-1.4 C
Czech
Středa 24. prosince 2025
Protext ČTKPrvní ročník Ledových měst přilákal 16 tisíc lidí

První ročník Ledových měst přilákal 16 tisíc lidí

Praha 10. února 2022 (PROTEXT) – Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Děti už jsou zpět ve svých domovech a v jejich nadšeném vyprávění rodičům, kamarádům či prarodičům o místech, která navštívily, a dobrodružstvích, která zažily během akce Ledová města, doznívá akce, jež uvedla do pohybu desítky tisíc lidí po celé ČR. Nezřídka potom zazní: „Tam se musíme ještě jednou podívat!“

O pololetních prázdninách (4. – 6. 2. 2022) se po celé České republice poprvé uskutečnila akce Ledová města, do níž se zapojilo 13 měst. „Akce úspěšně navázala na tradiční Ledovou Prahu, kterou Pionýr pořádá již více než 20 let. Ačkoli covidová epidemie počet účastníků omezila, Ledových měst se zúčastnilo neuvěřitelných 16 000 účastníků, což vnímáme jako úspěch. Poděkování za její skvělé zvládnutí patří všem organizátorům, zapojeným dobrovolníkům, ale i institucím, které vyšly projektu vstříc,“ říká předseda Pionýra Dušan Pěchota.

„Ledová města byla skvělou příležitostí pro oživení cestovního ruchu, který byl během pandemie koronaviru utlumen. Partnery Pionýra při pořádání akce jsou instituce, které dětem nabízí vstupné ve většině případů se slevou nebo zcela zdarma,“ uvádí Pavla Pokorná, organizátorka Ledových měst.

Jedním z Ledových měst byla Karviná, kde nad akcí převzal záštitu hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. Její součástí byl i Ledový koncert, což byla vlastně taková přehlídka volnočasových aktivit dětí z regionu.

„S pionýrským oddílem jsme navštívili Šikmý kostel, prošli jsme se po staré Karviné a nádherná byla zvířátka na přírodovědecké stanici,“ říká Helena Císařová z Pionýrské skupiny Modřice (u Brna).

Za akcí se ohlédla organizátorka Ledové Karviné, Kateřina Jáchymčáková: „Ledová Karviná oslovila více než 600 lidí. Velký zájem byl o prohlídku zámku nebo Šikmého kostela, který navštívilo přes 200 návštěvníků. Vyvrcholením byl Ledový koncert v Městském kulturním domě – byl od dětí a pro děti. Představili se žáci ZUŠ, zájmových kroužků, ale také děti z pionýrské skupiny Kopřivnice, tanečního oddělení SVČ Juventus nebo z přípravné třídy Základní školy Družby Karviná.“

Zapojených měst a institucí bylo mnoho, často šlo o netradiční turistické cíle. Třeba v Českých Budějovicích Pionýr přivedl účastníky na místní letiště. V Chomutově se lidé mohli díky vstřícnosti náměstka primátora Mgr. Milana Märce podívat do jinak uzavřených historických prostor místní radnice. Lákadlem Brna se stal například atomový kryt, který byl kdysi připraven poskytnout útočiště až pěti stům Brňanů.

Zajímavé osvěžení nabídky přineslo partnerství Pionýra s projektem Skryté příběhy, díky kterému se mohli účastníci zapojit i do soutěže. „Nejvíce mě bavily Skryté příběhy v Pardubicích, plnili jsme Bláznivého barona,“ říká Hedvika z 68. pionýrské skupiny Lvíčata, která se společně se svojí pionýrskou skupinou zúčastnila Ledových Pardubic.

Děkujeme dobrovolníkům, kteří se podíleli na akci Ledová města. Bez jejich práce by se akce nemohla uskutečnit. „Nyní chceme celou akci zhodnotit, sbíráme zkušenosti a náměty od účastníků, abychom mohli akci do budoucna ještě vylepšit,“ doplňuje předseda Pionýra Dušan Pěchota.

Akci pořádal Pionýr, z. s., za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Kontakt:

Pavla Pokorná

e-mail: info@ledovamesta.cz

www.ledovamesta.pionyr.cz.

Reklama

Doporučujeme

Bitcoin v roce 2025 ztratil lesk, zlato přidalo 70 procent

Zlato letos znovu láme rekordy a investoři k němu utíkají ve chvíli, kdy roste nejistota. Bitcoin naopak zaostává a rok končí v minusu. Rozdíl mezi oběma aktivy se naplno otevřel hlavně na podzim.

Záporoží hlásí zraněné po zásahu třemi leteckými bombami

Nejméně dva zraněné si vyžádal ruský útok na Záporoží, oznámil dnes v noci náčelník Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Zveřejnil také snímky se škodami, způsobenými třemi leteckými bombami. Moskevský starosta Sergej Sobjanin mezitím informoval o sestřelení tří dronů letících napadnout ruskou metropoli.

Trpišovský prodloužil ve Slavii smlouvu do léta 2029

Slavia na Štědrý den potvrdila pokračování trenéra Jindřicha Trpišovského i jeho nejbližších spolupracovníků. Nový kontrakt platí do léta 2029 a obsahuje i opci na další tři roky. Klub tím dává jasně najevo, že úspěšná éra realizačního týmu má pokračovat.

Dva policisté zemřeli při výbuchu v Moskvě na ulici, kde byl zabit ruský generál

Dva dopravní policisté a další osoba zahynuli v noci na dnešek při explozi v Moskvě na ulici poblíž místa, kde před dvěma dny po výbuchu nálože nastražené v autě zemřel ruský generál. Dnešní výbuch se odehrál v okamžiku, kdy se policisté chystali zadržet člověka, který se choval podezřele. Informoval o tom ruský Vyšetřovací výbor. Z pondělního atentátu Moskva podezírá ukrajinské zpravodajské služby.

Norský biatlonista Sivert Guttorm Bakken zemřel ve 27 letech

Ještě o víkendu závodil ve Světovém poháru a nic nenasvědčovalo tomu, že půjde o jeho poslední start. Norský biatlonista Sivert Guttorm Bakken byl o dva dny později nalezen mrtvý v hotelovém pokoji v Itálii. Příčina úmrtí zatím zůstává nejasná.

Brit čelí obvinění, že 13 let omamoval a znásilňoval bývalou manželku

V Anglii obvinili muže, který měl podle vyšetřování roky omamovat a znásilňovat ženu, s níž byl dříve ženatý. Případ se táhne přes více než dekádu a kromě něj čelí obvinění i další muži. Žena se rozhodla vystoupit pod svým jménem.

Enrique Iglesias a Anna Kournikova přivítali na světě čtvrté dítě

Zpěvák Enrique Iglesias a bývalá tenistka Anna Kournikova mají velký důvod k oslavě. Do jejich už tak početné domácnosti přibylo čtvrté dítě, které se narodilo 17. prosince. Do světa zprávu oznámili o pár dní později.

Gretu Thunberg zadrželi na propalestinské demonstraci v Londýně

Švédská aktivistka Greta Thunberg byla zatčena během demonstrace v centru Londýna, která měla vyjádřit podporu členům skupiny Palestine Action držícím ve vězení hladovku. O události informovala protestní iniciativa Prisoners for Palestine, která akci organizovala.

Zlato je na historickém maximu, stříbro poprvé překročilo 70 dolarů

Zlato v úterý znovu posunulo historické maximum a přiblížilo se hranici 4500 dolarů za unci. Stříbro se přidalo k růstu a poprvé v historii překročilo 70 dolarů. Investoři sázejí na drahé kovy kvůli slabšímu dolaru a napjaté geopolitické situaci.

Húsíjové a jemenská vláda se dohodli na výměně 3000 válečných zajatců

Íránem podporovaní Húsíjové a mezinárodně uznávaná jemenská vláda se dnes dohodly na výměně téměř 3000 válečných zajatců. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele obou stran.

Izraelský prezident Herzog navštíví Austrálii po útoku v Sydney

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes přijal pozvání australského premiéra Anthonyho Albanese a Sionistické australské federace (ZFA) k návštěvě této oceánské země poté, co se na pláži v Sydney odehrál smrtelný útok cílící na židovskou komunitu. Informaci zveřejnil izraelský list Haarec s odvoláním na prezidentovu kancelář, datum návštěvy zatím není známé.

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů, útočníci zasáhli jejich vozidlo. Incident se odehrál v okrese Karak v provincii Chajbar Pachtunchvá. Neznámí ozbrojenci z místa uprchli, píše agentura Reuters. Děje se tak v době, kdy násilí v pohraničním regionu sílí.

Rusko podle Kyjeva udeřilo na energetiku, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok proti ukrajinské energetické infrastruktuře, vyslalo desítky raket a přes 600 dronů. Na síti Telegram to napsala ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková. Agentura Reuters uvedla, že největší škody na energetice jsou hlášeny ze západních částí Ukrajiny. Noční údery si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který už dříve varoval před možným zesílením ruských útoků v době nadcházejících vánočních svátků, vyžádaly nejméně tři mrtvé včetně čtyřletého dítěte.

Zaměstnanec francouzského prezidentského paláce kradl nádobí. Prodával ho na Vinted

Francouzská justice se bude zabývat případem, který otřásl Elysejským palácem. Vysoce postavený zaměstnanec prezidentské rezidence čelí obvinění z krádeží cenného nádobí. Podle vyšetřovatelů měl postupně odnášet předměty patřící k národnímu dědictví a prodávat je online.

V Texasu se zřítil letoun mexického námořnictva, nejméně pět lidí zemřelo

Malé letadlo mexického námořnictva, které přepravovalo jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi, se v pondělí zřítilo v americkém státě Texas. Nejméně pět lidí zahynulo, informovala dnes agentura AP s odvoláním na činitele.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama