Protext ČTKPozor na Black Friday: Kaspersky analyzuje kyberpodvody během slevových akcí

Pozor na Black Friday: Kaspersky analyzuje kyberpodvody během slevových akcí

Praha 24. listopadu 2023 (PROTEXT) – Vzhledem k nastávajícím slevovým akcím Black Friday vydala společnost Kaspersky novou zprávu o aktuálních kybernetických hrozbách souvisejících s nakupováním. Výzkum odhalil v roce 2023 více než 13 milionů phishingových útoků spojených s e-shopy. Podvodníci napodobují hlavně populární tržiště, luxusní značky a obchody s různými doplňky.

Podle odborníků společnosti jsou podvody a phishing oblíbenou taktikou kyberzločinců usilujících o finanční prospěch. V prvních deseti měsících roku 2023 společnost Kaspersky identifikovala 30 803 840 phishingových útoků zaměřených na online nakupování, platební systémy a bankovní instituce, přičemž platformy elektronického obchodu byly použity jako lákadlo ve 43,5 % všech útoků (13 390 142 útoků).

Od října byl zaznamenán výrazný trojnásobný nárůst počtu domén, ve kterých se vyskytují slova „Black Friday“. Webové stránky v těchto doménách obsahují nejen přesvědčivé repliky skutečných internetových obchodů, ale i zcela fiktivní e-shopy. Společnost Kaspersky od začátku podzimu soustavně identifikuje řadu falešných obchodů nabízejících oblečení, spotřebiče a různé doplňky. Nejrozšířenější podvodná schémata se soustředí na vytváření prezentací neexistujících obchodů, kde lidé platí za produkty, které nikdy nedostanou.

Další schéma spočívá v propojení karty s údajnou platbou za zboží, což podvodníkům umožňuje postupně vybírat peníze a vyprazdňovat účty obětí. Například podvodná webová stránka napodobuje známou nákupní platformu a láká uživatele na nabídku dárkové karty v hodnotě 800 eur jen za 1,95 eura. Vzhledem k tomu, že slibovaná dárková karta obvykle neexistuje, přicházejí uživatelé o peníze ve prospěch podvodníků, kteří stojí za tímto podvodným systémem.

Příklad phishingové nákupní stránky

Podvodníci se kromě zájemců o luxusní značky zaměřují také na technologické nadšence a v období slevových akcí Black Friday napodobují produkty a služby společnosti Apple. Bezpečnostní řešení Kaspersky odhalila od ledna do října 2023 celkem 2,8 milionu takových phishingových útoků. Hráči se zase nechávají nachytat na podvody s konzolemi, které slibují výhodné nákupy, ale místo toho nakonec přijdou o peníze.

„Hlavním cílem těchto podvodných praktik je online nakupování, a to zejména během velkých sezónních akcí, jako je Black Friday. Podvodníci zintenzivňují svoje aktivity a využívají nárůstu online přístupů a touhy nakupujících po výhodných nabídkách. Při využívání výhod digitálního trhu je důležité být opatrný, používat bezpečné online postupy a chránit se před potenciálními hrozbami,“ komentuje Olga Svistunova, bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky.

Více informací o aktuálních hrozbách při nakupování v roce 2023 najdete na webu Securelist.com.

Chcete-li letos využít nejlepších nabídek Black Friday, nezapomeňte dodržovat několik bezpečnostních doporučení:

  • Nedůvěřujte e-mailovým odkazům a přílohám. Před otevřením si důkladně ověřte odesílatele.
  • Před vyplněním jakýchkoli údajů pečlivě překontrolujte webové stránky e-shopu: je adresa URL správná? Jsou v ní pravopisné chyby nebo designové odchylky?
  • Chraňte všechna zařízení, která používáte k online nakupování, spolehlivým bezpečnostním řešením. Před různými nákupními podvody chrání své uživatele řešení Kaspersky Premium.
  • Před nákupem u neznámých prodejců si nejprve vyhledejte recenze.
  • Po nákupu online se přihlaste do internetového bankovnictví a zkontrolujte, zda všechny platby odpovídají vašemu očekávání, a pokud ne, neprodleně kontaktujte svoji banku nebo společnost vydávající kreditní karty.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Macron slíbil Zelenskému střely do protivzdušných systémů

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes slíbil hlavě ukrajinského státu Volodymyru Zelenskému dodávky střel do systémů protivzdušné obrany. Oznámil to na síti X. Zelenskyj uvedl, že během telefonátu mu Macron řekl, že Francie pomůže Ukrajině také v jednáních s dalšími zeměmi, které mají nedostatkové střely do protivzdušných kompletů Patriot. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, se v poslední době jen s obtížemi brání útokům balistickými raketami. Důvodem je podle dostupných informací nedostatek munice do patriotů.

Průmysl táhne eurozónu vzhůru, podnikatelská aktivita je nejsilnější za devět měsíců

Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu rostla nejrychlejším tempem za devět měsíců. Oživení táhl především průmysl, který zaznamenal nejlepší výsledek za více než čtyři roky. Firmám zároveň přibývají nové zakázky a po několika měsících začaly znovu nabírat zaměstnance.

Z Bulharska odletěly tankovací letouny USA, jejichž rozmístění kritizoval Írán

Leteckou základnu Bezmer na jihovýchodě Bulharska opustila dvojice amerických vojenských tankovacích letounů, jejichž tamní rozmístění kritizoval Írán. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Deník Financial Times (FT) tento týden napsal, že i kvůli těmto tankovacím strojům zvažovali íránští představitelé údery na cíle v Bulharsku.

Americký soud zrušil Trumpův zákaz imigračních víz pro občany 75 zemí

Federální soud v New Yorku zrušil politiku administrativy Donalda Trumpa, která pozastavila vydávání přistěhovaleckých víz občanům 75 zemí. Soudkyně rozhodla, že ministr zahraničí Marco Rubio překročil své pravomoci a plošné odmítání žádostí na základě státní příslušnosti odporuje americkému imigračnímu zákonu.

Při zemětřesení ve východním Japonsku bylo zraněno nejméně 23 lidí

Východní Japonsko, včetně oblasti Tokia, dnes ráno postihlo středně silné zemětřesení o síle 5,9 stupně. Podle úřadů bylo zraněno nejméně 23 lidí, uvedla agentura Kjódó.

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, sedm lidí utrpělo zranění

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, voda zaplavila ulice, uvěznila lidi v automobilech a sedm lidí kvůli počasí utrpělo zranění. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle nich lidem z aut uvězněných v povodňové vodě pomáhali hasiči.

Vatikán investuje 100 milionů eur do výstavby agrovoltaické elektrárny

Vatikán plánuje investovat zhruba 100 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč) do výstavby agrovoltaické elektrárny, která by již za dva roky mohla zásobovat tento nejmenší stát světa elektřinou. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Spojené státy dnes ráno zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz v hodnotě 20 miliard dolarů (413 miliard Kč). Kanada plánuje reagovat stejně vysokými cly. Kanadský premiér Markem Carney oznámil, že se rozhodl obchodní jednání s USA pozastavit. Informuje o tom agentura AP. Ani na poslední chvíli se nepodařilo dohodnout jiné řešení obchodního sporu.

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem. Reagoval tak na opakované žádosti ze strany Bagdádu. Informovala o tom dnes íránská státní agentura IRNA.

Lední medvědi stále častěji loví ptáky kvůli úbytku mořského ledu

Lední medvědi v arktické Aljašce stále častěji vyrážejí na pobřežní ostrovy, kde napadají ptačí kolonie a ničí jejich hnízda. Úbytek mořského ledu je připravuje o tradiční lov tuleňů a část medvědů tak hledá potravu na souši. Pro některé arktické ptáky se tím vytváří nový a rostoucí tlak na rozmnožování.

Ukrajina zaútočila na logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon

Logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon v Samarské oblasti se v noci na dnešek stalo terčem ukrajinského dronového útoku, který způsobil požár ve skladu. Informovala o tom samotná společnost a média. Ruské úřady podle Reuters informují o nejméně šesti zabitých civilistech při ukrajinských útocích na Rusko a Moskvou okupovaný ukrajinský region.

Bitcoin vystřelil k 80 tisícům dolarů, za týden přidal přes 20 procent

Bitcoin má za sebou nejsilnější týden za více než dva roky. Největší kryptoměna se v pátek přiblížila hranici 80 tisíc dolarů a během týdne si připsala více než 20 procent. K růstu přispěl příliv peněz do bitcoinových ETF, uzavírání krátkých pozic i vývoj na americkém dluhopisovém trhu.

Brie Larson dokončila natáčení thrilleru Skeletons

Brie Larson si zahrála v dalším temném thrilleru. V australském státě Victoria skončilo natáčení psychologického thrilleru Skeletons, který režíroval J.T. Mollner a jehož producentem je J. J. Abrams. Příběh se zaměří na chlapce, jenž postupně zjišťuje, že jeho rodiče skrývají znepokojivé tajemství spojené s jeho matkou.

Walmart hlásí nejslabší růst prodejů za šest let, akcie prudce klesly

Americkému maloobchodnímu řetězci Walmart zpomalil růst srovnatelných prodejů v USA na 2,6 procenta, což je nejslabší tempo za šest let. Firma přesto překonala očekávání v tržbách i zisku a zvýšila celoroční výhled. Investory výsledky nepřesvědčily a akcie Walmartu klesly o více než devět procent.

USA vyslaly Poseidon přes Tchajwanský průliv. Čína letoun sledovala

Americký námořní hlídkový letoun P-8A Poseidon v pátek proletěl Tchajwanským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru. Americká armáda označila přelet za ukázku svého závazku ke svobodnému a otevřenému Indo-Pacifiku. Čínská armáda podle vojenského zdroje stroj po celou dobu sledovala.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama