-8.9 C
Czech
Středa 4. února 2026
Protext ČTKProdej klimatizací oproti předešlému roku vzrostl i navzdory krizi ve stavebnictví. Na...

Prodej klimatizací oproti předešlému roku vzrostl i navzdory krizi ve stavebnictví. Na co si dát při jejím výběru a provozu pozor?

Praha 15. října 2024 (PROTEXT) – Letošní úmorná vedra vedla mnoho domácností ke koupi klimatizace. Ze statistik jednoho z předních výrobců klimatizací vyplývá, že jejich prodej v tomto roce vzrostl, a to i navzdory přetrvávající krizi ve stavebnictví. Vzhledem k tomu, že letní dny budou v příštích letech pravděpodobně ještě intenzivnější, lze předpokládat, že poptávka po klimatizacích bude nadále růst. Radost z tohoto, v dnešní době již v podstatě nepostradatelného zařízení, však může pokazit vyúčtování za energie na konci měsíce. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by celosvětová poptávka po elektřině měla v letošním a příštím roce růst nejrychleji za 20 let, a to i v důsledku velkých veder a používání klimatizací. Ani ta nejúspornější klimatizace nezajistí nižší účty za energie, pokud nejsou dodržována základní pravidla při jejím používání. Největší výzvy chlazení bývají často spojeny s lidským faktorem. Tento problém řeší inteligentní systém řízení Loxone, se kterým může být klimatizace až o 50 % úspornější.

„Mnozí lidé se domnívají, že investicí do nejmodernějšího zařízení automaticky dosáhnou úspor energie. Skutečností však je, že hlavní příčinou největších energetických ztrát je lidský faktor. Uživatelé často zapomínají na základní věci při jejím fungování, jako například vypínat topení, nebo zavírat okna. Inteligentní systém řízení v tomto ohledu efektivně eliminuje lidský faktor a automaticky reaguje na zapnuté topení, otevřené okno či nepřítomnost osob v místnosti. Kromě toho umí optimalizovat provoz dle předpovědi počasí i s ohledem na spotové ceny. Klimatizace by měla být řízena podobně jako topení v zimě, kdy nechceme, aby se budova přehřívala. To totiž vede nejen k neekonomickému hospodaření s energiemi, ale také k nekomfortu uživatelů. Klimatizace, která má v sobě zabudované inteligentní řízení, může být až o 50 % úspornější oproti té, která inteligentní řízení nemá,” uvádí Pavel Lískovec, Branch Manager Loxone CZ.

Vzhledem k tomu, že pořízení klimatizace není levnou záležitostí, měli by zájemci věnovat stejnou pozornost jejímu řízení jako výběru samotné chladicí jednotky. Investice do inteligentního systému je navíc ve srovnání s nákupem klimatizace finančně zanedbatelná. Bez této technologie se totiž klimatizace může stát jedním z největších žroutů energie v domácnosti či budově. Existují technologie, které umožňují již nainstalovanou běžnou klimatizaci transformovat do inteligentní během chvilky, navíc bez potřeby nekonečného množství kabelů. Jedním z efektivních řešení je AC Control Air od společnosti Loxone.

Při výběru klimatizace je klíčové zaměřit se na několik důležitých faktorů, které mohou později ovlivnit účty za energie. „Je nezbytné zohlednit velikost a umístění prostoru, který chceme chladit. Nesprávné dimenzování klimatizační jednotky, ať už je poddimenzovaná nebo předimenzovaná, může negativně ovlivnit její ekonomický provoz a spolehlivost. Lidé si často myslí, že dosáhnou energetických úspor tak, že budou klimatizaci zapínat nárazově několikrát za den, avšak opak někdy bývá pravdou. Snaží se co nejdéle vydržet vysoké teploty a teprve když jim je opravdu horko, nastaví klimatizaci na 16 °C, aby teplotu v místnosti co nejdříve snížili. Když takto místnost ochladí, či dokonce v případě zapomenutí podchladí, zvyšují potřebu chladícího výkonu a snižují účinnost klimatizace. Obecně platí, že velké rozdíly mezi vnitřní a venkovní teplotou zvyšují nároky na chladící výkon a snižují účinnost klimatizace, a tím i spotřebu energie. Navíc, extrémní teplotní rozdíly mohou mít nepříznivý dopad na lidské zdraví. Ideální vnitřní teplota v letních měsících by se měla pohybovat mezi 24 a 26 °C, “ vysvětluje Ing. Jan Pinkas, obchodní a technický manažer společnosti SINCLAIR.

Společnost SINCLAIR letos prodala více než 15 000 setů klimatizačních jednotek. Dle statistik z minulých let se ukázalo, že trend prodejů každým rokem narůstá.

O společnosti Loxone

Společnost Loxone patří mezi přední hráče na českém i světovém trhu v oblasti inteligentní elektroinstalace a automatizace. Vznikla v roce 2009, kdy vstoupila na trh s vlastním Miniserverem, který způsobil revoluci v odvětví inteligentních domácností. Dnes Loxone přináší chytrá řešení nejen pro domácnosti, ale také pro komerční budovy jako jsou kanceláře, hotely, restaurace či sklady. Za dobu svého působení realizovala přes 300.000 projektů ve více než 100 zemích a v současnosti zaměstnává více než 1000 lidí po celém světě. Posláním společnosti Loxone je revolučně měnit způsob, jakým lidé žijí, pracují a tráví čas v budovách s pomocí sofistikovaného a plně integrovaného řešení. To totiž majitelům a správcům budov přináší nejen komfort a bezpečí, ale také velký benefit v podobě energetických úspor. Pro více informací navštivte www.loxone.com

 

Zdroj: Crest Communications 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Americký letoun sestřelil íránský dron blížící se k letadlové lodi

Letoun amerického námořnictva podle regionálního velitelství CENTCOM sestřelil íránský dron, který se blížil k letadlové lodi Abraham Lincoln v Arabském moři. Americká armáda incident označila za agresivní, informovaly dnes agentury. Bílý dům sestřel dronu označil za oprávněnou reakci a zdůraznil, že zatím nezrušil jednání s Teheránem naplánovaná na tento týden.

Krasobruslař přišel těsně před olympiádou o hudbu z Mimoňů

Španělský krasobruslař Tomas-Llorenç Guarino Sabaté musel těsně před olympiádou v Miláně řešit nepříjemné překvapení. Pro krátký program už nesmí použít hudbu z filmů o Mimoních, protože držitelé práv nedali souhlas pro olympijské použití.

Česko posílá 55 elektrocentrál pro Ukrajinu

Česko posílá další materiální pomoc pro Ukrajinu. Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR v první únorový týden zajistí přepravu 55 elektrocentrál ze státních hmotných rezerv do polského Lublince, odkud mají pokračovat dál. Operace zahrnuje nakládku ve čtyřech skladech i samotný přesun do zahraničí.

Policie v Arizoně řeší zmizení matky moderátorky jako únos

V Arizoně pokračuje vyšetřování zmizení Nancy Guthrie, matky moderátorky pořadu Today Savannah Guthrie. Policie pracuje s verzí, že čtyřiaosmdesátiletou ženu někdo odvedl z domu proti její vůli, na místě se našly známky násilného vniknutí a krev.

Film Michael přiblíží život krále popu. Hlavní roli ztvární jeho synovec Jaafar Jackson

Michael Jackson se vrací na filmové plátno v očekávaném životopisném snímku, který slibuje pohled na jeho cestu od dětského talentu až po status globální ikony. Nový trailer naznačuje velkolepou podívanou i osobní momenty, které formovaly jednoho z nejznámějších umělců historie.

Trump chce dál vyšetřovat Powella. Riskuje tím vlastního kandidáta do čela Fedu

Vyšetřování předsedy Federálního rezervního systému (Fed) Jeromea Powella by mělo pokračovat. V pondělí v Oválné pracovně to reportérům sdělil americký prezident Donald Trump. Powell má ale silnou podporu a zastání i v řadách republikánů. Pokud Bílý dům vyšetřování nezastaví, hlasováním v senátním výboru neprojde Trumpův nový kandidát na předsedu centrální banky.

