8.6 C
Czech
Čtvrtek 12. února 2026
ZprávyPři úderech USA proti Húsíům v Jemenu zemřelo nejméně 31 lidí, uvádějí...

Při úderech USA proti Húsíům v Jemenu zemřelo nejméně 31 lidí, uvádějí agentury

Při amerických vzdušných úderech proti šíitským Húsíům v Jemenu zahynulo nejméně 31 lidí. Dnes brzy ráno to s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví spravované Húsíi oznámila agentura Reuters, podle které se očekává, že útoky potrvají řadu dní. Prezident Donald Trump nařídil zásah v sobotu v reakci na útoky šíitských povstalců na lodní dopravu v regionu. Současně vyzval Írán, který je spojencem Húsíů, aby s jejich podporou okamžitě skončil. Teherán podle agentury AFP americké údery odsoudil jako porušení mezinárodního práva.

Velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámí citovaný AFP prohlásil, že Húsíové činí svá strategická a operační rozhodnutí nezávisle, a zároveň kritizoval Trumpa. „Írán nepovede válku, ale pokud bude někdo vyhrožovat, odpoví náležitě, rozhodně a přesvědčivě,“ řekl Salámí. Podle Reuters varoval, že Írán zareaguje, pokud jeho nepřátelé své hrozby převedou do praxe. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí podle Reuters uvedl, že americká vláda nemá žádnou pravomoc „diktovat“, jakou má mít Teherán zahraniční politiku. Íránské ministerstvo zahraničí podle AFP americké údery odsoudilo jako „hrubé porušení principů Charty OSN“.

Politická kancelář Húsíů americké údery označila za válečný zločin. „Naše jemenské ozbrojené síly jsou plně připraveny reagovat na (další) eskalaci,“ uvedl úřad podle Reuters. Povstalci mimo jiné ovládají hlavní město Saná.

Podle Trumpa americká armáda v sobotu letecky zaútočila na jejich základny, velitele a protiraketovou obranu. Jistý americký představitel řekl Reuters, že akce mohou trvat i několik týdnů. Agentura poznamenala, že to je prozatím největší americká vojenská kampaň od ledna, kdy se Trump ujal prezidentského úřadu. Regionální velitelství americké armády CENTCOM označilo údery za začátek rozsáhlé operace napříč Jemenem. Útoky z části podnikly stíhací letouny z letadlové lodi Harry S. Truman, která je v Rudém moři, píše Reuters.

Obyvatelé Saná, na které se Reuters odvolal, uvedli, že údery zasáhly budovu v opevněném komplexu Húsíů. Útoky mimo jiné cílily také na vojenská místa Húsíů ve městě Táiz na jihozápadě země, dodal Reuters s odvoláním na svědky. Ministerstvo zdravotnictví ovládané Húsíi v aktualizované zprávě informovalo, že při amerických úderech zahynulo nejméně 31 lidí a dalších 101 jich bylo zraněno, včetně žen a dětí.

Povstalci, kteří kontrolují část Jemenu, v listopadu 2023 zahájili útoky na komerční plavidla v oblasti. Husíové své akce označili za reakci na podporu, kterou některé země poskytly izraelské vládě, jež v Pásmu Gazy podnikla odvetnou ofenzívu proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Húsíové v úterý uvedli, že obnoví útoky na izraelské lodě proplouvající moři v regionu, čímž ukončí období relativního klidu, které nastalo v lednu s příměřím v Gaze, napsal Reuters.

Počínání Húsíů v Rudém moři vyvolalo vojenskou reakci řady zemí. Loni v lednu přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci číslo 2722, která útoky Húsíů odsoudila a potvrdila svobodu plavby; pod vedením USA byla zároveň zahájena operace Prosperity Guardian na ochranu lodní dopravy v Rudém moři. Spojené státy už v loňském roce za prezidenta Joea Bidena podnikly několik vzdušných úderů na jemenské povstalce. Trump ovšem v sobotu kritizoval svého předchůdce a jeho postup označil za příliš slabý. Současný šéf Bílého domu podle nejmenovaných amerických představitelů schválil agresivnější přístup, píše Reuters.

Reklama

Doporučujeme

Rusko se chystá poslat na Kubu ropu a pohonné hmoty

Rusko se v blízké budoucnosti chystá poslat na Kubu ropu a pohonné hmoty. S odvoláním na ruské velvyslanectví na Kubě o tom píše web ruského listu Izvestija. Rusko podle něj naposledy dodalo Kubě ropu loni v únoru, kdy poslalo náklad 100.000 tun. Kuba nyní zažívá palivovou krizi, protože jí Spojené státy blokují dodávky ropy.

Dcera Kim Čong-una bude brzy jmenována jeho následnicí, míní korejská rozvědka

Dospívající dcera severokorejského vůdce Kim Čong-una bude brzy jmenována jeho následnicí a čtvrtou generací pokračující severokorejské vládnoucí dynastie. Předpokládá to jihokorejská rozvědka, která tuto informaci dnes sdělila jihokorejským poslancům, píše agentura AP.

Šéf Binance popsal krypto pád z 10. října

Kryptotrh si 10. října prošel jedním z nejtvrdších dnů posledních let. Vlna nucených likvidací zasáhla burzy napříč trhem a ve výsledku šlo zhruba o 19 miliard dolarů. Richard Teng z Binance teď tvrdí, že šlo hlavně o kombinaci makrošoků a technických výpadků, ne o problém jediné platformy.

Trump prosazuje uhlí i navzdory kritice

Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany uzavírat dlouhodobé smlouvy na nákup elektřiny z uhelných elektráren. Jde o další krok, kterým se Bílý dům snaží posílit poptávku po uhlí v době, kdy je v USA čím dál méně konkurenceschopné a naráží i na klimatické dopady.

Trump dává přednost jednání, použití síly vůči Íránu ale nevylučuje

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve středu setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na schůzce se projednávalo obnovení diplomacie s Teheránem a íránský jaderný program. Trump trval na pokračování rozhovorů, odmítl však vyloučit vojenský zásah.

Helma padlých sportovců stála Ukrajince závod

Ukrajinský skeletonista Vladyslav Heraskevych přišel na zimních olympijských hrách v Itálii o čtvrteční závod poté, co odmítl nastoupit bez helmy s fotografiemi ukrajinských sportovců, kteří zemřeli během války s Ruskem.

Další jednání o ukončení války je naplánováno na příští týden

Další kolo jednání o možném ukončení rusko-ukrajinské války, které zprostředkovávají Spojené státy, je plánováno na úterý nebo středu. Agentuře Bloomberg to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na programu je podle něj americký návrh na zřízení svobodné ekonomické zóny, coby nárazníkového území na Donbase. Podle ukrajinské hlavy státu ale tuto možnost obě válčící strany vnímají skepticky.

Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala zrušení cel vůči Kanadě, na řadě je Senát

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na dnešek těsnou většinou odsouhlasila rezoluci, která chce zrušit dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě. Napsala to agentura AP, podle níž jde o vzácný, i když převážně symbolický projev nesouhlasu s agendou Bílého domu. Usnesení nyní zamíří do Senátu a po případném schválení k Trumpovi, který jej s největší pravděpodobností vetuje. Trump už v reakci republikánským zákonodárcům v obou komorách pohrozil neurčitými následky, pokud se pro návrh vysloví.

J. D. Vance vyzval americké olympioniky, aby se na hrách drželi dál od politiky

Americký viceprezident J. D. Vance během zimních olympijských her v Itálii vzkázal sportovcům z Team USA, že na olympiádě nemají útočit na vlastní vládu. Podle něj mají reprezentovat celou zemi a soustředit se na výkon, ne na politické vzkazy.

Republikáni se k Trumpovi otáčejí zády, ve Sněmovně hlasovali proti clům

V americké Sněmovně reprezentantů došlo k nečekanému zvratu. Šest republikánů se připojilo v hlasování proti clům uvalených na Kanadu k demokratům. Odráží to zděšení některých zákonodárců z Trumpovy vlastní strany nad jeho celní politikou. Hlasování pravděpodobně nebude mít žádný dopad. I kdyby podobně skončilo i v Senátu, prezident má právo ho vetovat.

Podezřelou z masové střelby na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka

Podezřelou z masové střelby v obci Tumbler Ridge na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka, uvedla dnes na tiskové konferenci policie. Podle ní dívka zastřelila osm lidí, včetně své matky, nevlastního bratra, učitelky, pěti studentů střední školy a pak i sebe. Původně policie mluvila o celkem deseti mrtvých. Jaký byl motiv činu, zatím není zřejmé.

Ukrajina uspořádá volby, až budou bezpečnostní záruky a příměří, řekl Zelenskyj

Ukrajina uspořádá volby, až budou odpovídající bezpečnostní záruky a zavládne příměří v bojích s Ruskem, řekl dnes podle světových a ukrajinských agentur prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům. Reagoval na článek deníku Financial Times, který s odvoláním na ukrajinské a evropské představitele napsal, že se hlava státu chystá 24. února oznámit plán vypsání prezidentských voleb a referenda o mírové dohodě. Podle listu to Zelenskyj měl udělat po tlaku americké administrativy.

Ve věku 48 let zemřel herec James Van Der Beek, hvězda seriálu Dawsonův svět

Herec James Van Der Beek, kterého si diváci po celém světě pamatují jako Dawsona Leeryho ze seriálu Dawsonův svět, zemřel ve věku 48 let. V posledních letech bojoval s rakovinou tlustého střeva, o níž otevřeně promluvil. Jeho rodina nyní žádá o soukromí.

Stárnoucí stínové tankery hrozí obří ekologickou katastrofou

Stárnoucí ropné tankery, které převážejí surovinu mimo oficiální dohled, představují podle analytiků vážnou hrozbu pro moře i pobřeží. Lodě často plují bez pojištění, s utajenými vlastníky a vypnutými sledovacími systémy.

Polsko se nepřipojí k Trumpově Radě míru, řekl premiér Tusk

Polsko se za nynějších okolností nepřipojí k Radě míru vytvářené americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale bude dále analyzovat možnosti, uvedl dnes podle médií polský premiér Donald Tusk. Polsko podle něj obdrželo pozvánku na setkání zahajující práci Rady míru, které se uskuteční 19. února v USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama