosti na "nevhodného chování" vůči téže kolegyni.