Tomio Okamura a jeho hnutí SPD čelí návrhu na obžalobu kvůli loňské volební kampani. Podle policie svými plakáty podněcovali k nenávisti vůči lidem jiné barvy pleti a etnickým menšinám. Vyšetřování skončilo, spis už má na stole státní zástupce.
Jádrem sporu je především plakát z pražského Václavského náměstí, který zobrazoval muže tmavé pleti s nožem a nápisem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu.“ Policie v materiálu vidí rasistický a xenofobní podtext, který „přisuzuje výhradně negativní vlastnosti migrantům negroidní rasy“.
Okamura se brání a odmítá, že by kampaň šířila nenávist. „Plakát je pravdivý, popisuje současnou situaci a můj názor,“ uvedl. Zároveň obvinil vládu z pokusu manipulovat volby a „kriminalizovat opozici“.
Tomiu Okamurovi i jeho hnutí SPD hrozí obžaloba z podněcování k nenávisti. Policie to navrhla státnímu zástupci na základě vyšetřování loňské volební kampaně, kdy se na plakátech SPD objevovaly fotomontáže lidí černé pleti s urážlivými hesly.
— iDNES.cz (@iDNEScz) July 24, 2025
👉https://t.co/tX4ljAIypU pic.twitter.com/qnaAUnbuai
Hrozí i konec hnutí
Policie navrhuje obžalovat jak samotného Okamuru, tak i hnutí SPD jako právnickou osobu. V krajním případě by tak SPD mohlo čelit zákazu činnosti až na 20 let. Alternativně přichází v úvahu pokuta nebo povinnost zveřejnit rozsudek.
Kampaň SPD už dříve kritizovali i zástupci jiných stran. Trestní oznámení podal například radní Jiří Pospíšil. Organizace Romea avizovala další právní kroky kvůli jiným plakátům, na nichž figurují romské děti s cigaretami.
Okamura navíc v souvislosti s policií a žalobcem mluví o „snaze Fialovy vlády udržet se za každou cenu u moci“. Celou záležitost označuje za politicky motivovaný útok.
Soud může rozhodnout o budoucnosti SPD
Státní zástupce zatím nerozhodl, jestli návrhu policie vyhoví. Pokud by však k obžalobě došlo a soud uznal SPD vinnou, šlo by o bezprecedentní zásah do činnosti parlamentní strany.
Kampaň, která vedla k návrhu obžaloby, probíhala loni před krajskými a senátními volbami. SPD ji sdílelo i s dalšími politickými subjekty, například s Trikolorou nebo hnutím PRO. Obsahovala i další výstřední slogany, jako „Vláda vyrábí víc hnoje než dobytek“.