Reklama
4.6 C
Czech
Úterý 10. března 2026
Válka na UkrajiněPři útoku na ukrajinskou základnu u Polska zahynulo devět lidí

Při útoku na ukrajinskou základnu u Polska zahynulo devět lidí

Při ruském raketovém útoku na vojenskou základnu ve městě Javoriv, které se nachází jen zhruba dvacet kilometrů od polských hranic a 50 kilometrů od centra Lvova, dnes zahynulo devět lidí. Dalších 57 lidí utrpělo zranění. S odkazem na gubernátora Lvovské oblasti Maksyma Kozyckého o tom informovala agentura Reuters. Tato část Ukrajiny zatím zůstávala vojenského konfliktu do velké míry ušetřena, do Lvova a okolí se uchýlila část Ukrajinců prchající před konfliktem.

Stejnou bilanci mrtvých i zraněných zveřejnil kromě gubernátora Kozyckého také starosta Lvova Andrij Sadovyj.

Svědek agentuře Reuters sdělil, že ze směru od vojenské základny vyjelo 19 sanitek se sirénami. Lvovský gubernátor uvedl, že ruské jednotky vypálily na středisko třicet raket.

Výbuchy ve Lvově a okolí slyšel v noci na dnešek štáb americké stanice CNN, který se nachází v oblasti, a svědci je potvrdili i stanici BBC. Exploze byly slyšet také v polském městě Přemyšl, uvedla zpravodajka agentury DPA.

„Toto je nový teroristický útok na mír a bezpečnost poblíž hranice EU-NATO,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Podle něj na základně, která se nazývá Mezinárodní centrum pro udržení míru a bezpečnosti, působili i zahraniční vojenští instruktoři a sloužila především pro výcvik jednotek do mezinárodních misí. Zda byli zahraniční instruktoři na základně i v době útoku, není zatím jasné. Reznikov znovu vyzval Západ, aby ustavil nad Ukrajinou bezletovou zónu.

Varovné protiletecké sirény se dnes ráno rozezněly v řadě ukrajinských měst, a to včetně Charkova, Kyjeva či Oděsy, uvedl zpravodajský portál The Kyiv Independent. Podle portálu byly výbuchy slyšet i ve městě Ivano-Frankivsk, které leží asi 150 kilometrů východně od slovenských hranic a zhruba 110 kilometrů jižně od Lvova.

Starosta Ivano-Frankivsku Ruslan Marcinkiv na facebooku napsal, že terčem útoku se stalo místní letiště. „Připomínám, že cílem nepřítele je zasít paniku a strach,“ dodal starosta. Podle předběžných informací si útok na letiště v Ivano-Frankivsku nevyžádal žádné oběti.

Reklama

Doporučujeme

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama