4.9 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
ZprávyPortugalsko nezvládá pandemii, zemi musí pomoci Němci

Portugalsko nezvládá pandemii, zemi musí pomoci Němci

V Portugalsku přistálo německé letadlo nejen se zdravotními pomůckami, ale také se specialisty na intenzivní péči. Ti pomohou portugalským přeplněným nemocnicím, ve kterých se hromadí pacienti s covidem, píše BBC.

Když pandemie koronaviru naplno propukla v Evropě, nejvíce zasažená byla Itálie. Mnoho evropských zemí se k Itálii obrátilo na pomoc a přebíraly pacienty z nemocnic, které doslova praskaly ve švech. Nyní, zdá se, je s černým scénářem na řadě Portugalsko. Země s desetimilionovou populací, tedy zhruba srovnatelnou s ČR, už přiznává, že její zdravotní systém si s přílivem koronavirových pacientů neumí poradit. Ke 3. únoru bylo v portugalských nemocnicích 6684 pacientů, čili přibližně o necelou tisícovku více než v ČR, z toho 877 těžkých případů.

Speciál z Německa přivezl do země padesát ventilátorů a 150 lůžek. Portugalsko si ale musí v první řadě poradit s nedostatkem sester, kterých v zemi chybí desetitisíce, a specialistů. Situace je kritická především v hlavním městě Lisabonu.

Z první jarní vlny se Portugalsko dostalo docela snadno, v zimě už je situace v zemi mnohem dramatičtější. Portugalsku chybí lůžka i vyškolené zdravotní sestry, minulý týden v jedné nemocnici došel kyslík, což ohrozilo životy mnoha pacientů. 45% z celkového počtu obětí po celou dobu pandemie (13 257, zhruba o 3 tisíce méně než v ČR) připadlo na leden. Jakkoliv kapacita intenzivních lůžek je stále ještě z poloviny prázdná, zoufale k nim chybí zdravotnický personál.

Země vyhlásila 15. ledna přísný lockdown, díky kterému, zdá se, začalo číslo nově diagnostikovaných pozitivních lidí klesat. Stále je však v Portugalsku příliš mnoho nemocných. „Reprodukční číslo je sice nízko, ale nedaří se nám snižovat vysoký počet aktivních případů. To je problém, kterému dnes čelíme,“ řekl Ricardo Mexia, prezident portugalské asociace lékařů. Za rozpuk epidemie podle něj může rozvolnění opatření během vánočních svátků, kdy se lidé setkávali napříč rodinami. V Portugalsku se také šíří nakažlivější britská mutace koronaviru, která posílá na nemocniční lůžka i mladé lidi. Právě britskou mutaci uvedla i portugalská vláda jako hlavní důvod, proč zpřísňuje restrikce.

Premiér Antóni Costa sice nedávno prohlásil, že lockdown se vyplácí, ale ministryně zdravotnictví Marta Temido varovala, že krize ještě zdaleka není u konce. „Následující tři týdny budou velmi kritické z hlediska intenzivní péče,“ řekla.

Reklama

Doporučujeme

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama