menu

31.3 C
Czech
Pondělí 22. července 2024

Ukrajinci a Rusové uvádějí, že si vzájemně sestřelili několik dronů

Rusko v noci na dnešek zahájilo pátý útok drony na Kyjev během dvou týdnů. Ukrajinské systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny zničily dříve, než dorazily do ukrajinského hlavního města, uvedla agentura Reuters s odkazem na ukrajinskou armádu. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho systémy protivzdušné obrany zničily osm bezpilotních letounů, které Ukrajina v noci vypustila.

Prvorepublikový obchodní dům opět ožívá. Na nástavbu bylo využito dřevo

Sledujte nás na sítích

Ptení (Prostějovsko)/Praha 27. června 2024 (PROTEXT) – Stoletá budova na adrese Lazebnická 3 v centru Opavy se dočkala své renesance díky citlivé rekonstrukci, která využila dřevo jako hlavní stavební materiál. Tento dům nyní přitahuje pozornost nejen svou bohatou a pohnutou historií. Letos na něm vznikla dřevěná nástavba, která je v mnohém vzorem pro Prahu i další města bez rozdílu velikosti.

Reklama

Historie domu

Dům na Lazebnické ulici byl postaven v roce 1929 podle návrhu architekta Ericha Geldnera a je úzce spjat s historií obchodního domu Herrmann & Vogel, založeného v roce 1910. Vznikl jako podsklepená železo-betonová stavba, což bylo na svou dobu velmi pokrokové a téměř unikátní, protože beton byl v té době materiálem budoucnosti. Za svůj neobvyklý tvar vděčí původní zástavbě, coby sklad s kancelářemi byl situován ve vnitrobloku hustě zastavěné části centra Opavy. Obchodní dům přežil první světovou válku i hospodářskou krizi na počátku 30. let, výrazně ho však zasáhl nástup totalitních režimů.

Ervín Herrmann s manželkou a dcerou byli jedněmi z mála, kdo z rozvětvené rodiny přežili holokaust. Otto Vogel takové štěstí neměl. O budovu v Lazebnické přišli majitelé poprvé s nástupem nacismu, záhy pak podruhé s nástupem komunismu. Dům se vrátil zpět do rukou rodiny až po sametové revoluci. Dnes mu potomci rodiny vdechují nový život. „Dům má dlouhou historii, která v sobě nese všechny hezké, ale i tragické stopy. Postavil ho můj pradědeček a jeho navrácení se už nedožil. Dostala ho zpět jeho dcera, moje babička, a nyní se o něj s tátou staráme my. Je jediným hmatatelným odkazem naší, kdysi velké opavské rodiny, která tady vlastnila krásný obchodní dům, druhý největší po Bredovi,“ upřesňuje Klára Dvořáková, pravnučka původních majitelů.

Nová kapitola s dřevěnou nástavbou

Reklama

Letos prochází celá budova rekonstrukcí, jejíž nejvýznamnější částí je dřevěná nástavba z CLT panelů NOVATOP, první svého druhu v Opavě. Tato nástavba na úrovni 4. patra nejenže přitahuje pozornost svou inovativností, ale také představuje udržitelný přístup k obnově historických budov, jež je majitelům velmi blízký. Dřevo zvolili pro nízkou uhlíkovou stopu, obnovitelnost a schopnost vytvářet příjemné vnitřní klima. Podoba samotné nástavby byla citlivě navržena s ohledem na historickou architekturu domu a okolní městskou zástavbu a architekt Tomáš Jung jí okopíroval tvar samotného domu. Stavba byla předána k užívání v květnu 2024 a nabízí unikátní kancelářské prostory s terasami a výhledem na celou Opavu. Projekt zároveň od začátku počítá s tím, že by mohl být v budoucnu přestavěn k bydlení.

Stavba v centru města přináší mnohá úskalí

Historická budova má svá specifika, která mírně komplikovala zejména přípravu prací. Další výzvou bylo krátkodobé blokování okolí domu těžkou technikou a jeřábem. Tuto situaci se však podařilo úspěšně řešit především díky vysokému stupni prefabrikace panelů NOVATOP. Aby se panely zdlouhavě neskládaly až na stavbě, byly jednotlivé části nástavby připraveny ve výrobě a nad městem se tak na jeřábu, ve výšce přes 20 metrů, vznášely celé místnosti, nebo přinejmenším jejich významné části. Na tento moment nekoukali překvapeně pouze obyvatelé města, s napětím ho sledoval i montážní tým a pracovníci z výroby. „Projekt byl pro nás výzvou jak z pohledu projekčního, tak výrobního, protože jsme si na něm vyzkoušeli první prostorovou prefabrikaci dřevěných modulů a vysoký stupeň prefabrikace našich speciálních střešních elementů NOVATOP, které výrazně zkrátily výstavbu a zábor ulice na místě,“ vysvětluje Radek Oslizlo, technický specialista výrobce systému NOVATOP, a dodává: „V dřevěných nástavbách v centrech měst vidíme budoucnost, protože nepotřebujete nový pozemek, nepřetížíte původní stavbu, zhodnotíte svou vlastní nemovitost o další nájemní prostory a získáte novou střechu, na kterou můžete dát solární panely.“

Stoletý dům je inspirací udržitelnosti

Projekt nástavby na Lazebnické ulici je vzorem udržitelnosti. Vedle dřeva jsou použity i další ekologické materiály a technologie, jako jsou tepelné čerpadlo, solární panely a pasivní stínění. Toto řešení minimalizuje energetickou náročnost a přispívá k ochraně životního prostředí. Bude se zde intenzivně pracovat i s dešťovou vodou. Plánů je podle slov majitelů daleko víc. Celý projekt ukazuje, jak lze citlivě propojit historickou architekturu s moderními ekologickými materiály a technologiemi.

Dům na Lazebnické ulici tak není jen připomínkou minulosti, ale také inspirací pro budoucnost, protože se často setkáváme s likvidací starých budov, aby na jejich místě mohly vyrůst modernější. Přitom zapomínáme na objem materiálu, který musí být zlikvidován, což pravidelně připomíná i Kateřina Eklová z týmu Rethink Architecture. Je proto evidentní, že využití existujících staveb pro nástavby přispívá k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Pokud má smysl nové prostory budovat, je nástavba jednoznačně ekologicky šetrnější alternativa než demolice a novostavba, a to nejen z pohledu odpadu, ale i všech zdrojů. „Doufám, že tento projekt bude inspirací pro další rekonstrukce historických budov nejen v Opavě, ale i v dalších městech, a že se tímto způsobem podaří zachovat kulturní dědictví pro další generace,“ uzavírá Klára Dvořáková.

Debata o technickém řešení nástaveb na historických budovách

V úterý 10. září 2024 zde proběhne debata zaměřená na materiálová a technická řešení nástaveb, již se zúčastní zástupci dřevěných řešení, ale také společnost specializující se na nástavby budované z cihel či porobetonu. Odborný program doplní odborníci zabývající se na nejvyšší úrovni prostorovou i stavební akustikou a požární bezpečností dřevostaveb. Akce je určena primárně pro architekty, projektanty, vedení měst a obcí i odbornou veřejnost.

O společnosti AGROP NOVA

AGROP NOVA – česká společnost, lídr v oboru výroby CLT, producent uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP. Tato česká výrobní společnost, která přes třicet let konkuruje velkým evropským hráčům, je jedním z nejmodernějších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek a CLT v Evropě. Tržby společnosti se pohybují kolem tři čtvrtě miliardy korun českých ročně. Společnost dodává převážně na vyspělé trhy jako je Švýcarsko, Rakousko, Německo, Itálie, Francie, Norsko, USA, Kanada i Japonsko. Aktuálně ve výrobním závodě v Ptení pracuje více než 230 zaměstnanců.

 

Zdroj: AGROP NOVA

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čína snížila tři úrokové sazby, překvapilo analytiky

Čínská centrální banka překvapila trhy snížením klíčové úrokové sazby a dvou referenčních sazeb. Jedná se zřejmě o změnu související se třetím plenárním zasedáním z minulého týdne a snahou oživit ekonomiku upadající stále hlouběji do deflace. Podobně se vyjadřují i další pozorovatelé.

Lipavský: Na Ukrajinu bude v červenci a v srpnu dodáno 100.000 kusů munice

Díky české muniční iniciativě bude během července a srpna dodáno na Ukrajinu 100.000 kusů munice. V Bruselu to dnes oznámil český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle něj se do iniciativy dosud zapojilo 18 zemí, 15 z nich již splnilo své sliby a přispělo. Znamená to, že financí je dostatek na to, aby do konce roku mohlo být na Ukrajinu dodáno 500.000 kusů munice.

Na USA se od jižního Mexika valí vlna migrantů, obávají se Trumpa jako prezidenta

Od jižní hranice Mexika v neděli podle agentury AP a magazínu Time vyrazily stovky migrantů z různých zemí směrem ke Spojeným státům. Chtějí se přes hranici dostat ještě před americkými prezidentskými volbami, obávají se totiž vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Rusko uvedlo, že sestřelilo 75 dronů z Ukrajiny, jeden zasáhl ropnou rafinerii

Ruská protivzdušná obrana podle Moskvy zničila 75 bezpilotních letounů vyslaných z Ukrajiny. Více než polovina se jich pohybovala na jihozápadě v Rostovské oblasti. Dnes to podle agentury Reuters uvedlo na sociální síti Telegram ruské ministerstvo obrany. Podle agentury Interfax jeden z dronů způsobil požár v ropné rafinerii v Tuapse v Krasnodarském kraji u břehů Černého moře.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čína snížila tři úrokové sazby, překvapilo analytiky

Čínská centrální banka překvapila trhy snížením klíčové úrokové sazby a dvou referenčních sazeb. Jedná se zřejmě o změnu související se třetím plenárním zasedáním z minulého týdne a snahou oživit ekonomiku upadající stále hlouběji do deflace. Podobně se vyjadřují i další pozorovatelé.

Lipavský: Na Ukrajinu bude v červenci a v srpnu dodáno 100.000 kusů munice

Díky české muniční iniciativě bude během července a srpna dodáno na Ukrajinu 100.000 kusů munice. V Bruselu to dnes oznámil český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle něj se do iniciativy dosud zapojilo 18 zemí, 15 z nich již splnilo své sliby a přispělo. Znamená to, že financí je dostatek na to, aby do konce roku mohlo být na Ukrajinu dodáno 500.000 kusů munice.

Na USA se od jižního Mexika valí vlna migrantů, obávají se Trumpa jako prezidenta

Od jižní hranice Mexika v neděli podle agentury AP a magazínu Time vyrazily stovky migrantů z různých zemí směrem ke Spojeným státům. Chtějí se přes hranici dostat ještě před americkými prezidentskými volbami, obávají se totiž vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Rusko uvedlo, že sestřelilo 75 dronů z Ukrajiny, jeden zasáhl ropnou rafinerii

Ruská protivzdušná obrana podle Moskvy zničila 75 bezpilotních letounů vyslaných z Ukrajiny. Více než polovina se jich pohybovala na jihozápadě v Rostovské oblasti. Dnes to podle agentury Reuters uvedlo na sociální síti Telegram ruské ministerstvo obrany. Podle agentury Interfax jeden z dronů způsobil požár v ropné rafinerii v Tuapse v Krasnodarském kraji u břehů Černého moře.

Biden odstoupil ze své kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA

Americký prezident Joe Biden odstupuje ze své kandidatury za znovuzvolení prezidentem Spojených států. Chce se nyní soustředit na své povinnosti po zbytek funkčního období. Biden to dnes uvedl v prohlášení na sociální síti X.

Rusko se kvůli ukrajinským náletům potýká s nedostatkem benzinu

Ruský trh pohonných hmot čelí nedostatku automobilového benzinu o oktanovém číslu 95, v zemi značeném Ai-95 a přezdívaném "pětka". Důvodem je zřejmě pokračující série náletů ukrajinských dronů na ruské rafinérie, kvůli kterým výroba tohoto paliva v zemi klesla na dvouleté minimum, píše server The Moscow Times.

Jižní Korea posílí vysílání propagandy z reproduktorů u hranic s KLDR

Jižní Korea dnes oznámila, že posiluje vysílání propagandy na hranicích se Severní Koreou, které ve čtvrtek obnovila asi po 40 dnech, když prostřednictvím reproduktorů vysílala zpravodajství či populární písně hudebního stylu K-pop. Soul rozhodnutím reagoval na krok Severní Koreje, která dnes opět vypustila přes společné hranice na jihokorejské území balony, pravděpodobně naplněné odpadky, napsala agentura AP.
Reklama
Reklama