menu

26.9 C
Czech
Úterý 23. července 2024

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Průzkum: Proč Češi nenosí cyklistické helmy?

Sledujte nás na sítích

Praha 1. července 2024 (PROTEXT) – Češi považují nošení cyklistické helmy za důležité, přesto si ji na vyjížďky nasadí jen polovina tuzemských cyklistů.

Reklama

Zejména během letních prázdnin se zásadně zvyšují počty úrazů způsobených pádem z kola. Dostupná data uvádějí, že při případné nehodě cyklistická helma snižuje riziko vážného zranění hlavy o 69 % * . Podle aktuálního průzkumu** maloobchodního řetězce Mojekolo si důležitost nošení cyklistické helmy uvědomuje absolutní většina českých cyklistů. Avšak jen polovina z ní si helmu na své cesty nasadí. Druhá polovina vyráží bez helmy, a to nejčastěji ze tří hlavních důvodů: pod helmou se jim potí hlava, helma je jim nepohodlná či helmu prostě ani nemají. Téměř 20 % respondentů jako hlavní důvod nepoužívání helmy uvedlo, že její nošení není v ČR povinné.

Cyklistika patří v tuzemsku jednoznačně k nejrozšířenějším sportovním aktivitám. Zejména během léta se nejen cyklostezky plní nadšenými bikery. Češi kolo samozřejmě využívají často i jako rychlý a ekologický dopraví prostředek po městě a blízkém okolí. Proto je důležitým faktem, který je třeba stále opakovat, bezpečnost. Podle aktuálního průzkumu maloobchodního cyklistického řetězce Mojekolo se minimálně jednou týdně do sedla kola posadí 20 % Čechů. Cyklistickou helmu si však vždy nebo většinou nasadí jen polovina z nich. Třicet procent účastníků průzkumu helmy nenosí nikdy. Jako hlavní důvod respondenti uvedli nepříjemné pocení hlavy pod helmou a také nepohodlí. Více než 30 % dotazovaných cyklistů navíc helmu ani nemá. Paradoxem je, že přes 90 % účastníků průzkumu rozhodně souhlasí s tvrzením, že cyklistická helma jednoznačně snižuje riziko zranění hlavy v případě nehody. „V dnešní době jsou na trhu dostupné helmy z těch nejkvalitnějších materiálů. Jsou lehké a s velkým počtem větracích otvorů, které zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu předcházející zmiňovanému nepříjemnému pocení. Helmu by si měli cyklisté vybírat na kamenných prodejnách, kde jim proškolený personál poradí. Zákazník si helmu vyzkouší a vybere si takovou, která mu dobře sedí a nikde netlačí. Průměrná pořizovací cena helmy se pohybuje kolem 2000 Kč, svou funkci spolehlivě plní tři až čtyři roky, pak je nutné ji obměnit. Důvodem je opotřebení materiálu, UV záření totiž zásadně mění jeho vlastnosti. Po čase dochází také k drobnému mechanickému poškození helmy, které ovlivňuje její ochranou funkci. Investice do kvalitní helmy se jednoznačně vyplatí,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Schindler z maloobchodního řetězce Mojekolo.

Podle statistik BESIP a PČR, které jsou komunikovány skrze projekt Na kole jen s přilbou, bylo v roce 2023 při dopravních nehodách usmrceno 39 cyklistů, dalších bylo 251 bylo těžce zraněno. Nejvíce usmrcených bylo ve věkové kategorii 65 – 74 let. Alarmující je, že téměř 72 % usmrcených cyklistů nemělo na hlavě přilbu.*** Se zvyšujícím se počtem cyklistů na cyklostezkách i v terénu se úměrně zvyšují i počty úrazů. „Zaznamenáváme trend elektrokol, o tom není pochyb. Zejména při jejich využívání je třeba být z pohledu bezpečnosti obezřetnější. Z našeho průzkumu ale vyplynulo, že více než 80 % cyklistů jezdících na elektrokole vyráží na kolo vždy s kvalitní a certifikovanou helmou,“ doplňuje výsledky Schindler.

Cyklistické úrazy popisuje lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní Nemocnice Ostrava Filip Burša: „Závažné úrazy cyklistů jsou bohužel častým důvodem hospitalizace na jednotkách intenzivní péče či resuscitačních odděleních, kdy stav pacienta po úraze vyžaduje intenzivní sledování a terapii. Může se jednat o mnohočetné zlomeniny nebo těžká krvácení, ale nejzávažnější jsou obvykle poranění hlavy. Zatímco například zlomeniny kostí je obvykle možné operačně úspěšně vyřešit, úrazy hlavy představují nejzávažnější poranění a často ani operační řešení nitrolebního poranění nemusí vést k uzdravení pacienta. Tyto úrazy mohou vést k trvalým těžkým následkům, kdy se pacient po úrazu hlavy nemusí vůbec z bezvědomí probrat nebo může bohužel na tato poranění zemřít. Cyklistická helma je tak základním bezpečnostním opatřením, společně s bezpečným pohybem cyklisty v provozu. Sám bych na kolo bez přilby nesedl, ani když popojíždím jen půl kilometru. Rovněž denní svícení značně zvyšuje bezpečnost cyklisty, moderní světla lze dobře vidět během dne. Denní svícení je z vlastní zkušenosti výborným bezpečnostním prvkem.“

Reklama

Právě denní svícení je dalším tématem, které se řetězec Mojekolo snaží komunikovat na českou cyklistou veřejnost. „Bezpečnost není totiž primárně jen o helmě, i když i o její funkci není pochyb. Celoevropským trendem posledních let se stává zmiňované denní svícení. I během slunných dnů je bezpodmínečně nutné být vidět,“ uzavírá Jan Schindler. I proto maloobchodní síť Mojekolo spustila projekt Zapni světlo, skrze který edukuje cyklistickou veřejnost o výhodách a nutnosti denního svícení.

—-

* Zdroj: How safe is walking and cycling in Europe? ETSC, leden 2020

** Průzkum byl realizovaný přes platformu Instant Research v červnu 2024

*** Zdroj: data BESIP, PČR, 2023

MOJEKOLO

Značka Mojekolo je na trhu od roku 1996. Aktuálně je největším tuzemským prodejcem jízdních kol, elektrokol a cyklodoplňků. E-shop Mojekolo.cz a síť 13 kamenných prodejen jsou součástí společnosti Schindler, spol. s r.o., výhradního distributora mnoha špičkových cyklistických značek v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku. Více na www.mojekolo.cz

Kontakt pro média: Martina Vokrouhlíková, [email protected]

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Soud v Londýně odsoudil islámského duchovního za vedení teroristické organizace

Britský radikální islámský duchovní Anjem Choudary byl v procesu u londýnského soudu shledán vinným z teroristických trestných činů. Soud došel k závěru, že Choudary řídil skupinu, která byla v Británii před více než deseti lety zakázána jako teroristická organizace, a nabádal ostatní, aby ji podporovali. Choudary vinu odmítá, píše Reuters. Výši trestu soud oznámí za týden.

Zadlužení EU roste: Nejvyšší nárůst zaznamenalo Slovensko

Evropská unie zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2024 zvýšení zadlužení na 82 procent hrubého domácího produktu (HDP). Tento růst ukončil předchozí pokles, když v posledním čtvrtletí roku 2023 činil dluh EU 81,5 procenta HDP. Podle zprávy Eurostatu je nárůst nejvýraznější na Slovensku, nicméně i Česká republika zaznamenala další zvýšení svého státního dluhu, který dosáhl nového rekordu.

Eminem ukončil historickou nadvládu Taylor Swift na Billboard 200

Eminem se svým novým albem The Death of Slim Shady (Coup de Grâce) debutuje na prvním místě žebříčku Billboard 200 a sesazuje tak Taylor Swift s albem The Tortured Poets Department, které drželo první příčku po dobu 12 týdnů. Tímto významným posunem končí historická jízda Swift a potvrzuje Eminemovu sílu v hudebním průmyslu.

Co by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí ráno odletěl do USA. Pozorovatelé se rozpovídali o tom, jaký vliv bude mít současné politické dění v USA na americko-izraelské vztahy a válku v Gaze. Viceprezidentka Kamala Harris má dostatek podpory ve své straně k nominaci do prezidentské kandidatury.

Rusko i Ukrajina hlásí vzdušné útoky nepřítele a sestřelení dronů

Moskva i Kyjev informují o nejnovějších vzdušných útocích nepřítele, přičemž Rusko hlásí kromě sestřelení řady dronů také škody a oběti. Gubernátor ruského Krasnodarského kraje uvedl, že ukrajinská armáda zaútočila na trajekt v přístavu Kavkaz, což si vyžádalo mrtvého a zraněné. Ruské ministerstvo obrany před tím oznámilo likvidaci 25 ukrajinských dronů během noci na dnešek. Ukrajinské vzdušné síly hlásí sestřelení sedmi ruských bezpilotních letounů z osmi.

Palestinské frakce včetně Hamásu a Fatahu podepsaly dohodu v Pekingu

Palestinské hnutí Fatah, teroristické hnutí Hamás a dalších 12 palestinských frakcí dnes v Číně po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto palestinském území skončí válka. Podle agentury AFP to oznámil čínský ministr zahraničí Wang I.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Soud v Londýně odsoudil islámského duchovního za vedení teroristické organizace

Britský radikální islámský duchovní Anjem Choudary byl v procesu u londýnského soudu shledán vinným z teroristických trestných činů. Soud došel k závěru, že Choudary řídil skupinu, která byla v Británii před více než deseti lety zakázána jako teroristická organizace, a nabádal ostatní, aby ji podporovali. Choudary vinu odmítá, píše Reuters. Výši trestu soud oznámí za týden.

Zadlužení EU roste: Nejvyšší nárůst zaznamenalo Slovensko

Evropská unie zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2024 zvýšení zadlužení na 82 procent hrubého domácího produktu (HDP). Tento růst ukončil předchozí pokles, když v posledním čtvrtletí roku 2023 činil dluh EU 81,5 procenta HDP. Podle zprávy Eurostatu je nárůst nejvýraznější na Slovensku, nicméně i Česká republika zaznamenala další zvýšení svého státního dluhu, který dosáhl nového rekordu.

Čína si chce podmanit sílu hurikánů. Obří větrné turbíny z nich mají vyrábět elektřinu

Představte si větrnou turbínu, která dokáže nejen odolat těm nejdestruktivnějším hurikánům, ale dokonce umí využít sílu těchto nepředvídatelných bouří k výrobě elektřiny. Čína vyrobila dokonce dvě takové mega-turbíny. Umístila je na masivní plovoucí betonovou platformu v přístavu města Kanton.

Eminem ukončil historickou nadvládu Taylor Swift na Billboard 200

Eminem se svým novým albem The Death of Slim Shady (Coup de Grâce) debutuje na prvním místě žebříčku Billboard 200 a sesazuje tak Taylor Swift s albem The Tortured Poets Department, které drželo první příčku po dobu 12 týdnů. Tímto významným posunem končí historická jízda Swift a potvrzuje Eminemovu sílu v hudebním průmyslu.

Co by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí ráno odletěl do USA. Pozorovatelé se rozpovídali o tom, jaký vliv bude mít současné politické dění v USA na americko-izraelské vztahy a válku v Gaze. Viceprezidentka Kamala Harris má dostatek podpory ve své straně k nominaci do prezidentské kandidatury.

Rusko i Ukrajina hlásí vzdušné útoky nepřítele a sestřelení dronů

Moskva i Kyjev informují o nejnovějších vzdušných útocích nepřítele, přičemž Rusko hlásí kromě sestřelení řady dronů také škody a oběti. Gubernátor ruského Krasnodarského kraje uvedl, že ukrajinská armáda zaútočila na trajekt v přístavu Kavkaz, což si vyžádalo mrtvého a zraněné. Ruské ministerstvo obrany před tím oznámilo likvidaci 25 ukrajinských dronů během noci na dnešek. Ukrajinské vzdušné síly hlásí sestřelení sedmi ruských bezpilotních letounů z osmi.

Palestinské frakce včetně Hamásu a Fatahu podepsaly dohodu v Pekingu

Palestinské hnutí Fatah, teroristické hnutí Hamás a dalších 12 palestinských frakcí dnes v Číně po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto palestinském území skončí válka. Podle agentury AFP to oznámil čínský ministr zahraničí Wang I.

Netflix vydá dokumentární film k 15. výročí vraždy Steva McNaira

Před 15 lety byl Steve McNair zavražděn. Příští měsíc Netflix představí dokument, který se zaměří na tento zločin. Untold: The Murder of Air McNair bude mít premiéru 20. srpna. Dokument režírovaný Rodney Lucasem a Taylorem Alexanderem Wardem nabídne nový pohled na tragédii kolem bývalého quarterbacka Tennessee Titans a pokusí se zodpovědět otázky, které zůstaly nezodpovězené.

Při protestech v Bangladéši zemřelo nejméně 173 osob, přes 1100 bylo zatčeno

Počet mrtvých v důsledku násilností v Bangladéši v posledních dnech vzrostl na 173. Mezi oběťmi jsou i policisté a úřady zatkly více než 1100 lidí, informovala dnes agentura AFP. Násilí provázelo studentské protesty proti obnovenému mechanismu obsazování pracovních míst ve veřejném sektoru. Bangladéšský nejvyšší soud v neděli většinu kvót zavedených tímto systém zrušil.
Reklama
Reklama