Reklama
10.5 C
Czech
Čtvrtek 2. dubna 2026
Protext ČTKPřekvapivě nízké povědomí o erudici a úrovni zajišťované péče od kolegů z...

Překvapivě nízké povědomí o erudici a úrovni zajišťované péče od kolegů z resortu

Praha 13. června 2023 (PROTEXT) – V posledním období stalo velmi špatným zvykem a soudobým negativním trendem, trefovat se do vlastních řad v resortu školství bez ohledu na oblast působnosti a erudici. Navíc s nepodloženými daty a bez širšího povědomí a ověření do médií chrlených desinformací zajištěných pochybnými informačními zdroji, které mnohdy nedohlédnou do právě diskutovaného oboru či oblasti. Příkladem tomu je neprofesionální a nekorektní počínání Učitelské platformy a dále také pana předsedy spolku „Za naše děti“. Solidní a profesně dobře situované instituce či entity vždy primárně ověří validitu veřejně prezentované informace, což se v posledních létech bohužel mnohdy nestává u některých profesních organizací, odborných skupin a spolků působících ve školském resortu.

V mnoha odborných i veřejných článcích tuzemských týdeníků, čtvrtletníků a podobných veřejně dostupných informačních zdrojích jsme za výbor Asociace logopedů ve školství usilovně šířily příklady dobré praxe a obecně informace o dobré práci i praxi odváděné ze strany poradenských pracovníků směřovaných na obor logopedie ve školství. Dávno je obecně známou pravdou skutečnost, že po dlouhá desetiletí pracovníci speciálně pedagogických center logopedického typu odvádějí vysoce fundovanou podporu potřebným dětem a žákům v terénu, zajišťují komplexní logopedické poradenství a podporu školám zákonným zástupcům a primárně potřebným dětem a žákům s obtížemi v komunikaci a řeči. Tito pracovníci ve svém oboru dosahují vysoké kvalifikační i odborné úrovně a je velmi nekorektní toto znevažovat a zpochybňovat stran nezasvěcených laiků. Školská logopedie je systémová a komplexní a neustále usilujeme (mezikrajově) o zvyšování kvality i dostupnosti odborné a erudované logopedické intervence. Z tohoto si dovolujeme reagovat na velmi dehonestující a logopedy poškozující tvrzení a stanoviska některých kolegů ze školství.

Jednou takovou profesně dobře orientovanou organizací (zapsaným spolkem) je Učitelská platforma, které jsme si až do zveřejnění Tiskové zprávy v říjnu 2022 velmi vážili a domnívali se, že se jedná o velmi profesionální sdružení (více osvětlíme v textu dále). Dalším příkladem velmi nekolegiálního přístupu je příspěvek předsedy spolku „Za naše děti“ Mgr.Korytiáka, který v krajskelisty.cz dne 8.5.2023 rovněž prezentoval velmi negativně vyznívající a především nepravdivé informace o logopedech ve školství. Nerozumím záměru osob, které nejsou v oboru a nemají zkušenost se zajišťováním logopedické intervence ve školství, vyjadřovat se k tématu a dokonce si dovolit tyto desinformace prezentovat veřejně a poškozovat tím dobrou praxi těchto profesionálů. Vždy platilo známé a osvědčené pravidlo – „pokud nevím – zeptám se“. Věřte, že Vám rádi jakékoliv nejasnosti rádi vysvětlíme a poskytneme dostatečné penzum informací o zajišťování logopedické péče ve školství. V kontextu nepravd pana předsedy bych si ráda dovolila zareagovat na odstavec s názvem „Veřejná korýtka pro neziskovky a firmy“. Právě naopak, co je na obsahu návrhu novely Zákona o pedagogických pracovnících dobré, je konečně kodifikace školského logopeda a uložení povinných kvalifikačních parametrů v podobě postgraduálního vzdělávání, což se s vypuštěnou fámou o obohacování se velmi rozporuje. Právě používání termínu „školský logoped“, jenž je obsažen v návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících a který byl konečně 1.6.2023 schválen Senátem Parlamentu České republiky a dne 7.6.2023 jej stvrdil svým podpisem také prezident, není určeno pro osoby poskytující služby mimo školu nebo školské zařízení. Z ust. § 1 odst. 2 zákona o pedagogických pracovnících vyplývá, že se zákon vztahuje pouze na pedagogické pracovníky škol a školských zařízení zapsané do rejstříku škol a školských zařízení. Mimo tato zařízení není podle právní úpravy možné termín „školský logoped“ používat. Z tohoto tedy vyplývá, že se termín „školský logoped“ nevztahuje na soukromé poskytování služeb. Tito odborný pracovníci, kteří jsou primárně zaměstnanci školských poradenských zařízeních (nejedná se o žádný soukromý či živnostenský sektor!!!) typu speciálně pedagogických center logopedického typu, máme v praxi dlouhá desetiletí, je ostuda českého školství, že k správnému pojmenování jejich role došlo až nyní v zákoně o pedagogických pracovnících. Nejedná se o vznik žádných pochybných a neodborných logopedických „rychlokvašek“ naopak o garanci odbornosti a kvality pracovníků poskytujících logopedickou intervenci v terénu dávno před rokem 1990. Jak je navíc panem předsedou mylně předkládáno, nejsou logopedi ve zdravotnictví lékařskými odbornými pracovníky, ale pouze přidruženou nelékařskou pozicí, která má stejný základ vzdělání jako logopedi ve školství. Je velmi smutné, že si pedagogové, kolegové ve stejném resortu neověří podloženost a validitu jimi zveřejňovaných informací.

Abychom se ještě vrátili k prvotně zmíněné Tiskové zprávě Učitelské platformy – koncem října 2022 a následně také začátkem listopadu téhož roku jsme odbornou i laickou veřejnost prostřednictvím médií informovali o velmi zavádějících a nepravdivých informacích, které ve své tiskové zprávě (ze dne 24.2022) zveřejnila Učitelská platforma. Jednalo se o velmi účelově upravené fabulace, které nebyly podloženy relevantními a validními daty a už vůbec nebyly konfrontovány s odbornou (logopedicky působící) veřejností, aby mohla být fakticky podložena validita prezentovaného. Nebyl o to zájem, stejně jako nebyl zájem následně uvést věci na pravou míru. Došlo tak k poškození dobrého jména logopedů ve školství a jejich částečné dehonestaci i devalvaci jejich dlouhá desetiletí kvalitně odváděné práce.

Primárně usiloval výbor ALŠ o vypořádání na úrovni interní. Kdy ihned po zveřejnění nepravdivé zprávy bylo vedení UP (konkrétně její předsedkyně) upozorněno na nepravdy v textu obsažené a požádáno o nápravu (stažení Tiskové zprávy). Bohužel ani po opakovaných apelech, dokonce ani po přislíbení ze strany UP, k nápravě situace nedošlo a UP na veškeré podněty nereagovala nebo je jednoduše i pod rouškou příslibu stažení, neřešila a ignorovala. Výsledkem je, že ani nyní v červnu 2023, osm měsíců po zveřejnění fabulací a nepravd, je nepravdivá tisková zpráva dodnes zveřejněná na FB profilu i webu Učitelské platformy a dál vesele desinformuje potencionální čtenáře. Toto jednání vyznívá jako výsměch kolegům ze stejného resortu, jako jsou školští logopedové a poradenští pracovníci směřovaní na logopedickou problematiku.

Se srdečným pozdravem

Za výkonný výbor Asociace logopedů ve školství, z.s. a profesní skupiny koordinátorů logopedické péče ČR

PhDr. Veronika Včelíková Ph.D.

krajský koordinátor logopedické péče a členka výboru Asociace logopedů ve školství, z.s.

Reklama

Doporučujeme

Ruský činitel informoval o ukrajinském útoku na rafinérie v Ufě

Několik ukrajinských dronů mířících k ropným rafinériím sestřelila protivzdušná obrana u ruského města Ufa, přičemž trosky jednoho ze strojů spadly v průmyslové zóně, kde vypukl požár. Na platformě Telegram to dnes oznámil šéf autonomní republiky Baškortostán Radij Chabirov. Podle telegramového kanálu Astra vypukl požár v tamní rafinerii koncernu Bašněfť. Ukrajina informuje o obětech ruských útoků.

Posádka mise Artemis II po startu úspěšně opravila toaletu kosmické lodi Orion

Posádka mise Artemis II po startu úspěšně opravila toaletu kosmické lodi Orion v úzké spolupráci s řídícím střediskem v Houstonu, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Posádka nedlouho po startu hlásila blikající kontrolku poruchy toalety, načež týmy řídícího střediska vyhodnotily příslušná data, spolu s astronauty provedly diagnostiku a problém společně postupně vyřešili.

Trump se v projevu snažil přesvědčit Američany o smyslu války s Íránem

Americký prezident Donald Trump v prvním televizním projevu od začátku války s Íránem ponechal nezodpovězené klíčové otázky, včetně toho, kam válka směřuje a jak ji Spojené státy ukončí, píše web stanice BBC. Prezident v projevu nic významného neoznámil, napsal deník The New York Times (NYT). Šéf Bílého domu se snažil přesvědčit Američany o smyslu války, shodují se média. Konflikt totiž v době rostoucích cen ropy a obav o další dopady na ekonomiku podle průzkumů ztrácí podporu.

Ještě týdny války. Trump trhy neuklidnil, ropa zdražuje

Ceny ropy po krátkodobém poklesu opět rostou. Trhy totiž očekávaly oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o brzkém ukončení války, místo toho dostaly ujištění o tvrdých úderech v následujících dvou až třech týdnech. Podle některých odborníků konflikt směřuje k další eskalaci, jiní v tom naopak vidí optimističtější časové ohraničení úderů.

Pošleme Írán do doby kamenné. Ale už jsme vyhráli, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump v projevu k národu v noci na čtvrtek zopakoval svá předchozí tvrzení, že válka bude pokračovat ještě dva až tři týdny, přičemž Írán již nepředstavuje hrozbu. Podle něj se podařilo zničit i jeho jaderný program tak, aby nemohl vyvinout jaderné zbraně. Hormuzský průliv prý USA nepotřebují.

Na Krymu havarovalo ruské vojenské letadlo, zahynuly desítky lidí

Na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014, havarovalo ruské vojenské letadlo. Podle ruského ministerstva obrany při nehodě zahynulo všech 29 lidí na palubě.

Trumpova výjimka může ohrozit jednu z nejvzácnějších velryb světa

V Mexickém zálivu žije jen nepatrná populace velryby Riceovy, kterou vědci řadí k nejohroženějším kytovcům planety. Teď se její situace dál komplikuje. Výbor americké vlády totiž udělil výjimku, která může usnadnit pokračování ropných a plynových aktivit v oblasti, kde tento druh žije celý svůj život.

Japonská vláda zvýšila některé daně, aby financovala navýšení výdajů na obranu

Japonsko ode dneška zvýšilo daň z tabáku a z příjmů právnických osob, aby financovalo navýšení výdajů na obranu. Vláda chce příští rok také zvýšit daně z příjmů fyzických osob, od čehož si slibuje dodatečný roční příjem 1,3 bilionu jenů (přes 173 miliard Kč), napsala agentura Kjódó.

Trump zvažuje stažení USA z NATO kvůli nezapojení spojenců do války s Íránem

Americký prezident Donald Trump řekl britskému deníku The Daily Telegraph, že silně zvažuje stažení Spojených států z NATO poté, co se spojenci nepřidali k jeho válce s Íránem. Šéf Bílého domu transatlantickou alianci označil za nefunkční, stejně ji podle něj vnímá i ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský dronový útok poničil průmyslový areál v západoukrajinském Lucku

Ruský útok v noci na dnešek poškodil průmyslovou oblast v západoukrajinském městě Luck, kde vyhořel terminál soukromé poštovní společnosti Nova pošta a sklad potravin. Informoval o tom portál Ukrajinska pravda s odvoláním na starostu města Ihora Poliščuka. Ten na síti Telegram napsal, že zranění nejsou hlášeni. Ukrajinské letectvo dnes ráno mezitím oznámilo, že Ukrajina v noci čelila útoku 339 ruských dronů, z nichž 298 se podařilo sestřelit, případně jinak neutralizovat.

Ceny ropy jdou dolů. Očekává se Trumpův projev k národu

Ceny ropy klesly pod 100 dolarů za barel po signálech, že se válka možná chýlí ke konci. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že konflikt skončí do dvou až tří týdnů bez nutnosti vyjednat dohodu. Jeho íránský protějšek Masúd Pezeškján vyjádřil ochotu ukončit konflikt, ale pouze za předpokladu bezpečnostních záruk.

Trump odebral dotace veřejnoprávním médiím v rozporu s ústavou, rozhodl soudce

Výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa o odebrání federálních dotací veřejnoprávní rozhlasové stanici NPR a veřejnoprávní televizi PBS je protiústavní, rozhodl v úterý federální soudce. Trump loni v květnu nařídil federálním agenturám zastavit financování veřejnoprávních médií s odůvodněním, že jsou zaujatá, a neměla by proto dostávat finance z daní Američanů. Píše o tom deník The New York Times (NYT).

Válka brzy skončí, tvrdí Trump. Írán jednání s USA popírá

Americký prezident Donald Trump novinářům sdělil, že válka s Íránem skončí do dvou až tří týdnů. Nestanovujeme si žádné limity, přičemž se budeme bránit, dokud to bude nutné, reagoval na toto prohlášení íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.

Max Verstappen ztrácí motivaci a zvažuje budoucnost ve Formuli 1

Max Verstappen otevřeně kritizuje novou podobu Formule 1 pro rok 2026. Označuje ji za „anti-racing“ a přirovnává ji k „Mario Kartu“ nebo „Formula E na steroidech“. Jeho slova nejsou jen frustrací z výkonu. Naznačují hlubší problém.

V Korálovém moři objevili přes 110 nových druhů

Vědci odhalili v hlubinách Korálového moře více než 110 dosud neznámých druhů ryb a bezobratlých. Počet může výrazně vzrůst, protože část organismů čeká na detailní analýzu. Výzkum vedla australská agentura CSIRO spolu s iniciativou Nippon Foundation Nekton Ocean Census.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama