Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem nevyloučil možnost výměny v Rusku zadržovaného amerického novináře Evana Gershkoviche za některého z Rusů vězněných na Západě. Šéf Kremlu neřekl jméno, ale z jeho výroků vyplývá, že hovořil o Vadimu Krasikovovi, jenž si odpykává doživotí v Německu za vraždu muže v roce 2019 v centru Berlína, domnívají se agentury Reuters, AP nebo list The Wall Street Journal (WSJ).
Dvaatřicetiletého korespondenta listu WSJ Gershkoviche zatkla ruská tajná služba FSB v Jekatěrinburgu na Urale loni v březnu a obvinila ho ze špionáže. Tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, které podle ní shromaždoval o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku. Úřady proti němu nepředložily žádné důkazy, upozornila dříve zahraniční média. Žurnalista i WSJ obvinění odmítají jako smyšlená a argumentují, že pouze vykonával svoji práci. Washington žádá jeho propuštění.
Vladimir Putin said a prisoner exchange would probably lead to the release of Wall Street Journal reporter Evan Gershkovich but declined to give a time frame for the release https://t.co/yICSzU64Nj https://t.co/yICSzU64Nj
— The Wall Street Journal (@WSJ) February 9, 2024
Na dotaz Carlsona, zda Rusko Gershkoviche propustí, Putin odvětil, že Moskva je otevřená jednání, ale zopakoval, že reportér byl obviněn ze špionáže, píše AP. Šéf Kremlu následně dodal, že nevylučuje reportérův návrat do vlasti. „Neexistuje žádné tabu, jak tento problém vyřešit. Jsme připraveni to vyřešit, ale existují určité podmínky, o kterých se diskutuje mezi zvláštními službami. Věřím, že lze dosáhnout dohody,“ uvedl ruský prezident.
Tvrdil také, že jednání se už odehrávají. Zmínil, že v minulosti byla podobná jednání úspěšná. Koho by Moskva chtěla dostat zpět výměnou za Gershkoviche nebo jiné americké občany zadržované v Rusku, jmenovitě neuvedl. Podle WSJ však jasně naznačil, že má na mysli „ruského operativce“ Krasikova, kterého nazval ruským patriotem. Také podle AP se zdá, že se Putin odkazoval na Krasikova, když hovořil o muži vězněném v „zemi, která je spojencem USA“, za „likvidaci bandity“ v jedné z evropských metropolí. Ke stejnému závěru došla i agentura Reuters.
Krasikova poslal německý soud v roce 2021 na doživotí do vězení za vraždu gruzínského občana narozeného v Čečensku z roku 2019. Krasikov čtyřicetiletého Zelimchana Changošviliho zastřelil za bílého dne v parku v centru Berlína. Soud zároveň dospěl k závěru, že v pozadí případu stojí ruské úřady, které se rozhodly Changošviliho „zlikvidovat“, a zločin označil za „státní terorismus“.
Rusko a Spojené státy se už v minulosti dohodly na významných výměnách vězňů – naposledy v prosinci 2022, kdy Moskva vyměnila americkou basketbalistku Brittney Grinerovou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta vězněného v USA. Dříve ve stejném roce si země vyměnily bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Trevora Reeda za ruského pilota Konstantina Jarošenka.
Gershkovich je v současné době v ruské vazbě, stejně jako rusko-americká novinářka s bydlištěm v Praze Alsu Kurmaševá, která pracuje pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Tu Moskva obviňuje, že se úřadům neohlásila jako „zahraniční agent“, což je ruský termín pro osoby, kterou jsou podle ruského mínění pod zahraničním vlivem.