Dnešní konflikty, jako je válka na Ukrajině či na Blízkém východě, ukazují, že ani síla zkušeností z druhé světové války nedokázala lidstvo od konfliktů nadlouho odradit. V Hirošimě to dnes českým novinářům řekl prezident Petr Pavel. Následně ve vyjádření i pro zahraniční média dodal, že Hirošima je jasným důkazem šílenství jaderné války. Kdokoli, kdo je nyní blízko k tomu, aby volal po použití jaderných zbraní, by měl místo navštívit a připomenout si lekce z minulosti, uvedl prezident.
Je nesmírně důležité si připomínat hrůzy všech válek včetně těch současných, které se mnohdy prostřednictvím obrazovek zdají abstraktní, a lidé si je zvykli tak trochu ignorovat, uvedl také prezident.
Pražský hrad dnes uzavřel za účasti prezidenta Petra Pavla memorandum o spolupráci s japonským hradem Himedži. Českou republiku a Japonsko spojuje hluboký respekt ke kulturnímu dědictví a k hodnotám, které přesahují hranice států a kontinentů, uvedl prezident při příležitosti… pic.twitter.com/cG0EIhq4i4
— Epoch Times ČR (@EpochTimesCZ) July 23, 2025
Pavel si v Hirošimě prohlédl Atomový dóm, který je dílem českého architekta Jana Letzela, a Hirošimské mírové muzeum. U památníku uctil oběti výbuchu jaderné bomby, od něhož v srpnu uplyne 80 let. „Musím říct, že to na mě tady působí opravdu velice tísnivým dojmem,“ řekl prezident novinářům. „Na druhou stranu je to ale taky výrazem určité nezdolnosti a naděje japonského národa, protože to, co všechno tady vybudovali kolem, jak se s tou záležitostí vypořádali, je obdivuhodnou silou lidského ducha,“ dodal. Hirošima podle něj může sloužit i jako inspirace. „Pokud budeme schopni se z historie poučit, což bohužel ne vždycky se lidstvu daří,“ řekl.
Japonsko bylo za druhé světové války spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. V důsledku amerického jaderného útoku na Hirošimu z 6. srpna 1945 zahynulo okamžitě na 80.000 lidí a desítky tisíc dalších zemřely v následujících měsících. Stejný osud potkal 9. srpna 1945 město Nagasaki. O několik dnů později Japonsko kapitulovalo, čímž skončila druhá světová válka.
Konflikty Pavel vnímá z pozice celoživotního vojáka. „Protože jsem měl možnost se řady konfliktů přímo zúčastnit a viděl jsem, jakou hrůzu přináší, především civilistům, ale samozřejmě i vojákům, jaké škody páchá a jak dlouho trvá, než se je potom podaří napravit,“ uvedl. Připomínat si události, jako je druhá světová válka, je podle něj nesmírně důležité. „Ne proto, abychom lidi strašili, ale abychom si uvědomili, že to, jestli se taková hrůza bude nebo nebude opakovat u nás, je jenom v našich rukou,“ doplnil.
Pavel má dnes v programu ještě návštěvu ostrova Mijadžima se svatyní Icukušima. Na tomto místě, zařazeném na seznam světového dědictví UNESCO, se podle prezidenta pojí historie, architektura a příroda v kombinaci, která se nikde jinde na světě nedá vidět.