Pro většinu návrhářů byl týden módy v Londýně příležitostí k představení nových kolekcí. Pro ukrajinského návrháře Ivana Frolova šlo však o mnohem víc. Na svou přehlídku oblékl tričko s modro-žlutou vlajkou. Podle svých slov chtěl, aby konverzace o probíhající válce na Ukrajině neutichla. V pondělí o tom napsal server BBC.
„Stále se to děje a my potřebujeme pozornost, které se nám dostalo na začátku,“ řekl k válečnému konfliktu Frolov. Devětadvacetiletý návrhář v rozhovoru pro BBC prohlásil, že uplynulý týden byl v náročném roce tím dobrým.
V kolekci, kterou Frolov uvedl v Londýně, se opakoval motiv srdce, který je pro něj charakteristický. Objevil se v odvážných průstřizích nebo v podobě krystalů Swarovski, přičemž hravější detaily byly vyváženy řadou elegantních večerních demi-couture looků, které se vyznačovaly pečlivě staženými korzety, napsal magazín Vogue.





Od korzetů k neprůstřelným vestám
Frolov zavzpomínal na ráno, kdy ruská vojska zaútočila na Ukrajinu z několika směrů. Tehdy svým zaměstnancům dal možnost přestat pracovat. K jeho překvapení však během dvou týdnů designérovi všichni napsali, že chtějí pokračovat.
V prvních dnech války na módu nebyl čas. Kapacita šicích strojů byla věnována na výrobu neprůstřelných vest. „Šili jsme pouzdra na rakety a vyráběli uniformy pro muže, kteří potřebovali speciální velikosti, například ti velmi vysocí,“ uvedl ukrajinský návrhář. „Naše šicí stroje se hodí na šití korzetů a večerních šatů, ale dělali jsme, co jsme mohli,“ podotkl.
Frolov také připomněl, že na Ukrajině stále denně houkají sirény. „Nikdy nevíte, co se bude dít,“ upozornil. „Když Rusko začalo bombardovat elektrárny, měli jsme velké problémy s elektřinou a výpadky proudu,“ poznamenal.
Přípravu objednávky pro Sama Smithe narušily problémy v dodávkách elektřiny
Celý tým se postupně vrátil také k navrhování oděvů. Frolov dokončoval zakázku k videoklipu Sama Smithe. „Deadline se rychle blížil, protože jsme potřebovali poslat oblečení do Polska vlakem. Najednou však došlo k výpadku proudu,“ popsal situaci.
Místo zrušení zakázky nicméně tým našel způsob, jak objednávku vyřídit ručně. „Naši specialisté na vyšívání si přilepili telefony na lampy a za světla z baterky vyšívali jehlou a nití,“ zavzpomínal. „Tak jsem pochopil, že pro Ukrajince neexistuje úkol, který by byl nesplnitelný,“ uzavřel.
Válka v každém případě komplikuje odesílání oděvů. Momentálně trvá více než 17 hodin, než se zásilka dostane ze země. „Na rozdíl od dřívějška, kdy jsme s oblečením létali přímo z Kyjeva, teď musí každou objednávku odvézt jeden člen týmu vlakem do Polska. Teprve pak letí do dalších zemí,“ připomněl Frolov.
Outfitu od Frolova se dočkala i Beyoncé
Sam Smith není jediným umělcem, pro kterého Frolov v posledním roce navrhoval. Pokud jde o fanoušky americké raperky Doja Cat, britské zpěvačky Rity Ory nebo Dua Lipy, mohli si jeho práce všimnout.
A pak je tu Beyoncé. V lednu dostal Frolov nabídku navrhnout jeden z outfitů pro její dubajský koncert. „Vždycky je dobré, když se něco takového stane, protože v dnešní době dostáváme jen smutné zprávy,“ prohlásil.
Rozhodnutí Beyoncé obléknout na show ukrajinskou značku pro Frolova hodně znamenalo. Podle jeho slov však už ne tolik jako před válkou. „Vždycky bylo mým snem oblékat Beyoncé, ale teď se ty sny změnily. Teď mám jen jeden sen, a to je vítězství Ukrajiny. To je můj sen,“ vysvětlil umělec.
Při pohledu do budoucnosti ukrajinský návrhář stále cítí naději, že se jednoho dne jeho módní přehlídka vrátí do Kyjeva. „Chci, aby to bylo na krásné Ukrajině. Nezávislé a svobodné jako dřív,“ uzavřel.