2.1 C
Czech
Pondělí 22. prosince 2025
ZprávyPrezidentské volby v Ugandě: Vůdce opozice Wine požádal soud o anulaci výsledků

Prezidentské volby v Ugandě: Vůdce opozice Wine požádal soud o anulaci výsledků

Ugandský opoziční leader Bobi Wine podal v pondělí žalobu k nejvyššímu soudu, v níž žádá zrušení výsledků prezidentských voleb, které přinesly vítězství úřadujícímu Yoweri Musevenimu, uvedl právník jeho strany. Informovaly o tom agentura Reuters a zpravodajský web Deutsche Welle.

Museveni, který vede východoafrickou zemi od roku 1986, byl prohlášen za vítěze lednových voleb se ziskem 59 procent odevzdaných hlasů. Opoziční Wine obdržel 35 procent hlasů.

„Chceme, aby bylo hlasování zrušeno a opakováno,“ řekl George Musisi, právník Wineovy Strany národní jednoty (NUP).

„Všechny volby, kterých se (Museveni) účastnil, byly násilné volby. Je společným jmenovatelem volebního násilí v této zemi. Nechceme, aby se znovu zúčastnil,“ konstatoval podle deníku The Guardian Medard Ssegona, hlavní právník jednající jménem Winea a jeho strany.

Osmatřicetiletý Wine, popová hvězda a zákonodárce, výsledky voleb odmítl. Podle svých slov věří, že mu vítězství bylo ukradeno. Musisi uvedl, že Wine žádá soud, aby zvrátil výsledky z několika důvodů, včetně rozšířeného užití násilí.

„Došlo k přidávání volebních lístků, k zastrašování členů a příznivců NUP, někteří byli zatčeni v předvečer voleb, některé hlasovací lístky byly označeny předem,“ uvedl.

„Jediným problémem jsou soudci,“ doplnil ugandský právník a analytik Ladislaus Rwakafuuzi. Podle něj se justice primárně zaměřuje na zachování stability. „Vědí, že pokud zruší výsledek voleb, může to vést k převratu nebo nestabilitě. Toho se obávají,“ řekl Rwakafuuzi.

Po vyhlášení volebních výsledků Museveni prohlásil, že volby se nejspíše ukáží jako ty nejférovější od zisku nezávislosti na Británii v roce 1962.

Robert Kyagulanyi, který vystupuje pod uměleckým jménem Bobi Wine, využil svou energii a ugandskou lásku k hudbě k tomu, aby si u mladých lidí získal svou popularitu. Pro Museveniho tak ve volbách představoval významného vyzývatele.

„Kyagulanyi se to svým příznivcům snaží usnadnit, ale sám ve skutečností ví, že prohrál,“ řekl podle Reuters mluvčí vládnoucí strany Národní hnutí odporu (NRM) Rogers Mulindwa.

Ugandská opozice dlouhodobě čelí útlaku

Během předvolební kampaně musel Wine z bezpečnostních důvodů nosit neprůstřelnou vestu a balistickou přilbu. Zásahy bezpečnostních sil proti jeho příznivcům si vyžádaly desítky obětí.

Samotnému Wineovi bylo při různých příležitostech znemožněno, aby se v rámci kampaně objevil v rozhlasových diskusních pořadech. Úřady mu rovněž zabránily v návštěvě určitých částí země, několikrát byl dokonce zatčen.

Po volbách bezpečností síly Winea zadržovaly v domácím vězení, které ukončil až soudní příkaz.

Žaloby týkající se výsledků čtyř předchozích voleb, které vyhrál Museveni, nejvyšší soud zamítl. V rozhodnutích většina soudců uznala, že volby byly poznamenány nesrovnalostmi. Konstatovali však, že tyto nesrovnalosti nemohly podstatným způsobem ovlivnit konečný výsledek voleb.

Reklama

Doporučujeme

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, bude jím guvernér Louisiany

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Trump to v neděli večer uvedl na své síti Truth Social. Landry na sociálních sítích uvedl, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je poloautonomním územím Dánska, získat. Dánsko v reakci upozornilo, že celý svět by měl respektovat celistvost tohoto království.

Při výbuchu nálože v Moskvě zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě dnes v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem generálního štábu oddělení operačního výcviku ruských ozbrojených sil.

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruská plavidla a poškodily přístav

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek poškodil dvě plavidla a dvě kotviště v přístavu v ruském Krasnodarském kraji. Uvedl to tamní krizový štáb, podle kterého v přístavu vypuklo několik požárů, které se snaží zlikvidovat hasiči. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že protivzdušná obrana v noci zachytila a zničila 41 ukrajinských bezpilotních strojů. Ukrajinské letectvo dosud bilanci nočních ruských útoků nezveřejnilo, informovalo ale o dronech mimo jiné v Oděské, Žytomyrské, Kyjevské či Doněcké oblasti.

KOMENTÁŘ: Santa Claus rally na obzoru. Proč trhy o Vánocích často rostou?

V rytmu vánočního rozjímání by možná člověk na akciových trzích s koncem roku očekával klid a pohodu. Jenže tomu bývá přesně naopak. Historicky trhy mezi svátky rostou, pro což se vžil termín Santa Claus rally. Co za tímto fenoménem stojí?

Sean Ono Lennon se stará o odkaz Johna Lennona a Yoko Ono

Sean Ono Lennon, syn Johna Lennona a Yoko Ono, dnes vedle vlastní hudby pečuje i o rodinný odkaz. S tím, jak jeho matka kvůli věku zpomalila a stáhla se do ústraní, cítí tlak, aby mladší generace nezapomněla na The Beatles ani jeho rodiče.

Spojené státy u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru

Spojené státy dnes v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru, píší agentury Bloomberg a Reuters. V sobotu se americké ozbrojené síly jednoho tankeru zmocnily, což venezuelská vláda odsoudila jako únos a pirátství.

Francouzský prezident Macron oznámil zahájení výstavby nové letadlové lodi

Francie se rozhodla zahájit výstavbu nové letadlové lodi. Na setkání s francouzskými vojáky na základně ve Spojených arabských emirátech (SAE) to dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Nové plavidlo nahradí stávající letadlovou loď Charles de Gaulle. Macron představil některé podrobnosti o plánu na novou letadlovou loď už před pěti lety. Mimo jiné tehdy uvedl, že nové plavidlo bude mít stejně jako loď Charles de Gaulle jaderný pohon.

Rychlík v Indii zabil sedm slonů, když přecházeli přes koleje

Vysokorychlostní osobní vlak v Indii narazil do rozsáhlého stáda slonů přecházejících přes koleje. Následkem srážky zahynulo sedm dospělých slonů a jedno slůně bylo zraněno. Neštěstí se odehrálo ve státě Ásám na severovýchodě země, který je známý vysokou koncentrací volně žijících slonů.

Rusové vyvezli do Ruska 50 Ukrajinců ze vsi v Sumské oblasti, tvrdí Ukrajinci

Ruští vojáci vstoupili do příhraniční vesnice v ukrajinské Sumské oblasti a na území Ruska odtamtud odvezli asi 50 civilistů. Podle serveru Suspilne to uvedla starostka obce Hrabovske Larysa Kremeznová. Rusko se k těmto obviněním bezprostředně nevyjádřilo, jednotlivá tvrzení znepřátelených stran ve válečných podmínkách nelze bezprostředně a nezávisle ověřit. Hrabovske leží těsně u hranice s ruskou Belgorodskou oblastí.

Putin je připraven jednat s Macronem o válce na Ukrajině, uvedl mluvčí Kremlu

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven jednat s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem, pokud k tomu bude oboustranná vůle. Podle textu, který dnes zveřejnila ruská agentura RIA Novosti, to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Elysejský palác toto oznámení přivítal, informuje agentura AFP.

Austrálie uctila památku 15 obětí střelby na pláži Bondi Beach z minulé neděle

Australané drželi den smutku a rozjímání, aby uctili památku 15 obětí střelby proti židovské komunitě, která se stala před týdnem na pláži Bondi Beach v Sydney. Po celé zemi se dnes držela minuta ticha, kdy se kvůli pietě zastavilo i televizní a rozhlasové vysílání. Země se zároveň chystá prověřit pravomoci policie, uvedla agentura Reuters.

FBI podle nových spisů ignorovala varování před Epsteinem už v roce 1996

Nově zveřejněné dokumenty k případu Jeffrey Epstein znovu otevírají otázku, proč úřady nezakročily dřív. Mezi materiály se objevila zpráva z roku 1996, v níž Maria Farmer popsala Epsteinův zájem o fotografie nezletilých dívek a tvrdila, že jí zmizely intimní snímky jejích sester. Z dostupných informací nevyplývá, že by FBI tehdy rozjela vyšetřování.

Kreml: Změny, které v návrzích USA k Ukrajině učinili Evropané, mír nepřiblížily

Změny, které v amerických návrzích ohledně ukončení války na Ukrajině učinili Evropané a Kyjev, šanci na mír nezlepšily. Řekl to zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov, informuje dnes agentura Interfax. Přímá třístranná jednání mezi Rusy, Ukrajinci a Američany se podle Ušakova zatím neuskuteční.

Noční útok v taverně u Johannesburgu má nejméně devět obětí

V jihoafrickém městečku Bekkersdal, západně od Johannesburgu, v noci někdo spustil palbu na hosty v licencované taverně. Na místě zemřelo nejméně devět lidí a další utrpěli zranění. Policie po útočnících pátrá a zatím neví, co je k útoku vedlo.

Turecko našlo na svém území další dron, tentokrát neznámého původu

V Turecku byl dnes asi tři hodiny cesty od Istanbulu nalezen dron neznámého původu, informuje agentura AFP. Jde o druhý ohlášený dron za posledních 24 hodin. V pátek turecké úřady oznámily, že na severozápadě země byl objeven havarovaný bezpilotní letoun pravděpodobně ruské výroby.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama