Předposlední díl šesté řady Příběhu služebnice přinesl největší otřes celé série. Zemřely tři klíčové postavy – Nick, Lawrence a Wharton – a s nimi i část vnitřní struktury Gileádu. Série tím uzavřela hlavní linky mužského mocenského systému a nechala prostor pro poslední epizodu, která má nabídnout „čestné rozuzlení“.
Velké finále odstartoval neúspěšný pokus o veřejnou popravu June a dalších žen. Těsně před zavěšením je zachránili členové hnutí Mayday, mezi nimi i Luke a bývalá Martha Rita. V rámci odvety došlo k masakru velitelů – přežil pouze Wharton. Ten ale netušil, že se stává součástí plánu.
Plán na oběť
Velitel Lawrence připravil atentát na letadlo plné vysoce postavených mužů. Původně v něm neměl být, ale když se akce urychlila, rozhodl se nastoupit. Na poslední chvíli se k němu přidal i Nick. Letadlo explodovalo krátce po vzletu, zatímco June sledovala trosky padající k zemi.
Emoce ve scéně mezi Lawrencem a Nickem vyvrcholily v tichém, ale silném dialogu. „Měla pravdu. Měl jsi ji poslechnout,“ řekl Lawrence. Vztah mezi Nickem a June zůstal neuzavřený. Na rozdíl od Lawrence se s ní nestihl rozloučit.
Tvůrci o konci
Podle Elisabeth Moss, která epizodu režírovala, bylo důležité, aby se rozloučila právě ona. „Jestli má Nick zemřít, chci být u toho za kamerou,“ řekla. Tvůrce Bruce Miller dodal, že osud Nicka byl nevyhnutelný. „Byl mezi dvěma stranami a to v Gileádu dlouho nepřežiješ.“
Max Minghella popsal smrt své postavy jako „morální důsledek“. Nick podle něj jednal pod tlakem, ale do poslední chvíle věřil, že dělá správnou věc. Bradley Whitford vnímal konec Lawrence jako vykoupení: „Ten člověk pomohl Gileád vytvořit. Takže tohle byla cesta, jak to aspoň trochu odčinit.“
Co čekat dál
Poslední díl série má uzavřít osudy hlavních postav a připravit půdu pro spin-off The Testaments. Ten se má odehrávat patnáct let po událostech Příběhu služebnice. Sleduje mimo jiné Agnes a Daisy, které pronikají do systému pod falešnou identitou, zatímco Teta Lydia operuje jako dvojitý agent uvnitř režimu.
Tvůrci slibují závěr, který bude „reálný, ne sladký“. Chtějí podle svých slov připomenout, že odpor nikdy nekončí a že i v temném systému může existovat jiskra naděje.