EU posiluje obranu vědeckých faktů, internet zaplavují dezinformace o změně klimatu

Umělá inteligence (AI) zaplavuje internet falešnými profily, obrázky, zprávami i informacemi o změně klimatu. Evropská unie oficiálně podpořila Prohlášení o integritě informací týkajících se klimatických změn podpořené na klimatickém summitu COP30 v brazilském Belému.

Muskova vesmírná firma SpaceX koupila jeho další firmu xAI

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence, píše agentura AP s odvoláním na pondělní prohlášení SpaceX. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota umělé inteligence (AI) Grok, sociální sítě X či satelitního internetového systému Starlink.

Agenti ICE v Minneapolis okamžitě obdrží tělesné kamery

Všichni agenti Imigračního a celního úřadu (ICE) budou mít povinnost nosit tělesné kamery, počínaje těmi v Minneapolis. Na sociální síti X (dříve Twitter) to napsala americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noem. Federální agenti nosí tělesné kamery jen v určitých případech.

Ruská armáda zahájila noční útok na Kyjev a další ukrajinská města

Ruská armáda zahájila v noci na dnešek další vzdušný útok na ukrajinská města, píše agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské úřady. V Kyjevě údery poškodily výškové obytné budovy a vzdělávací zařízení v Dniprovské čtvrti, uvedl na Telegramu šéf vojenské správy města Tymur Tkačenko.

Trump pohrozil Harvardu, že od něj bude požadovat miliardu dolarů v odškodném

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti pohrozil Harvardově univerzitě, že od ní bude požadovat miliardu dolarů (20,6 miliardy Kč) odškodného. Reagoval tím na článek deníku The New York Times (NYT), podle kterého Trumpova administrativa upustila od vymáhání nižší částky od univerzity, již obviňuje z antisemitismu a zaujatosti. Píší o tom agentury.

Syn norské korunní princezny stanul před soudem kvůli znásilnění a domácímu násilí

V Oslu začal jeden z nejsledovanějších soudních procesů v moderní historii Norska. Marius Borg Hoiby, syn korunní princezny Mette-Marit, čelí desítkám obvinění včetně znásilnění, domácího násilí a drogové kriminality. Případ zasahuje nejen do osobních životů obětí, ale i do důvěry v norskou monarchii.

Černý led patří k nejzákeřnějším zimním hrozbám

Zimní silnice umí být nebezpečné i bez sněžení. Stačí pokles teplot a na asfaltu se objeví tenká, téměř neviditelná vrstva ledu. Řidiči ji často zaregistrují až ve chvíli, kdy auto ztratí přilnavost. Černý led, mrznoucí déšť i déšť se sněhem každoročně způsobují tisíce nehod a zranění.

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil zahájit jaderné rozhovory s USA

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil zahájit jaderné rozhovory se Spojenými státy, píše agentura AFP s odvoláním na íránská média. Jednání se budou konat pravděpodobně v pátek v Turecku, sdělil agentuře arabský činitel pod podmínkou zachování anonymity. Rozhodnutí přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump zvyšuje tlak na Írán a hrozí případným vojenským zásahem, pokud režim v Teheránu neuzavře dohodu, v níž by se zavázal, že nebude usilovat o jaderné zbraně.

Francie schválila rozpočet na rok 2026, Lecornu ustál dvě hlasování o nedůvěře

Francie má schválený rozpočet pro rok 2026. Přijetí rozpočtového zákona předcházela dvě hlasování o nedůvěře vládě premiéra Sébastiena Lecornua, informovala agentura AFP. Lecornu k prosazení rozpočtu využil ústavní článek 49.3. Ten umožňuje schválení legislativy bez hlasování poslanců, pokud kabinet následně zvládne pokus opozice o sesazení. Schválením rozpočtu premiér ukončil čtyřměsíční patovou situaci v Národním shromáždění, kde současná vláda nemá absolutní většinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama