EkonomikaPřesuňte výrobu do USA, nebo pocítíte cla, dal Trump ultimátum podnikům

Přesuňte výrobu do USA, nebo pocítíte cla, dal Trump ultimátum podnikům

Nový americký prezident Donald Trump v projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu slíbil podnikům nižší daně, pokud přesunou výrobu do Spojených států. A pohrozil zavedením cel, pokud tak neučiní, píše agentura AP. Také řekl, že válku na Ukrajině by mohl okamžitě ukončit pokles ceny ropy. Informuje o tom i stanice France 24.

„Přijďte vyrábět svůj produkt do Ameriky a my vám dáme jedny z nejnižších daní ze všech národů na světě. Ale pokud nebudete vyrábět svůj produkt v Americe, což je vaše právo, pak velmi jednoduše budete muset zaplatit clo,“ vzkázal Trump podle AP před politickými a podnikatelskými lídry. Jeho projev prostřednictvím živého přenosu z Bílého domu netrpělivě sledovali hlavně obchodní lídři, aby se dozvěděli něco o clech.

Experti očekávají, že pokud by Trump cla skutečně zavedl, mnoho evropských firem by přesunulo výrobu do USA, aby se vyhnulo rostoucím nákladům.

Trump používá tarify jako páku při vyjednávání, což potvrdili i lidé z jeho administrativy, pozorovatelé a naznačila to i jeho slova v druhé části rozhovoru s televizí Fox News, kde přiznal, že by nejraději clo na čínský dovoz neuvalil, ale USA tak mají nad Čínou „obrovskou moc“. Hovořil však o možné obchodní dohodě a „oteplení“ v poslední době chladných americko-čínských vztahů.

Za válku může drahá ropa

Americký prezident podle očekávání v projevu vychvaloval svou politiku proti ilegálnímu přistěhovalectví, deregulaci průmyslových odvětví a snížení daní.

Trump prohlásil, že nebýt vysokých cen ropy, válka na Ukrajině by dávno skončila. Oznámil, že požádá Saúdskou Arábii a ropný kartel OPEC o snížení cen ropy. „Pokud by cena klesla, rusko-ukrajinská válka by okamžitě skončila. Nyní je cena dost vysoká na to, aby tato válka pokračovala. Musíte snížit cenu ropy,“ tvrdil podle France 24. Jen pro připomenutí, Rusko je součástí skupiny OPEC+.

Co se války na Ukrajině týče, žádné nové podrobnosti Trump nezmínil, pouze zopakoval svůj záměr brzy se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Také chce usilovat o snížení počtu jaderných zbraní s tím, že Rusko a Čína by mohly podpořit snížení vlastních zbrojních kapacit.

Trumpův projev sledovala více než tisícovka vedoucích pracovníků, úředníků a dalších osobností z celého světa, včetně bývalého amerického zvláštního vyslance pro klima Johna Kerryho či polského prezidenta Andrzeje Dudy.

Doporučujeme

Stíhačka F-16 byla v noci vyslána proti objektu letícímu na východě Polska

Vojenský letoun F-16 byl v noci na dnešek vyslán k zásahu proti objektu letícímu na východě Polska, uvedla ráno polská armáda. V Lublinu a některých dalších obcích se na několik minut rozezněly sirény ohlašující letecký poplach, informovaly úřady. Na některých místech lidé hlásili, že slyší hukot letícího objektu. Asi 45 kilometrů jižně od Lublina poté vojáci objevili v poli asi deset metrů velký kráter, který následně zajistili a prověřují hasiči a policisté.

Žádné mobilní telefony. Americká armáda zvažuje jejich zákaz na Blízkém východě

Americká armáda zvažuje, že vojákům na Blízkém východě odebere mobilní telefony. Některým vojákům v Jordánsku již bylo sděleno, že své smartphony budou muset odevzdat. Opatření by se mohlo rozšířit po celém regionu.

Útočníka na Salmana Rushdieho uznal federální soud vinným z terorismu

Muž, který v roce 2022 zaútočil nožem na spisovatele Salmana Rushdieho, čelí dalšímu trestu. Federální soud v USA ho uznal vinným z teroristických činů a podpory libanonského hnutí Hizballáh. Už dříve přitom dostal 25 let vězení za pokus o vraždu.

Mancini se omluvil Italům za odchod do Saúdské Arábie

Roberto Mancini se po návratu k italské fotbalové reprezentaci vrátil i k rozhodnutí, které mu část fanoušků dodnes neodpustila. Přiznal, že odchod po triumfu na mistrovství Evropy byla chyba, a veřejně se za něj omluvil. Teď chce národní tým vrátit mezi světovou elitu.

V tureckých turistických oblastech hoří několik lesních požárů

Turecko dnes bojuje proti několika lesním požárům, které rozdmýchávají silné větry zejména v turistických oblastech na jihu země. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

USA mají přes 18.200 případů cyklosporózy, ohnisko je v Michiganu

Spojené státy zaznamenaly přes 18.200 případů cyklosporózy, z toho přes 10.000 případů se týká amerického státu Michigan. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že v tomto nejpostiženějším státě USA za dne přibylo 397 případů. Průjmové onemocnění způsobené parazitem Cyklospora cayetanensis je v řadě případů spojováno s řetězcem rychlého občerstvení Taco Bell, který v některých regionech USA kvůli těmto incidentům vyřadil ze své nabídky saláty.

Útoky v Iráku zabily šest členů íránských gard, Katáib Hizballáh hrozí odvetou

Při americko-saúdských útocích na členy proíránské milice Hašd Šaabí v Iráku bylo mezi celkem 20 mrtvými šest poradců íránských revolučních gard, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na irácké vojenské představitele. Agentura AFP dříve informovala o pěti zabitých poradcích. Reakce na americko-saúdské útoky je nevyhnutelná, varovala mezitím v Iráku působící proíránská milice Katáib Hizballáh.

První trailer odhaluje fantasy svět Children of Blood and Bone

Fantasy román Tomi Adeyemi míří na filmová plátna. První trailer láká na velkolepý svět inspirovaný západní Afrikou, boj za návrat magie i herecké obsazení, ve kterém nechybějí Viola Davis, Idris Elba nebo Regina King.

KOMENTÁŘ: Svět ji odepisoval kvůli AI. Teď je znovu nejhodnotnější firmou planety

Americká společnost Apple se znovu stala nejhodnotnější firmou světa, když na trůnu vystřídala čipového giganta Nvidii. Tržní kapitalizace Applu zároveň poprvé v historii na chvíli pokořila hranici pět bilionů dolarů. Před pár lety přitom mnozí jablíčkovou společnost odepisovali kvůli tomu, že si nechala ujet AI vlak.

Tygr sumaterský bojuje o přežití

Mezinárodní den tygrů připomíná, že budoucnost jednoho z nejvzácnějších poddruhů visí na vlásku. Tygr sumaterský dnes přežívá jen v několika oddělených populacích a čelí kombinaci hrozeb, které se navzájem posilují. Ochránci přírody proto upozorňují, že nestačí chránit jednotlivá zvířata. Rozhodující bude zachování jejich přirozeného prostředí i spolupráce s místními obyvateli.

Šok na trhu s ropou. Ceny letí vzhůru po nečekaném íránském útoku

Ceny ropy opět prudce rostou. Důvodem je „překvapivý“ íránský útok na americké cíle na Blízkém východě a americko-saúdské letecké údery na irácké milice podporované Teheránem. V Hormuzském průlivu navíc došlo k útokům na tři ropné tankery a podezřelým aktivitám došlo v Rudém moři. Americká blokáda íránských přístavů v Hormuzském průlivu zastavila 18 lodí.

ANALÝZA: Trump hledá cestu z války s Íránem. Stojí na stejném rozcestí jako v dubnu

Americký prezident Donald Trump, který se snaží najít cestu z vlastní války s Íránem, se již podruhé od jejího rozpoutání v únoru ocitl na rozcestí. Vydat se může třemi cestami, ani jedna však není snadná a ani zadarmo.

Dočasné příměří se hroutí. Írán útočí na USA a Saúdskou Arábii

Dočasný klid zbraní na Blízkém východě může být u konce. Írán zaútočil na americké síly rozmístěné na Blízkém východě. Všechny střely byly zneškodněny. USA to označily za „pokus o překvapivý útok Teheránu“. Informoval o tom i list The Guardian.

Trump jednal se Zelenským i Netanjahuem. Schůzky si pochvaloval

Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obě schůzky Trump na sociálních sítích hodnotil pozitivně.

Keiko Fujimori se ujala funkce první prezidentky Peru

Peru má poprvé ve své historii prezidentku. Konzervativní politička Keiko Fujimori složila prezidentskou přísahu po těsném vítězství v červnových volbách. Do čela země přichází v době, kdy Peru čelí dlouhodobé politické nestabilitě, rostoucí kriminalitě i zpomalující ekonomice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama