ZprávyPrezidentka i Evropská komise obviňují Rusko z vměšování do moldavských voleb

Prezidentka i Evropská komise obviňují Rusko z vměšování do moldavských voleb

Moldavská proevropská prezidentka Maia Sandu získala druhé funkční období po napínavém druhém kole voleb, které bylo považováno za volbu mezi Evropou a Ruskem. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Moldavská ústřední volební komise potvrdila vítězství Sandu v pondělí ráno. Sandu podle předběžných výsledků získala 55 procent hlasů. V neděli v pozdním nočním projevu slíbila, že bude prezidentkou pro všechny Moldavany. Požádala občany, aby přehlédli svou zášť a nespokojenost a spojili se při ochraně země, která se podle ní stala terčem masových zásahů do voleb.

Socialistická strana, která podporovala jejího rivala v soutěži Alexandra Stoianogla, uvedla, že její prezidentství nepovažuje za legitimní. Podle Reuters ji označila za „prezidentku diaspory“ a sama tvrdí, že došlo k rozsáhlému falšování.

Její rival Alexandr Stoianoglo, kterého podporovala proruská Strana socialistů, vyzval k užšímu vztahu s Moskvou. Moldavsko, 51 let sovětská republika, sdílí hranice s Ukrajinou a Rumunskem. Je jednou z nejchudších zemí Evropy. Má 2,5 milionu obyvatel a 1,2 milionu expatů.

Vměšování Ruska

Během dne prezidentky poradce pro národní bezpečnost řekl, že Rusko „masivně zasahovalo“ do moldavského volebního procesu, což mělo „vysoký potenciál zkreslit výsledek“.

Rusko podle BBC popřelo, že by se vměšovalo do hlasování, které přišlo týden po dalších klíčových volbách v Gruzii. Zde prezident prohlásil, že šlo o „ruskou speciální operaci“.

Stoianoglo, kterého Sandu odvolala z funkce generálního prokurátora, popírá, že by byl prokremelský.

Evropská komise a nejvyšší diplomat EU Josep Borrell ve společném prohlášení, v němž gratulují Sandu k jejímu znovuzvolení, uvedli, že došlo k „bezprecedentnímu vměšování Ruska“.

Lekce demokracie

Když se volební místnosti uzavřely, Sandu (52) i její soupeř poděkovali voličům, přičemž Stoianoglo mluvil rusky i rumunsky. Ačkoli je rumunština hlavním jazykem Moldavska, ruština je široce používána kvůli sovětské minulosti země.

Účast 54 procent byla vysoká, zejména ve volebních místnostech v zahraničí. Stoianoglo se v noci ujal první vedení a byl úspěšnějším kandidátem v samotném Moldavsku s více než 51 procenty hlasů. Sandu zvítězila v hlavním městě Kišiněvě a mezi voliči expaty zcela dominovala.

Když v neděli pozdě v noci předstihla svého vyzyvatele, v jejím velitelství kampaně se ozývalo jásání a skandování „vítězství“. Chraplavým hlasem chválila své krajany za to, že zachránili Moldavsko a dali „lekci demokracie, hodnou zápisu do historických knih“.

Potom přešla do ruštiny a řekla: „Slyšela jsem váš hlas – jak těch, kteří mě podporovali, tak těch, kteří hlasovali pro pana Stoianogla. Při naší volbě pro důstojnou budoucnost nikdo neprohrál… musíme být jednotní.“

Rány pro ekonomiku

Moldavská ekonomika od nástupu Sandu k moci v roce 2020 zaznamenala řadu neúspěchů. Nejprve v důsledku pandemie covid-19 a poté ruské invaze na sousední Ukrajinu v roce 2022, která vyvolala obrovský příliv uprchlíků.

Rusko také prudce omezilo dodávky levného plynu do Moldavska, čímž zvýšilo ceny energií a podpořilo vysokou inflaci. Ta v roce 2022 dosáhla 32 procent. Inflace nyní klesla pod 5 procent a očekává se, že ekonomika letos poroste o 2,2 procenta po pouhých 0,7 procent v roce 2023.

Doporučujeme

Ester Geislerová odkrývá rodinný příběh svého otce

Ester Geislerová natočila intimní dokument o svém zesnulém otci Petru Geislerovi. Ve filmu otevírá rodinné archivy a společně se sestrou Aňou skládá portrét talentovaného muže, který měl v sobě vřelost i temnější stránku.

Ohnivý mrak nad Francií může usnadnit šíření lesních požárů

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie dál ohrožují okolí města Bordeaux. Úřady kvůli rychle se šířícím plamenům evakuovaly desetitisíce lidí a nevylučují ani další rozšiřování bezpečnostních opatření. Hasiči zároveň čelí neobvyklému jevu, který podle nich situaci výrazně komplikuje. Nad požáry se totiž vytvořily takzvané pyrokumulonimby, tedy oblaka vznikající přímo působením intenzivního ohně.

Ruské údery na obec v Charkovské oblasti zabily tři lidi

Nejméně tři lidé zemřeli při nočních ruských útocích na obec Balaklija v ukrajinské Charkovské oblasti, uvedl dnes šéf městské vojenské správy Vitalij Karabanov. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že Rusko v noci útočilo na Ukrajinu čtyřmi střelami a 101 bezpilotními letouny, přičemž obrana zneškodnila 66 dronů. Informuje také o zásazích 18 blíže neupřesněných míst 29 ruskými drony a jednou střelou.

Počet obětí rychle se šířící eboly v Kongu přesáhl 1800

Počet obětí rychle se šířící eboly v Kongu přesáhl 1800, zatímco počet potvrzených případů vzrostl na téměř 4000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na konžské úřady.

Na Tchaj-wanu objevili jedny z nejvyšších stromů Asie

V odlehlých horách Tchaj-wanu se ukrývají pralesy, které patří k nejcennějším lesním ekosystémům na světě. Vědcům se po letech náročného pátrání podařilo objevit jedli tchajwanskou vysokou 84,1 metru, která je dnes považována za nejvyšší známý strom ve východní Asii. Výzkum zároveň odhalil rozsáhlé porosty obřích stromů s mimořádnou schopností ukládat uhlík.

Krvavá lázeň ve Visa: O práci přijdou tisíce zaměstnanců

Společnost Visa oznámila rozsáhlé propouštění, které zasáhne přibližně 2 600 zaměstnanců po celém světě. Součástí opatření je také zrušení 320 pracovních míst v kalifornském Foster City, kde firma provozuje významné technologické centrum. Vyplývá to z dokumentů předložených úřadům státu Kalifornie.

Tchaj-wan zahájil každoroční vojenské cvičení proti hrozbám Číny

Tchaj-wan v noci na dnešek zahájil každoroční vojenské cvičení, jehož cílem je simulovat reakci na možnou čínskou invazi na ostrov, který Peking pokládá za součást svého území. Desetidenní manévry se budou konat na různých místech po celém ostrově, informovala agentura AP.

Japonská Hirošima si připomněla 81. výročí svržení atomové bomby

Hirošima si dnes připomněla 81. výročí svržení atomové bomby na toto západojaponské město. Spojené státy se tím tehdy snažily přimět Japonsko ke kapitulaci na konci druhé světové války. Starosta města Kazumi Macui při této příležitosti kritizoval světové velmoci za vedení válek a vyzval je, aby přestaly ospravedlňovat držení jaderných zbraní jako odstrašující prostředek, napsala agentura AP.

Írán: USA jsou ochotny vrátit se ke svým závazkům. Přímá jednání ale Teherán popírá

Íránský náměstek ministra zahraničí Kazem Gharibabadi prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny vrátit se ke svým závazkům. Popřel však tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že mezi Washingtonem a Teheránem probíhají přímá jednání. Došlo ke konfrontaci mezi Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem.

Rusko hlásí zneškodnění 605 ukrajinských dronů během noci

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 605 ukrajinských dronů nad téměř dvěma desítkami ruských regionů, anektovaným poloostrovem Krymem a vodami Azovského i Černého moře. Podle státní tiskové agentury TASS to ráno uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. O případných škodách se nezmiňuje.

Černé vdovy: Ženy v Rusku lákají rekruty do sňatků. Když padnou, dostanou odškodnění

Kreml po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 aktivně povzbuzoval nové rekruty k sňatkům. Ruský prezident Vladimir Putin se tak snažil prosazovat tradiční hodnoty uprostřed hrozící demografické krize. Dnes toho zneužívají takzvané „černé vdovy“ – ženy, které si narychlo vezmou rekruta, a když padne v boji, usilují o odškodnění.

V Libanonu zahynuli dva izraelští vojáci, čtyři byli vážně zraněni

Na jihu Libanonu zemřeli dva izraelští vojáci, čtyři byli vážně zraněni, informovala dnes podle tiskových agentur izraelská armáda. Izrael obvinil militantní hnutí Hizballáh z porušení příměří a udeřil na jižní Libanon; tento vývoj ohrožuje probíhající mírové rozhovory, napsal web The Times of Israel (ToI).

Na německém letišti byl nalezen dron s výbušninami

Na letišti Lipsko Halle našli zaměstnanci nedaleko vzletové dráhy dron s výbušninou. Německé úřady označily incident za nový typ bezpečnostní hrozby a zahájily protiteroristické vyšetřování. Během události navíc nákladní letadlo narazilo do dosud neznámého objektu.

Německý soud potrestal mladé extremisty za útoky na uprchlická zařízení

Soud v Hamburku poslal do vězení mladé členy krajně pravicové skupiny Letzte Verteidigungswelle. Podíleli se na útocích proti uprchlickým zařízením a levicovým institucím. Tresty dosahují až pěti let.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama