ZprávyPorota shledala Huntera Bidena vinným ve všech bodech v kauze držení zbraně

Porota shledala Huntera Bidena vinným ve všech bodech v kauze držení zbraně

Soudní porota ve státě Delaware shledala syna amerického prezidenta Huntera Bidena vinným ve všech třech bodech obžaloby v kauze držení zbraně, informuje AP. Porotci shledali potomka šéfa Bílého domu Joea Bidena vinným z toho, že na podzim roku 2018 v dotazníku zatajil užívání drog, aby si mohl pořídit revolver, který posléze nelegálně vlastnil 11 dní. Porota se o verdiktu radila během dvou dní dohromady tři hodiny. Prezident Biden posléze uvedl, že výsledek procesu přijme, bude respektovat soudní proces a naznačil, že se Hunter Biden odvolá.

Při oznámení verdiktu ve Wilmingtonu Hunter Biden podle AP hleděl před sebe a nedával najevo emoce. Posléze objal své obhájce, políbil svou ženu Melissu a společně opustili soudní síň. První dáma Jill Bidenová k soudu přijela několik minut po sdělení verdiktu a držela Huntera Bidena spolu s jeho manželkou za ruku, když opouštěli budovu soudu. Bílý dům později oznámil, že prezident Biden odletí do Wilmingtonu.

V písemném prohlášení po vynesení rozsudku Hunter Biden uvedl, že ho výsledek zklamal, ale je vděčný za podporu rodiny a přátel. Jeho právní zástupce uvedl, že „budou i nadále důrazně pokračovat ve všech dostupných právních krocích“.

Zvláštní prokurátor David Weiss, který vedl několikaleté federální vyšetřování Huntera Bidena, po vynesení rozsudku uvedl, že „nikdo v této zemi nestojí nad zákonem“.

Hunter Biden je prvním potomkem úřadujícího amerického prezidenta, který byl obviněn v trestním procesu. Porota jej shledala vinným z toho, že lhal prodejci zbraní s federální licencí, zatajil užívání drog ve formuláři při koupi a nelegálně vlastnil 11 dní revolver. Nyní mu hrozí až 25 let vězení, avšak takový trest je v případě dosud netrestaných osob nepravděpodobný. Podle AP tak není jasné, zda soudkyně Maryellen Noreiková Huntera Bidena vůbec pošle za mříže. Termín, kdy bude oznámena výše trestu, zatím nebyl stanoven, soudkyně však podle agentury Reuters uvedla, že se tak standardně děje 120 dní po vynesení rozsudku.

Kromě toho je prezidentův syn obžalován také z neplacení daní, přičemž v této kauze je začátek hlavní části soudního procesu plánován na září.

Soud s Hunterem Bidenem se odehrával na pozadí předvolební kampaně, v níž prezident Biden usiluje o znovuzvolení do Bílého domu jako kandidát Demokratické strany. Jeho republikánským vyzyvatelem je exprezident Donald Trump, kterého předminulý týden porota v New Yorku shledala vinným z falšování podnikatelských záznamů a který je obžalován ještě v dalších třech případech.

Po oznámení verdiktu prezident Biden uvedl, že výsledek procesu přijme, „bude nadále respektovat soudní proces“ a naznačil, že se jeho syn odvolá. „Jill a já tu pro Huntera a zbytek naší rodiny vždy budeme s podporou a láskou. Na tom se nikdy nic nezmění,“ uvedl prezident v prohlášení.

Hunter Biden i Trump tvrdí, že se stali obětí politiky. Avšak zatímco Trump nadále bez důkazů prohlašuje, že soud s ním byl „zmanipulovaný“, prezident Joe Biden ještě před oznámením verdiktu uvedl, že výsledek procesu přijme a nebude se snažit svého syna omilostnit, připomněla AP.

Hunter Biden ve svých pamětech popsal, že byl v dané době závislý na formě kokainu označované jako crack, u soudu ovšem vinu odmítl. Jeho právník uvedl, že před šesti lety se jeho klient za drogově závislého nepovažoval, a vědomě tedy zákon neporušil.

Žaloba věnovala velkou část procesu rozebírání závažnosti drogové závislosti, s níž se Biden mladší potýkal. Porota si vyslechla svědectví bývalé ženy obžalovaného a bývalé přítelkyně, které hovořily o jeho pravidelném užívání cracku a opakovaných snahách mu pomoci závislost porazit. Porota měla také možnost vidět kompromitující fotografie, na nichž byla například váha k odměřování drog či rozcuchaný polonahý Hunter Biden ve špinavé místnosti s dýmkami na crack, píše AP. Hunter Biden před soudem nesvědčil, ale porotci slyšeli jeho hlas, když žalobci přehrávali zvukové úryvky z jeho pamětí z roku 2021, v nichž mluví o tom, jak se po smrti svého bratra Beaua v roce 2015 dostal na dno a jak propadl závislosti. Před federálním soudem loni Biden mladší uvedl, že od června 2019 neužívá drogy a nepije alkohol.

Ještě loni v létě se přitom zdálo, že kauzy Huntera Bidena skončí dohodou dvou stran, díky níž by se prezidentův syn výměnou za částečné přiznání viny vyhnul vězení. Dohoda ale u soudu nečekaně ztroskotala.

Doporučujeme

Francouzi natírají okna křídou a hledají úlevu od veder

Extrémní vedra přiměla mnoho Francouzů sáhnout po překvapivě jednoduchém řešení. Na okna domů, škol i dalších budov nanášejí směs z rozdrcené křídy a vody, která pomáhá odrážet sluneční záření. Levný postup se rychle šíří po sociálních sítích a v některých obchodech už kvůli velkému zájmu dochází zásoby.

Artis Brno si zahraje první ligu

Brno bude mít po letech dva zástupce v nejvyšší fotbalové soutěži. Vedle Zbrojovky si premiérovou sezonu mezi elitou zahraje také Artis Brno, který přijal nabídku Ligové fotbalové asociace na administrativní doplnění soutěže po vyloučení Karviné.

Kvůli skandálu ve varšavské nemocnici odstoupily zástupkyně primátora

Dvě zástupkyně varšavského primátora dnes odstoupily ze svých funkcí, oznámil primátor Rafal Trzaskowski. Jde o o důsledek skandálu v jedné z varšavských nemocnic, kde se politici vládní strany a jejich příbuzní těšili protekčnímu zacházení a šéf pohotovosti pobíral horentní příjmy. Po odhalení následuje "politické zemětřesení" v hlavním městě, informují média. Další personální změny mohou následovat, pohrozil premiér Donald Tusk.

Spojené státy stáhly po operaci proti IS z Nigérie většinu svých vojenských sil

Spojené státy stáhly z Nigérie většinu vojenských sil, které nasadily při nedávné společné operaci proti bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS). Nyní na žádost Abuji poskytují zpravodajskou podporu, uvedl podle agentury Reuters velitel velitelství amerických sil pro Afriku (AFRICOM) Dagvin Anderson.

Interpol pátrá po 39leté Ukrajince, je podezřelá z bombovému útoku v Monaku

Mezinárodní policejní organizace Interpol pátrá po devětatřicetileté Ukrajince Anastasiji Berezovské. Organizace to dnes oznámila na svém webu. Žena je podezřelá z bombového útoku, při kterém byl v pondělí zraněn ukrajinský oligarcha Vadym Jermolajev a další dva lidé. Vyšetřovatelé podle médií nevylučují, že za útokem stála cizí mocnost.

Havaj testuje silnice z plastového odpadu a rybářských sítí

Havaj hledá nové využití pro plastový odpad, který by jinak končil na skládkách nebo v oceánu. Výzkumníci zkoušejí přimíchávat recyklované plasty a vyřazené rybářské sítě do asfaltových směsí. První výsledky naznačují, že takové silnice neuvolňují více mikroplastů než běžné vozovky a mohou pomoci řešit dva problémy najednou, plastový odpad i mořské znečištění.

Sběratele vinylů děsí vlna veder. Mohou vysoké teploty zničit jejich desky?

V červnu velkou část Evropy sežehla tepelná kupole. Teploty místy dosahovaly až 40 stupňů Celsia. Takové extrémy vyvolávají obavy o zdraví. Nervózní jsou ale i vášniví sběratelé desek. Obávají se, že extrémní teploty mohou jejich vinyly poškodit či zničit.

USA se obávaly, že Izrael spáchá atentát na íránské vyjednavače

Američtí činitelé se obávali, že se Izrael chystá spáchat atentát na íránské vyjednavače, zatímco s nimi Spojené státy na jaře vedly citlivá jednání, při nichž dojednaly dočasnou mírovou dohodu. S odkazem na stávající a bývalé zástupce USA o tom napsal zpravodajský web deníku The New York Times (NYT).

Američané vzdávají hledání práce. Participace na trhu klesla nejníže za 50 let

Nezaměstnanost v USA klesla, ale není to dobrá zpráva. Část americké populace totiž přestala hledat zaměstnání, což znamená, že vypadla z trhu práce. Klesající nezaměstnanost tedy maskuje slabost trhu práce. Roli v tom hraje stárnoucí populace, zmenšující se populace migrantů a nepříznivá ekonomická situace.

Ukrajinské a ruské úřady informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně čtyři lidé, včetně dítěte a jeho matky, přišli o život při ruském útoku v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, další oběť je hlášena z Dněpropetrovské oblasti, uvedly místní úřady. Gubernátoři regionů na západě Ruska informují o dvou obětech ukrajinských útoků. V Kyjevě je dnes smutek za oběti čtvrtečního útoku, jejichž počet po vyproštění tří těl z trosek stoupl na tři desítky. Ale další lidé, včetně patnáctileté dívky, se dosud pohřešují.

Krvavější než Stalingrad: Válka na Ukrajině dosáhla temné bilance

Válka na Ukrajině je krvavější než bitva o Stalingrad. S takto temnou bilancí přišlo Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Podle něj dosáhl počet obětí konfliktu 2 milionů, přičemž válka je mnohem nákladnější pro Rusko než Ukrajinu. Ani přes obrovské ztráty boje nepolevují.

Moldavský premiér překvapivě oznámil rezignaci, důvod neupřesnil

Moldavský premiér Alexandru Munteanu dnes překvapivě oznámil rezignaci, v čele vlády byl od loňského listopadu. Jeho odstoupení znamená pád celé vlády. Premiér neupřesnil, proč se takto rozhodl, uvedla agentura Reuters.

Výbuch v kavárně v Damašku zabil nejméně devět lidí

Nejméně devět obětí a dvacet zraněných si vyžádal čtvrteční výbuch v kavárně v centru Damašku. Podle prvních zjištění explodovala podomácku vyrobená nálož, k odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, pátrání pokračuje

Počet potvrzených obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, uvedla podle světových agentur ve čtvrtek večer (dnes nad ránem SELČ) prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez. Pátrání po přeživších po otřesech z 24. června stále pokračuje, dodala politička, podle níž živel zcela zničil 189 domů. Pohřešováno je několik desítek tisíc lidí.

Hasiči na jihu Francie bojují s požáry, ty podle úřadů spálily přes 1200 hektarů

Stovky hasičů dnes na různých místech ve Francii bojovaly proti lesním požárům. Ty zasáhly především jižní část země. Přes 3000 lidí bylo evakuováno u obce Canet-en-Roussillon na jihozápadě. Pod kontrolu se podařilo dostat požáry u Marseille, kde premiér Sébastien Lecornu řídil zasedání krizového štábu. Podle něj lesní požáry zničily ve Francii 8700 hektarů půdy, z toho 1200 hektarů jen za středu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama