Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Při střetech ve věznici v Ekvádoru zemřelo nejméně 13 lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Při střetech v ekvádorské věznici Bellavista zemřelo nejméně 13 lidí a další dva se zranili. S odkazem na ekvádorskou správu věznic SNAI to dnes napsala agentura AFP. Podle ní úřady mají znovu kontrolu nad zařízením. Střety začala vyšetřovat prokuratura. V květnu věznice, která se nachází 80 kilometrů od hlavního města Quito, zažila vlnu násilí, při které zahynulo nejméně 44 lidí.

  Podle informace správy věznic při střetech zemřelo nejméně 13 vězňů a další dva lidé se zranili. SNAI také oznámila, že má věznici díky pomoci policie a armády znovu pod kontrolou.

  Střety začala vyšetřovat prokuratura a podle vyšetřovatelů není vyloučené, že se během inspekce věznice naleznou další mrtvá těla. Ministr vnitra Patricio Carrillo odsoudil „velmi primitivní akt barbarství“. Podle něj většina mrtvých pocházela z Venezuely.

  Ve stejné věznici v květnu během střetů zahynulo nejméně 44 lidí. Násilí není v ekvádorských vězeních výjimkou a podle úřadů za něj mohou drogové gangy, které mezi sebou bojují o nadvládu nad přeplněnými věznicemi.

  V Ekvádoru, která má asi 18 milionů obyvatel, je ve věznicích 35.000 lidí. Je to o 15 procent více, než je kapacita těchto zařízení. V desetimilionovém Česku je necelých 19.000 vězňů. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv kritizují špatný stav, ve kterým se nachází zařízení i nevalný zájem úřadů o nápravu. V ekvádorských věznicích loni zahynulo při střetech 316 lidí.

  Ekvádor sousedí s Kolumbií a Peru, což jsou dva hlavní světoví producenti kokainu. Země, která ještě donedávna neměla výraznější problémy s organizovaným zločinem, v posledních měsících čelí rostoucímu násilí ze strany drogových kartelů. Ve srovnáním s rokem 2020 se v Ekvádoru počet násilných úmrtí v loňském roce prakticky zdvojnásobil na 14 na 100.000 obyvatel.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS