Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Putin vyhlásil částečnou mobilizaci: Západ nás chce zničit, prohlásil v projevu k národu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prezident Vladimir Putin ve středu nařídil první ruskou mobilizaci od druhé světové války. Zároveň Západ obvinil z „jaderného vydírání“ a varoval, že pokud v něm bude pokračovat, Moskva odpoví silou svého obrovského arzenálu. Informovaly o tom agentura Reuters, server CNN a další.

  Na začátku velmi očekávaného projevu k národu ruský prezident ve středu ráno řekl, že západní země usilují o zničení Ruska. „Cílem Západu je oslabit, rozdělit, a zničit naši zemi,“ pronesl Putin. „Už přímo říkají, že byli schopni rozdělit Sovětský svaz v roce 1991 a nyní nadešel čas, aby se Rusko rozpadlo na množství regionů a oblastí, které jsou vzájemně fatálně nepřátelské,“ dodal dle CNN.

  „Pokud je ohrožená územní celistvost naší země, použijeme všechny dostupné prostředky k ochraně našeho lidu. Neblafujeme,“ prohlásil Putin dle Reuters v televizním projevu. Rovněž upozornil, že Rusko má k dispozici „spoustu zbraní na odpověď“.

  Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že v důsledku částečné mobilizace bude povoláno 300 tisíc záložníků, přičemž se bude týkat těch, kteří mají předchozí vojenské zkušenosti.

  Putin dále prohlásil, že částečná mobilizace dvoumilionových vojenských záloh má za cíl bránit Rusko a jeho teritoria. V projevu rovněž tvrdil, že Západ nechce mír na Ukrajině. Washington, Londýn a Brusel podle jeho slov tlačí na Kyjev, aby „převedl vojenské operace na naše území“ s cílem „úplného vyplenění naší země“.

  Putinovo nejnovější rozhodnutí výrazně eskaluje konflikt na Ukrajině a přichází v době, kdy Rusko bojuje s ukrajinskou protiofenzívou, která donutila jeho jednotky ustoupit a vzdát se některých okupovaných území, upozornila agentura Reuters.

  „Je jasné, že je to něco, co bychom měli brát velmi vážně, protože, víte, nemáme to pod kontrolou. Nejsem si jistá ani tím, že to má pod kontrolou on, opravdu. Tohle je zjevně eskalace,“ řekla Sky News britská ministryně zahraničí Gillian Keegan v reakci na slova prezidenta Ruské federace.

  Putin podpořil konání „referend“ v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny

  Putin také podpořil naplánovaná pseudoreferenda o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných částech Ukrajiny. Kyjev a západní země nicméně dopředu upozornily, že narychlo zorganizované hlasování v oblastech kontrolovaných ruskou armádou nebudou vnímat jako legitimní.

  Rusko již oblasti Luhansk a Doněck, které dohromady tvoří Donbas, považuje za samostatné státy. Ukrajina a Západ považují všechny části Ukrajiny v držení ruských sil za nelegálně okupované.

  Rusko nyní drží asi 60 procent Doněcké oblasti a do července po pomalém postupu během měsíců intenzivních bojů dobylo téměř celý Luhansk, píše agentura Reuters. Tyto zisky jsou nyní ohroženy poté, co byly ruské síly během září vytlačeny ze sousední Charkovské oblasti a ztratily kontrolu nad svými hlavními zásobovacími trasami pro většinu frontových linií Doněcku a Luhansku.

  Ruský rubl se po projevu hlavy největšího státu světa propadl a ceny ropy prudce vzrostly. Válka na Ukrajině již způsobila prudký nárůst cen pohonných hmot a potravin po celém světě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS