6.8 C
Czech
Pondělí 17. listopadu 2025
ZprávyPolsko hlásí násilné střety na hranici s Běloruskem

Polsko hlásí násilné střety na hranici s Běloruskem

Migranti, kteří uvízli v Bělorusku, na polské pohraničníky házeli kamení a větve a pomocí polen se přes noc snažili prolomit plot z žiletkového drátu. Jedná se tak o další pokusy o násilný vstup do Evropské unie, uvedly ve čtvrtek podle agentury Reuters a serveru BBC varšavské úřady.

EU ve středu obvinila Bělorusko, že podniklo „hybridní útok“ na blok, když povzbudilo tisíce migrantů prchajících před chudobou a válkou zmítanými oblastmi k nelegálnímu vstupu do Polska. Unie se zároveň chystá uvalit na Minsk nové sankce.

Polský premiér Mateusz Morawiecki podle BBC obvinil Bělorusko z terorismu. „Je jasné, že to, s čím jsme zde konfrontováni, je demonstrace státního terorismu,“ řekl na tiskové konferenci.

Krize vyvolala novou konfrontaci mezi Západem a Ruskem, které ve středu vyslalo dva strategické bombardéry, aby na důkaz podpory svého spojence střežily běloruský vzdušný prostor. Kreml prohlásil, že Rusko s napětím na hranicích nemá nic společného, a naznačil, že zdrojem obav je přítomnost těžce ozbrojených lidí na obou stranách. Připravované sankce vůči Bělorusku jsou podle Kremlu „šílený nápad“.

Migranti lapení u hranice přečkávají mrazivé počasí v provizorních táborech. Polsko během několikaměsíční krize oznámilo nejméně sedm úmrtí migrantů. Další lidé vyjádřili obavy o svůj život.

Žádnému z přibližně 150 migrantů shromážděných poblíž města Bialowieza se nepodařilo hranici překročit, sdělila agentuře Reuters mluvčí služby pohraniční stráže Ewelina Szczepanska s tím, že ve středu došlo k 468 pokusům o nedovolené překročení hranic.

Migrační krize zasáhla i další státy EU

Litva, která stejně jako Polsko na hranici s Běloruskem vyhlásila výjimečný stav, rovněž ohlásila nové pokusy o prolomení hranice.

Ministři obrany Litvy, Lotyšska a Estonska ve čtvrtečním společném prohlášení uvedli, že krizi považují za velmi znepokojující, a jednoznačně odsoudili záměrné vystupňování probíhajícího hybridního útoku běloruského režimu, který představuje vážné ohrožení evropské bezpečnosti“.

„Velké skupiny lidí jsou shromažďovány a převáženy do pohraniční oblasti, kde jsou pak nuceny nelegálně překročit hranici. To zvyšuje možnost provokací a vážných incidentů, které by se mohly přelít i do vojenské sféry,“ prohlásili.

Blok obviňuje běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že vytvořil přistěhovaleckou krizi jako pomstu za dřívější sankce poté, co v roce 2020 rozpoutal násilný zásah proti masovým pouličním protestům namířeným proti jeho vládě.

Běloruské úřady uvedly, že na hranicích pobývá více než dva tisíce migrantů. Lukašenko a Rusko obvinili EU z přistěhovalecké krize a řekli, že EU neplní své vlastní humanitární hodnoty tím, že brání migrantům v přechodu hranice.

Velké skupiny lidí prchajících před konflikty a chudobou na Blízkém východě i jinde začaly letos na jaře přilétat do Minsku. Poté cestují na hranice s členskými zeměmi EU taxíkem, autobusem nebo auty, která jim poskytují pašeráci lidí, a snaží se do zemí vstoupit.

Podle polských úřadů se počet letů do Běloruska z Blízkého východu v posledních měsících dramaticky zvýšil. Většina migrantů využívá cestovní kanceláře po celém Blízkém východě, které spolupracují s běloruskými společnostmi, k rezervaci turistických balíčků. Ty obvykle zahrnují víza, let a ubytování. Cena za celou cestu se liší a podle Reuters může dosáhnout až 14 tisíc dolarů.

Reklama

Doporučujeme

Miliony plastových biobeadů zamořily Camber Sands. Dobrovolníci bojují s časem

Na britském pobřeží Camber Sands došlo k jednomu z největších úniků mikroplastů posledních let. Miliony biobeadů z místní čistírny odpadních vod pokryly pláž i okolní přírodní rezervace. Dobrovolníci, vědci i úřady se snaží škody omezit, ale rozsah znečištění ukazuje, že je před nimi dlouhý boj.

Marjorie Taylor Greene stupňuje spor s Trumpem kvůli Epsteinovým spisům

Marjorie Taylor Greene zintenzivnila konflikt s Donaldem Trumpem. Tvrdí, že spor pramení výhradně z tlaku na zveřejnění federálních spisů o Jeffrey Epsteinovi. Trump na ni mezitím útočí ostřeji než kdy dřív. A atmosféra v Republikánské straně houstne.

Ekonom tvrdí, že oživení bitcoinu tentokrát nepřijde

Americký ekonom Peter Schiff znovu útočí na bitcoin a tvrdí, že přední kryptoměna může dál oslabovat. Vyzývá investory, aby přešli ke zlatu, a přes sociální sítě znovu rozvíjí starou debatu o tom, zda má digitální úložiště hodnoty budoucnost, nebo ne.

Zemřel předseda krasobruslařského svazu Stanislav Žídek

V sobotu 15. listopadu zemřel po těžké nemoci Stanislav Žídek, dlouholetý předseda Českého krasobruslařského svazu a významná osobnost ostravského sportu. Bylo mu 76 let. Patřil k lidem, kteří zásadně ovlivnili podobu českého krasobruslení.

Salač uzavřel sezonu pátým místem ve Valencii

Filip Salač zakončil mistrovství světa Moto2 ve Valencii pátým místem a tím vyrovnal své nejlepší letošní umístění. Brazilec Diogo Moreira si jedenáctým místem zajistil titul a stal se prvním šampionem z Brazílie v této kategorii. Závod vyhrál Španěl Izan Guevara.

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 176 dronů, Moskva jich z Ukrajiny hlásí 57

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu jednu balistickou střelu typu Iskander-M a 176 útočných dronů, oznámilo dopoledne ukrajinské letectvo. V Oděské oblasti údery dronů poškodily energetická zařízení, ale nevyžádaly si oběti. Při útoku na vesnici v Sumské oblasti vypukl rozsáhlý požár soukromých domů, který se již podařilo uhasit, a nejméně jedna osoba byla zraněna. Informoval o tom ruskojazyčný web BBC. Ruské ministerstvo obrany mezitím ráno oznámilo, že ruská protivzdušná obrana přes noc zlikvidovala 57 útočících ukrajinských bezpilotních letounů.

Zatčený starosta Tirany bude zřejmě řídit město z vězeňské cely

Zatčený starosta Tirany Erion Veliaj bude zřejmě řídit albánskou metropoli ze své vězeňské cely. Ústavní soud zrušil jeho odvolání z funkce a premiér Edi Rama oznámil, že v Tiraně nevyhlásí předčasné volby. Informoval o tom server Balkan Insight.

Tisíce lidí v ulicích Belému žádají radikálnější kroky na COP30

V brazilském městě Belém, které hostí klimatický summit COP30, vyšly do ulic tisíce lidí. Aktivisté, domorodé komunity i mladí lidé z celého světa žádají radikálnější kroky pro ochranu planety a konec éry fosilních paliv. Demonstrace se konaly přímo v době, kdy uvnitř summitu dál váznou jednání o zásadních tématech a není jisté, jaké závěry COP30 nakonec přinese.

Příměří do jara nebude, Evropa musí vytrvat v podpoře Ukrajiny, řekl Stubb

Příměří na Ukrajině pravděpodobně do jara nebude a evropští spojenci musí i přes korupční skandál, který zachvátil Kyjev, pokračovat v podpoře Ruskem napadené země. V sobotním rozhovoru pro AP, který agentura vydala dnes ráno, to řekl finský prezident Alexander Stubb. Evropa si mezitím podle něj bude muset udržet odolnost a odhodlání, aby přečkala zimní měsíce, zatímco Moskva bude pokračovat ve svých hybridních útocích a informační válce po celém kontinentu.

Čína vyslala pobřežní stráž k japonským ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem rychle roste. Peking poslal pobřežní stráž k ostrovům Senkaku a armádní drony k japonským břehům. Diplomatická roztržka začala poté, co japonská premiérka Sanae Takaichi otevřeně zmínila možnost vojenské reakce na případný útok Číny na Tchaj-wan. Spor každým dnem houstne a obě země se vzájemně varují před důsledky.

Sto zraněných policistů si vyžádaly střety na demonstraci proti násilí v Mexiku

V metropoli Mexika a dalších městech země demonstrovaly v sobotu tisíce lidí proti násilí drogových kartelů a způsobu, jakým proti organizovanému zločinu postupuje vláda. Protesty organizované mladými z takzvané Generace Z skončily v centru mexického hlavního města střety skupin maskovaných lidí s policií, která proti nim použila slzným plyn. Sto policistů a dvacet demonstrantů utrpělo zranění, z toho čtyři desítky skončily v nemocnici, informoval deník El Universal. Asi 40 lidí bylo podle něj zadrženo.

Putin si telefonoval s Netanjahuem o situaci na Blízkém východě

Ruský prezident Vladimir Putin si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o příměří v Pásmu Gazy, o íránském jaderném programu a o stabilizaci Sýrie. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedla tisková služba Kremlu.

Zelenskyj po korupčním skandálu oznámil změny v energetickém sektoru Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil rozsáhlé personální změny v energetických podnicích Ukrajiny. Sektor se potýká s korupčním skandálem, v jehož důsledku odstoupili dva ministři.

Kolumbijské bombardování zabilo u hranic s Venezuelou devět ozbrojenců

Nejméně devět členů ozbrojené skupiny zemřelo po bombardování vládními vojsky na východě Kolumbie poblíž hranic s Venezuelou. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž tento týden zahynulo v oblasti již nejméně 28 členů geril. Úřad ombudsmanky pak během dne podle AFP oznámil, že při vzdušných úderech proti gerilám v amazonské oblasti na jihu země zahynulo v uplynulém týdnu také šest horníků.

Írán potvrdil, že v pátek v Perském zálivu zadržel tanker mířící do Singapuru

Íránské revoluční gardy dnes potvrdily, že v Perském zálivu zadržely ropný tanker Talara, neboť podle nich přepravoval nelegální náklad. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení revolučních gard. Plavidlo v pátek v Hormuzském průlivu náhle změnilo kurz a zamířilo do íránských vod. O jeho obsazení ozbrojenými složkami islámské republiky už v pátek informovaly britské společnosti pro námořní bezpečnost.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama