Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Při požáru kontejnerového překladiště v Bangladéši zemřelo nejméně 40 lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Při obrovském požáru kontejnerového překladiště v Bangladéši zemřelo nejméně 40 lidí a více než 450 lidí bylo zraněno. Informovaly o tom dnes agentura Reuters a list Dhaka Tribune s odvoláním na místní úřady a Červený půlměsíc. Na místě ještě dnes v poledne místního času stále zasahovali hasiči a ozývaly se exploze.

  Terminál se nachází v Sitakundě, asi 40 kilometrů od druhého největšího bangladéšského města Čitágáon, které je zároveň největším přístavem v zemi. V areálu je podle místního tisku na 5000 kontejnerů. Podle agentury AP požár vypukl dnes brzy ráno SELČ (v sobotu večer místního času) a v areálu byly slyšet exploze, které pravděpodobně způsobily chemikálie uskladněné v kontejnerech. Výbuchy podle AFP otřásly budovami vzdálenými několik kilometrů.

  Hasiči se ještě dnes v poledne místního času pokoušeli požár zlikvidovat, přičemž kontejnery s chemickými látkami stále vybuchovaly, uvedli podle Reuters zástupci hasičů. Exploze otřásla blízkým okolím a v okolních budovách podle místních obyvatel rozbila okenní tabule.

  Podle zdrojů z nemocnic jsou desítky lidí v kritickém stavu s rozsáhlými popáleninami. Zranilo se také nejméně 40 hasičů a deset policistů, řekl podle AFP šéf regionální policie. Počet mrtvých může vzhledem ke kritickému stavu některých zraněných ještě růst, uvedl podle Reuters čitágáonský chirurg Muhammad Elias Husajn.

  V kontejnerovém terminálu bylo vedle chemikálií uskladněno hlavně oblečení určené k vývozu do západních zemí. Příčina neštěstí není jasná. Hasiči však mají podezření, že nejdřív explodoval kontejner s peroxidem vodíku a oheň se rychle rozšířil na jiné nádrže. Ty stále explodují – některé obsahují peroxid, jiné síru, uvedl zástupce hasičů Newton Das. „Opravdu se to zhoršuje, protože jedovatý kouř zamořil oblast,“ řekl Das.

  Podle agentury DPA, která se také odvolává na jednoho z mluvčích hasičů, propukl požár v sobotu pozdě večer v kontejnerovém areálu nizozemsko-bangladéšské firmy BM Inland Container Depot.

  Bangladéš se v uplynulém desetiletí stal druhým největším exportérem oděvů na světě, ale infrastruktura a průmyslová bezpečnost jsou stále v zárodku, upozornila letos Mezinárodní organizace práce.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS