Více
  10.5 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Premiér Johnson si je jist legálností plánu deportovat uprchlíky do Rwandy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britský premiér Boris Johnson dnes řekl, že nepochybuje o legálnosti britského plánu deportovat uprchlíky do Rwandy. Na poslední chvíli tento záměr tento týden zablokoval Evropský soud pro lidská práva. Británie chtěla prvních několik uprchlíků převézt do africké země v úterý.

  Johnson dnes před novináři označil soudní blokaci za „podivný zádrhel na poslední chvíli“.

  „Všechny soudy v této zemi došly k závěru, že nevidí žádnou překážku, žádný zdejší soud nerozhodl, že jde o nelegální krok, což je velmi, velmi povzbuzující. Jsme si naprosto jisti legálností, zákonností toho, co děláme, a budeme v této politice pokračovat,“ prohlásil Johnson.

  Vicepremiér a ministr spravedlnosti Dominic Raab se domnívá, že evropský soud překročil své pravomoce, ministryně vnitra Priti Patelová zablokování deportací označila za skandální.

  Podle dnešní zprávy stanice BBC zřejmě někteří z těch, kdo do Británie dorazili na člunech nebo v nákladních autech, dostanou elektronické náramky umožňující monitorování jejich pohybu. Budou tak označeni ti, kteří zvolili podle britské vlády „nebezpečný nebo zbytečný“ způsob cesty do Británie.

  Půjde o roční pilotní program a jako první by náramky mohli dostat lidé, kteří se ubránili rozhodnutí o deportaci do Rwandy.

  Podle ministerstva vnitra už byl program zahájen v Anglii a Walesu. Úřad chce zjistit, zda náramky pomohou udržet pravidelný kontakt se žadateli o azyl a urychlit řízení. Lidem s náramky může být nařízen zákaz vycházení a ti, kdo to nedodrží, se mohou ocitnout v záchytných centrech nebo před soudem.

  Podle BBC není jasné, podle jakých kritérií se budou lidé do tohoto programu vybírat. Ministerstvo vnitra pouze oznámilo, že zahrnuty nebudou děti ani těhotné ženy.

  Britská média dnes připomínají, že ve Rwandě začíná příští týden summit Společenství, na nějž pojedou Johnson i princ Charles, který s deportacemi nesouhlasí. Podle listu The Times následník trůnu označil v soukromí tento záměr za šokující.

  Média budou podle BBC na summitu ostře sledovat komunikaci mezi premiérem a Charlesem a zdokumentují jakékoli náznaky sporu. Charlesovi zástupci oznámili, že princ zůstává politicky neutrální a nebude komentovat žádné zprávy o soukromé konverzaci. „Rozhodování je na vládě,“ oznámili zástupci Charlesova sídla Clarence House.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS