menu

20.8 C
Czech
Sobota 13. července 2024

Maďarský premiér Orbán je v Číně, jednal o urovnání konfliktu na Ukrajině

Maďarský premiér Viktor Orbán je na návštěvě Číny, oznámil dnes ráno na sociální síti X. Čínská státní média později informovala, že Orbán jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a že tématem rozhovorů bylo urovnání konfliktu na Ukrajině. Orbán minulý týden navštívil Kyjev, kde jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, a později přijel do Moskvy, kde o konfliktu na Ukrajině jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Maďarsko od července předsedá Radě Evropské unie, která se ale od Orbánovy cesty do Moskvy distancovala.

Rusko hlásí zničení částí Patriotů, Kyjev dříve informoval o ruském zásahu maket

Ruské střely Iskander zničily dvě odpalovací zařízení systémů protivzdušné obrany Patriot u města Južne v Oděské oblasti, informovalo dnes ruské ministerstvo obrany na platformě Telegram. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk už v sobotu večer na stejném portále napsal, že Rusové zasáhli na dvou místech - včetně lokace u Južneho - makety. Podobná prohlášení stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Pravidla pro přepravu dětí autem se v Evropě liší. Cestu na dovolenou si řádně naplánujte.

Sledujte nás na sítích

Praha 28. června 2024 (PROTEXT) – Jízda autem s dětmi na dovolenou vyžaduje plánování, stejně jako kvalitní zádržné systémy. Ovšem pravidla ohledně bezpečnosti dětí ve vozidle, která platí v České republice, nemusí platit v jiných evropských zemích. Před cestou je proto důležité si zjistit potřebné informace. Stejně důležité jako autosedačky a plánování cesty, jsou i pauzy určené řidičům i dětem a zabavení dětí během dlouhé cesty.

Reklama

Čas letních prázdnin je časem dovolených a odpočinku. Ovšem ať už vyjedete s dětmi na krátké nebo dlouhé cesty autem, je třeba myslet na bezpečné cestování. A nejde pouze o znalost a dodržování předpisů, ale také o bezpečnost dětí ve voze. Pokud s nimi vyjíždíte za hranice České republiky, je třeba zjistit jaká pravidla v dané zemi pro přepravu dětí platí.

V zahraničí se pravidla liší a týká se to i Chorvatska, kam míří ročně tisíce Čechů. V Chorvatsku děti mladší 12 let nesmí sedět vedle řidiče na přední sedačce, výjimkou jsou děti do 2 let cestující ve vajíčku s vypnutým airbagem. Pro děti do pěti let je nutná autosedačka, dětem mezi pátým a dvanáctým rokem věku postačí bezpečnostní pásy a podsedák. K Jadranu míří lidé přes Slovinsko, kde dítě do 150 centimetrů, ať sedí vzadu nebo na místě vedle řidiče, musí použít buď dětský zádržný systém, nebo bezpečnostní pás přizpůsobený jeho výšce. Děti do věku tří let musí být usazeny vždy ve vhodné autosedačce. V Rakousku každé dítě do 14 let a menší než 150 cm musí být přepravováno ve vhodném zádržném systému, a to na předních i zadních sedačkách. Na bulharských silnicích děti mladší 12 let a menší než 150 cm nemohou cestovat ve voze na předním sedadle, mohou jet pouze vzadu. Děti do tří let musí děti jezdit v autosedačce, pro starší nejsou povinné, ale jsou doporučovány. U našich severních sousedů, v Polsku, děti do 12 let věku a menší než 150 cm musí být převáženy pouze ve schváleném dětském zádržném systému. Tolik jen nepatrný výčet pravidel některých evropských zemích pro přepravu dětí ve voze.

Neméně důležitou součástí bezpečné a klidné jízdy s dětmi je i příprava na samotnou cestu. „Je nutné dobře zvolit čas odjezdu a zvážit, jestli pojedeme s dětmi přes den či noc. Na to by se řidiči měli připravit zodpovědně, jelikož řízení ve tmě a v noci je výrazně náročnější než řízení auta během dne. Je třeba být připravený také na dlouhou jízdu,“ upozorňuje ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák. Nevyplatí se podceňovat ani balení zavazadel. Rodiče by měli myslet na to, aby měli věci potřebné na cestu pro dítě k ruce. Když budou cestovat s miminkem, obnáší to veškeré náležitosti od přebalování přes krmení až k hraní.

Nutné je při plánování cesty myslet na dostatečné množství přestávek, nejen na protažení, ale i občerstvení. „Ať už to má být kukuřičná křupka, rohlík nebo řízek, jídlo za jízdy v dětské autosedačce nese jistá rizika. U mladších dětí obzvlášť. Dítěti může sousto zaskočit, může se začít dusit a pak už se hraje o vteřiny, jestli stihneme včas bezpečně zastavit vozidlo, vyndat dítě ze sedačky a poskytnout mu první pomoc,“ varuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti a dodává: „Zdravá svačinky je na cestu jistě důležitá, ale doporučujeme plánovat cestu předem tak, abychom s dětmi mohli zastavit na bezpečných místech – odpočívadlech či čerpacích stanicích, ideálně tam kde jsou i hřiště, ať se všichni v klidu nají, napijí a protáhnou.“

Reklama

Není radno podceňovat během jízdy autem zabavení dětí, obzvlášť pokud je to cesta na více hodin. Někteří rodiče volí třeba pohádku puštěnou na tabletu nebo telefonu. Nicméně z hlediska bezpečnosti to není vhodná varianta. Tedy pokud nebude zařízení v certifikovaném držáku tabletu či telefonu. Pořídit se dají i varianty pro protisměrné cestování. „Nákup těchto doplňků směřujte do specializovaných prodejen s dětskými autosedačkami nebo prodejen s autodíly,“ doporučuje Novotná.

Pokud se rozhodnete vzít na cestu hračky, pak volte měkké, jako třeba plyšáky, plyšové smyslové knížečky s různými zvuky, ale určitě nic ostrého a tvrdého. Tyto předměty při nehodách násobí svoji váhu a ohrožují všechny pasažéry. Pastelky, tablety v rukou nebo dřevěné activityboard nejsou proto vhodnou zábavou na jízdu. A vůbec nejlepší zábavou je společně strávený čas rodiny. Povídejte si, zahrajte si společně nejsou hru. Ovšem nepočítejte, že to bude Člověče nezlob se. Ideální jsou ty verbální, jako je třeba slovní fotbal, který řidiče příliš nerozptýlí.

A nezapomeňte, ať už pojedete k prarodičům do vedlejší vesnice nebo na dalekou dovolenou, nikdy nenechávejte děti ani psi bez dozoru zavřené v autě. Vysokých teplot dosáhne vnitřní prostor vozidla během krátké doby. A pokud jsou děti v autosedačkách náchylné na vyšší pocení, lze bezpečně řešit merino oblečením nebo například letním potahem autosedačky, který absorbuje a reguluje vlhkost, takže i za horkých dnů vaše dítě zůstane suché a v chládku.

V České republice platí povinnost připoutání dětí menších 150 cm nebo lehčích než 36 kg v adekvátním zádržném systému (autosedačce). Podle výšky a postavy dítěte, dále i dle vozidla, je nutné vybrat správnou autosedačku. Vše začíná u takzvaných „vajíček“ pro nejmenší, která se vždy umísťují proti směru jízdy. V těchto autosedačkách by měly děti vydržet co nejdéle, dokud nepřeroste hlavička horní hranu sedačky, případně výška dítěte nepřekročí hranici udanou výrobcem. Po autosedačkách pro kojence následují ty pro děti ve věku cca od 1,5 – 2 až do 5 let, tzv. pokračovací autosedačky. I v této kategorii je vhodné z hlediska bezpečnosti umístění autosedačky proti směru jízdy. Pro děti nejstarší je vhodné zůstat stále v sedačkách se zádovou a hlavovou opěrkou, „podsedáky“ nezajišťují dostatečné bezpečí.

„Pokud autosedačku umístíme na místo spolujezdce, musí být deaktivován airbag,“ upozorňuje Markéta Novotná a pokračuje: „Pokud je už dítě větší a je v autosedačce umístěné ve směru jízdy, zůstává airbag zapnutý, ale je nutné posunout sedačku tak, aby byl dostatečný prostor mezi dítětem a palubní deskou odkud airbag vystřelí.“

Na bezpečné cestování s dětmi upozorňujeme v rámci projektu Markétina dopravní výchova, který je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a podporován řadou partnerů jako Policie ČR, Platforma VIZE 0, z.ú., ŠKODA AUTO a.s., Sev.en Česká energie nebo CYBEX. Více o projektu, jeho výstupy, materiály a další naleznete na www.dopravnivychova.cz.

 

Bližší informace podá:

Mgr. Markéta Novotná

Metodik dopravní výchovy

e-mail: [email protected]

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kyberzločinci spojují útok na jednotlivce s masovými kampaněmi

Praha 12. července 2024 (PROTEXT) - Experti společnosti Kaspersky identifikovali nový trend phishingových útoků, během kterých jsou prvky cíleného phishingu používány v hromadných kampaních....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izraelský úder v Pásmu Gazy si podle médií vyžádal na stovku mrtvých a zraněných

Nejméně 20 lidí zemřelo a přes 90 bylo zraněno masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou humanitární zónu, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané teroristickým hnutím Hamás. Informace o rozsahu útoku jsou nepřehledné - televizní stanice Al-Džazíra s odkazem na zdravotníky informovala o více než 50 mrtvých a desítkách zraněných.

Nejméně 21 žáků zahynulo a 69 bylo zraněno, když se v Nigérii zřítila škola

Nejméně 21 žáků zahynulo a dalších 69 bylo zraněno, když se ve městě Jos v centrální části Nigérie zřítila budova jejich školy. Agentuře AFP to řekl mluvčí místního Červeného kříže. Blíže neurčený počet lidí je zřejmě stále pod troskami. V třípatrové budově střední školy se konaly zkoušky.

Chybná práce s důkazy. Soud zamítl obžalobu proti Baldwinovi

Soudkyně v Novém Mexiku v pátek zamítla obžalobu proti herci Alecu Baldwinovi z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchins v roce 2021 během natáčení westernu Rust. Svým rozhodnutím dala za pravdu jeho právníkům, kteří tvrdili, že státní zástupci a policie nesprávně pracovali s důkazy.

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které Peking podle Tchaj-peje uskutečnil v noci na dnešek v severní autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.

Írán nepodlehne tlaku USA, ale chce vést dialog s Evropou, uvedl nový prezident

Spojené státy by si měly uvědomit, že Írán se nepodvolí tlaku, uvedl dnes nově zvolený íránský prezident Masúd Pezeškján v prohlášení pro íránský tisk, o němž informovala agentura Reuters. Současně vyzdvihl přátelství své země s Ruskem a Čínou a dodal, že Írán bude rozšiřovat vztahy se svými sousedy a povede konstruktivní dialog s Evropou. Zopakoval také, že Írán neusiluje o vývoj jaderných zbraní.

ANALÝZA: Sankce nás před válkou neochrání, NATO musí ukazovat svaly

Jelikož Evropa ekonomicky Rusko zastiňuje, reagovala na agresi vůči Ukrajině ekonomickými a obchodními sankcemi. Federace dostala tvrdou ránu, z níž se však dokázala vzpamatovat. Selhali jsme ovšem v nejzásadnější obraně proti případné eskalaci konfliktu – odstrašování. Spoléhat na ekonomickou válku bez „ukazování svalů“ nás neochrání. Obě strategie jsou důležité a Západ by se v tomto měl poučit.

Festival Pohoda přerušila bouře, která si vyžádala několik zranění a zřícení stanů

Hudební festival Pohoda v Trenčíně musel být předčasně ukončen poté, co jej v pátek večer zasáhla silná bouřka. Prudký vítr a déšť strhly několik stanů, což mělo za následek několik zranění. Na místě okamžitě zasahovali záchranáři a hasiči.

Přehled změn od července: Co všechno zdražilo a jaké nové poplatky nás čekají?

Od července 2024 vstoupily v platnost nové legislativní změny, které přinesou zvýšené náklady pro obyvatele České republiky. Tyto změny zahrnují nové poplatky za sociální služby, zvýšení sazeb za penzijní spoření, a zavedení nových poplatků za elektřinu spojených s komunitní energetikou. Zde je přehled nejdůležitějších změn, které ovlivní vaše finance.
Reklama
Reklama