Válka na UkrajiněPutin vyhlásil částečnou mobilizaci: Západ nás chce zničit, prohlásil v projevu k...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci: Západ nás chce zničit, prohlásil v projevu k národu

Prezident Vladimir Putin ve středu nařídil první ruskou mobilizaci od druhé světové války. Zároveň Západ obvinil z „jaderného vydírání“ a varoval, že pokud v něm bude pokračovat, Moskva odpoví silou svého obrovského arzenálu. Informovaly o tom agentura Reuters, server CNN a další.

Na začátku velmi očekávaného projevu k národu ruský prezident ve středu ráno řekl, že západní země usilují o zničení Ruska. „Cílem Západu je oslabit, rozdělit, a zničit naši zemi,“ pronesl Putin. „Už přímo říkají, že byli schopni rozdělit Sovětský svaz v roce 1991 a nyní nadešel čas, aby se Rusko rozpadlo na množství regionů a oblastí, které jsou vzájemně fatálně nepřátelské,“ dodal dle CNN.

„Pokud je ohrožená územní celistvost naší země, použijeme všechny dostupné prostředky k ochraně našeho lidu. Neblafujeme,“ prohlásil Putin dle Reuters v televizním projevu. Rovněž upozornil, že Rusko má k dispozici „spoustu zbraní na odpověď“.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že v důsledku částečné mobilizace bude povoláno 300 tisíc záložníků, přičemž se bude týkat těch, kteří mají předchozí vojenské zkušenosti.

Putin dále prohlásil, že částečná mobilizace dvoumilionových vojenských záloh má za cíl bránit Rusko a jeho teritoria. V projevu rovněž tvrdil, že Západ nechce mír na Ukrajině. Washington, Londýn a Brusel podle jeho slov tlačí na Kyjev, aby „převedl vojenské operace na naše území“ s cílem „úplného vyplenění naší země“.

Putinovo nejnovější rozhodnutí výrazně eskaluje konflikt na Ukrajině a přichází v době, kdy Rusko bojuje s ukrajinskou protiofenzívou, která donutila jeho jednotky ustoupit a vzdát se některých okupovaných území, upozornila agentura Reuters.

„Je jasné, že je to něco, co bychom měli brát velmi vážně, protože, víte, nemáme to pod kontrolou. Nejsem si jistá ani tím, že to má pod kontrolou on, opravdu. Tohle je zjevně eskalace,“ řekla Sky News britská ministryně zahraničí Gillian Keegan v reakci na slova prezidenta Ruské federace.

Putin podpořil konání „referend“ v Ruskem okupovaných částech Ukrajiny

Putin také podpořil naplánovaná pseudoreferenda o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných částech Ukrajiny. Kyjev a západní země nicméně dopředu upozornily, že narychlo zorganizované hlasování v oblastech kontrolovaných ruskou armádou nebudou vnímat jako legitimní.

Rusko již oblasti Luhansk a Doněck, které dohromady tvoří Donbas, považuje za samostatné státy. Ukrajina a Západ považují všechny části Ukrajiny v držení ruských sil za nelegálně okupované.

Rusko nyní drží asi 60 procent Doněcké oblasti a do července po pomalém postupu během měsíců intenzivních bojů dobylo téměř celý Luhansk, píše agentura Reuters. Tyto zisky jsou nyní ohroženy poté, co byly ruské síly během září vytlačeny ze sousední Charkovské oblasti a ztratily kontrolu nad svými hlavními zásobovacími trasami pro většinu frontových linií Doněcku a Luhansku.

Ruský rubl se po projevu hlavy největšího státu světa propadl a ceny ropy prudce vzrostly. Válka na Ukrajině již způsobila prudký nárůst cen pohonných hmot a potravin po celém světě.

Doporučujeme

Moskva plánuje údery na Kyjev, Guterres je znepokojen

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil znepokojení nad ruským plánem zasáhnout ukrajinské obranné podniky a rozhodovací centra v Kyjevě. Moskva své záměry oznámila po jednom z nejtěžších ostřelování ukrajinské metropole od začátku války.

BTS ovládli American Music Awards

American Music Awards 2026 přinesly velký návrat BTS, silný večer pro K-pop i několik překvapivých vítězství. Letošní ročník ukázal, jak výrazně se proměňuje světová popová scéna.

Čína popravila vraha herního magnáta

Čína popravila muže odsouzeného za vraždu herního magnáta a miliardáře Lina Qiho. Za jeho smrtí stál bývalý obchodní partner Xu Yao, který Lina v roce 2020 otrávil poté, co byl vyhozen z vedení klíčového projektu.

Největší firemní držitel bitcoinu splácí dluh

Společnost Strategy, největší firemní držitel bitcoinu na světě, tentokrát nenavyšovala svou kryptoměnovou zásobu. Firma kolem Michaela Saylora použila hotovost na odkup části svého dluhu a ubrala tak z objemu závazků, které souvisejí s její bitcoinovou strategií.

Michigan tvrdě doplácí na extrémní počasí

Michigan se stále častěji řadí mezi americké státy, které nejcitelněji zasahují projevy klimatické krize. Loni tam úřady zaznamenaly 33 tornád a oblast se potýkala také se silnými záplavami. Výzkumníci upozorňují, že souvislost s měnícím se klimatem už nelze přehlížet.

V Belgii se srazil vlak se školním minibusem, zemřeli dva žáci, řidič a doprovod

V belgickém Buggenhoutu severně od Bruselu se dnes ráno srazil vlak se školním minibusem, podle belgického ministra dopravy při srážce zahynuli dva mladiství, řidič a jeden další dospělý. Ministr vnitra bez dalších podrobností na síti X vyjádřil soustrast rodinám obětí a popřál mnoho sil zraněným. Podle informací médií se ve voze kromě řidiče nacházelo sedm žáků a jedna doprovázející osoba.

NOAA letos očekává mírnou hurikánovou sezónu. Bouře ale mohou rychle sílit

Letošní sezóna hurikánů v Atlantiku bude klidnější než obvykle. Totéž se však nedá říct o hurikánové sezóně ve východním Pacifiku. Vliv na to bude mít klimatický jev El Niño, který letos podle meteorologů dosáhne nebývalé intenzity.

Americké údery na Írán znovu ženou ceny ropy vzhůru

Po pondělním výrazném poklesu ceny ropy Brent v úterý vzrostly o více než 2 procenta. Trhy tak reagují na proměnlivou situaci na Blízkém východě. Americký prezident Donald Trump avizoval brzké ukončení války, zatímco americká armáda udeřila na cíle v jižním Íránu. Íránský ministr zahraničí Abbás Aráqčí jednal v Dauhá o mírové dohodě s katarským premiérem.

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Lo, jmenoval ho prezident

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Ahmadou Al Aminou Lo, do funkce ho dnes jmenoval prezident Bassirou Diomaye Faye. Podle agentur AFP a Reuters o tom informovala senegalská televize. Premiérské křeslo se uvolnilo poté, co prezident v minulém týdnu po měsících sporů a rostoucím ekonomickém tlaku na zemi odvolal Ousmaneho Sonka a rozpustil vládu.

Španělsko potvrdilo druhý případ hantaviru u pasažéra z výletní lodi

U španělského občana, který byl v Madridu umístěn do karantény po vylodění z výletní lodi MV Hondius, potvrdily testy hantavirus. Podle agentur AFP a Reuters to v pondělí oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví. Jde o druhý případ mezi 14 španělskými pasažéry, kteří byli po evakuaci umístěni do karantény.

Lavrov informoval Rubia o chystaném ruském útoku na Kyjev

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera telefonicky informoval svého amerického kolegu Marka Rubia o připravovaném ruském úderu na Kyjev. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruské diplomacie. Rusko vyzvalo zahraniční diplomaty v Kyjevě, aby město opustili, neboť ruské síly se v metropoli připravují udeřit na cíle spojené s ukrajinskou armádou. Rusko úder zdůvodňuje jako odvetu za ukrajinský útok na okupovaný Starobilsk, kde podle tvrzení Moskvy zasáhli Ukrajinci internátní školu.

USA během příměří udeřily na jižní Írán

Americká armáda v pondělí provedla preventivní údery na cíle v jižním Íránu, uvedlo ústřední velení CENTCOM. Útok byl zaměřen na raketová odpaliště a lodě pokládající miny. Írán na útok zatím nereagoval a není jasné, zda bude mít nějaký vliv na probíhající jednání.

KLDR ze západního pobřeží odpálila několik raket, včetně balistické

Severní Korea dnes ze západního pobřeží vystřelila do Žlutého moře několik raket, včetně alespoň jedné balistické rakety krátkého doletu. S odvoláním na jihokorejskou armádu to napsala agentura Reuters.

Írán po téměř třech měsících obnoví přístup k internetu

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil obnovit mezinárodní internetové připojení po téměř třech měsících blackoutu. Podle státních médií má země znovu otevřít přístup ke globálnímu internetu, který úřady výrazně omezily po začátku války se Spojenými státy a Izraelem. Přesný termín ani způsob obnovení připojení zatím vláda neoznámila.

Japonské lesy po válce spustily ekologický problém i vlnu alergií

Japonsko každé jaro zaplaví pylová sezona, která milionům lidí komplikuje běžný život. Lidé nosí roušky, kupují léky a města sledují pylové mapy podobně jako předpověď počasí. Za problémem ale nestojí jen klima nebo znečištěné ovzduší. Hlavní příčina sahá až do 50. let minulého století, kdy země po válce masivně zalesňovala holé svahy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama