Reklama

Proč je tak těžké dokončit maraton

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Závodníci maratonu nosí svou medaili s hrdostí. Je to čestný odznak, signál zbytku světa, že prošli vyčerpávajícím závodem na dlouhou vzdálenost. Proč je tak těžké dokončit 42,2 km dlouhý maraton?

Náraz do zdi

Maraton o délce 42,2 km je díky svému trvání náročnou běžeckou událostí. Po dvou hodinách běhu dojdou tělu sacharidy a glykogen (cukr uložený ve svalech) a začne spalovat tukové zásoby těla a svaly. Tomuto okamžiku se přezdívá „náraz do zdi“.

Když narazíte na zeď, dostaví se pocity silné slabosti, únavy, zmatenosti a dezorientace. Můžete se cítit pomalí, těžcí a slabí. Pokud budete v běhu pokračovat, bude fyzická námaha stále větší a můžete dokonce začít pociťovat třes svalů, pocení a nedostatek koordinace.

Problém spalování tuků u maratonských běžců spočívá v tom, že spotřebovává více kyslíku. To neskutečně vyčerpává. Pokud brzy nedoplníte sacharidy, nedopadnete dobře.

Pokud maraton absolvujete technikou běh-chůze, nebo čistě chůzí, pravděpodobně se s nárazem do zdi nesetkáte. Díky pomalejšímu tempu využívá tělo tukové zásoby po celou dobu akce a nemusí místo toho začít spalovat vlastní svaly.

Nárazu do zdi můžete zabránit tím, že před závodem dostatečně doplníte sacharidy.

Správná výměna tekutin je výzvou

Ti, kteří si nedávají pozor na to, aby během závodu pili správné množství vody a ostatních nápojů, pocítí účinky dehydratace či hyponatrémie (nadměrná hydratace). Mezi běžné příznaky dehydratace patří:

  • Suché rty a jazyk
  • Suchá, lepkavá ústa
  • Bolest hlavy
  • Slabost, závratě nebo extrémní únava
  • Koncentrovaná moč, která má tmavší bravu než obvykle
  • Nevolnost

Mezi příznaky hyponatrémie nebo nízké hladiny sodíku v těle patří nevolnost a zvracení, zmatenost, slabost a v závažných případech záchvaty, kóma nebo dokonce smrt.

Obecným doporučením je pít, když máte žízeň, a během celého maratonu doplňovat elektrolyty. To funguje dobře pro většinu závodníků. U některých jedinců však faktory, jako je věk, léky a určité zdravotní podmínky, zvyšují riziko dehydratace.

Doporučuje se, abyste se během tréninku na maraton vážili. A to před a po dlouhém tréninkovém běhu. Pokud vyměňujete tekutiny správně, neměli byste vidět žádnou změnu hmotnosti.

Pomalejší závodníci, kteří nedůvěřují signálům žízně a místo toho pijí na každé zastávce, se mohou dostat do problémů. Dostaví se hyponatrémie, nebezpečné ředění elektrolytů v krvi, které může vést k vážným zdravotním problémům nebo smrti.

Další rizika maratonu

Průměrný běžec maratonu dokončí závod asi za 4,5 hodiny. Chodci to trvá 6,5 až 8 hodin. To je velice dlouhá doba. Puchýře a odřeniny, spálení sluncem a horko jsou běžná nebezpečí. Zvyšuje se pravděpodobnost úrazů z únavy – podvrtnutí kotníku, natažení svalů.

Postupným zvyšováním počtu naběhaných kilometrů během několikaměsíčního tréninku pomůžete zpevnit nohy a vybudovat svaly, energetické systémy a duševní odolnost, které budete pro maraton potřebovat.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

exotické ovoce
Exotické ovoce je plné vitamínů, minerálů a dalších živin, které pomáhají v boji proti nemocem a podporují zdraví. Čtěte dále a objevte devět nových druhů ovoce, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. Rozhodně stojí za vyzkoušení.
Masáž lávovými kameny
Masáž lávovými kameny je druh masážní terapie. Slouží k uvolnění napjatých svalů a poškozených měkkých tkání v celém těle. Jak probíhá a proč je čím dál tím populárnější?

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama